1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дополнителен рутер за подобар вајфај

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од gokica, 15 Мај 2019.

 1. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  Микротик сетап со главен рутен и рипитер исто Микротик, губам околу 10-20% од брзината, не е до толку страшно, врши солидна работа.
   
 2. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Со по колку радиа ти се Микротиковите? Со 2? Едно за клиенти едно за интерконекција?

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,241
  11 Март 2011
  rb2011-uas-2hnd-in и RB951G-2HnD, купени пред околу 3 години мислам. Ги сетирав нешто подоцна и така работат без никакви проблеми, единствен ресет им е кога ќе снема струја :)
   
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Е да ама ти имаш 2 радија по рутер независни на кои можеш штонсакаш да им праиш нели . Така да преку едното правиш линк, а преку другото вифи кон клиенти. Затоа и не губиш многу. Овде беше сосема друг муабет, за со обични рутерчиња и екстендери што ќе се случи.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 5. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  #Sukhoi,Зошто тогаш воведиле VLANs? На секој физички интерфејс да можеш да имплементираш VLAN.
  Ако сакаш да земиш некоја лиценца од од некој видечки бренд пр: Juniper,МикроТик или Cisco. VLANs мора да научиш како Оче Наш.
  Еден на форумов (да не кажвам имиња) има имплементирано VLANs НЕ за домашна употреба, него за клиенти цела мрежа се состои од VLANs. Да би имале драстични загуби би сменале нешти. Еве веќе десет години постојат.

  p.s. има имплементација на VLANs на повеќе начини. (software/hardware)
   
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  @I.Cage што има врска ова со vlans, не те разбирам?
  Муабетот е за пропусноста кај безжична мрежа во случај кога се користи репитер со иста антена на ист канал на кој слуша и пушта сигнал.
  Инаку да, знам дека vlans се имплементираат за да се одвои voip, data сообраќај од жичани мрежи,data сообраќај од безжични мрежи, ама тоа се врши на access ниво на мрежата, поточно кај првите свичери во хиерархијата ама не гледам никаква поврзаност со ова.
   
  The-spiki, smole, G4M3R и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,370
  23 oктомври 2012
  Машко
  VLAN нема апсолутна никаква врска со темава.
   
  The-spiki, G4M3R, igor_xxxx и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  А што е wireless repeater? На постоечки физички интерфејс афтомацки или мануелно креира уште еден интерфејс. Физичкиот во тој случај би бил Master виртуелниот Slave.
   
 9. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,741
  13 Јуни 2009
  Ај уште со едно прашање да здосадам и толку.

  Дали јубикјути може да биде врзано на ТП линкот а не на главниот телекомски рутер? Значи со иста процедура да исклучам DHCP на ТП линкот. Него сакам да продолжам да го користам и како свич. DHCP ќе си ги менаџира телекомскиот.
   
  На vlavot му/ѝ се допаѓа ова.
 10. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  Само да го поткрепам она што го кажав предходно.
  Онај што е заинтересиран ја имам цела презентација,можам да ја споделам.
   

  Прикачени датотеки:

  • wifi.PNG
   wifi.PNG
   Големина:
   114.1 KB
   Прегледи:
   37
 11. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Еве што е Wireless repeater - Wikipedia. Прочитај негатиности делот.
  Ти или нешто си побркал поими за што збориме или нешто не праиш сите овде недоветни со разбацување поими. Тоа ти што го збориш во случајов што е тема на муабет, без да има загуба на проток, се решава или со повеќе радио приемник-предаватели во самиот рутер (што не е случајот овде) или ако направиш аксес поинт со кабел (што пак не е случајот овде). VLAN нема врска овде. На тој твој физички интерфејс напрај ти ако сакаш и 10 виртуелни интерфејси. Незначи дека ќе добиеш 10 пати поголема брзина. Него сите тие 10 виртуелни ќе ја користат пропусноста на тој еден физички. Па ај сега ти размисли дали ќе е иста брзината.
  Да може, и ќе ти треба пошто најверојатно имаш и ТВ од телеком, и на рутерот имаш само 2 слободни порти. И да не имаш само 4 кои сигурно веќе си ги пополнил

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  The-spiki, Oktar, gokica и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Повторно, никој нерече дека неможе. Рековме дека се губи пола пропусна моќ. Како досега несфати што праиме муабет цело време.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,370
  23 oктомври 2012
  Машко
  Virtual (AP) Interface е нешто сосема различно од VLAN. Како просто објаснување, тргни го зборчето виртуал на двете места и ке останеш со поимите интерфејс и ЛАН (локал ареа нетворк). По дефиниција, едното е интерфејс другото е мрежа т.е. збир од "интерфејси" кои се поврзани меѓу себе по некој основ.

  @gokica малку го комплицираш решението. Јас би ти препорачал да земеш хАП АЦ2 и тој да ти биде и рутер и њифи и се а хаваито да биде бриџ. Убикјути е одличен уред, ама имај наум дека тоа е само АП, значи ке ти треба и добар рутер во секој случај и ке ти треба некаде да инсталираш менаџмент сервер, сам по себе нема интерфејс нема ништо што би можел да правиш на него.

  Инаку јас досега најдобра покриеност сум имал со RB951 ама тој е само на 2.4ГХ. Подобра покриеност и од РБ2011. Прејдов на 5ГХз само поради стримање на хај битрејт 4К.
   
  На The-spiki и gokica им се допаѓа ова.
 14. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,353
  1,043
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Го провери ова? Makedonski Telekom
  Имаш 2 месеци тест бесплатно. Го препорачуваат за поголеми станови, спратови....
   
  На gokica и Oktar им се допаѓа ова.
 15. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,370
  23 oктомври 2012
  Машко
  Вреди да се проба... for science! Ама искрено не верувам многу во уредов, а и рентава искача 100 евра годишно.
   
  На Taurus и bxxxn им се допаѓа ова.
 16. null_ptr

  null_ptr
  On your way to fame

  603
  577
  20 ноември 2013
  Машко
  Ќе работи..

  за колкава покриеност зборуваме, куќа/стан ?

  дома имам сличен сетап, “главен„ рутер = едџе х на кој имам закачено ац про и џенерик свич на кој има уште еден рутер како акцес поинт за во двор (dhcp е менаџирано од едџот)   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  Виртуелен интерфејс е и едното и другото.

  Конкретно MikroTik vlan може да оди: rep at home.PNG resoult.PNG

  interface vlan add interface=wlan_x vlan-id=xx
  interface vlan add interface=ether_x vlan-id=xx

  Она што испуштив да го кажам е дека virtuel-AP/Station оди исклучиво преку,али напоменав Master&Slave.

  /interface wireless> ad master-interface=wlan_x ssid=xx


  Кажав и погоре овај метод се користи за домашни услови.
  Повторно од една друга презентација.Има и тест резултат. И тоа between test (MikroTik не препорачува)
   
 18. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,353
  1,043
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  2 месеци е пробно, а математиката ти е грешна, скрати една нула :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,768
  11,370
  23 oктомври 2012
  Машко
  Бреееееј ми забегала математиката и тоа за многу! :(
   
  На Taurus му/ѝ се допаѓа ова.
 20. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Домашни услови е ?
  Ај на првата слика, кажи дали тие уреди закачени на вајарлес рипитерот ќе имаат иста брзина кон интернет од случај кога би биле закачени на првиот рутер. Тоа е муабетот. А дека работи да работи, а како се подесува е небитно за темава.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
 21. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко
  Втората слика е одговор на тоа.
  врската измеѓу е 35 Mbs.

  Јас не презентирам како се подесви, сакав да кажам дека во исти таск или како се вика се додаваат VLAN за ether и wlan.
   
  Последна промена: 17 Мај 2019
 22. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Неможам да коментирам, пошто незнам што мери. Незнам која брзина е 35Mbs. Меѓу 2та рутера? Колку е без врзани клиенти? Колку е кога нема да е во рипитер мод, него во класичен АП? Сакам да видам спеед тест на клиентите, кога се закачени на рутерот и рипитерот. Тоа е тоа што е важно.
  А може и линк да стаиш до од кај што влечеш сликиве па да прочитаме што уствари праи чоеков.
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 23. I.Cage

  I.Cage
  Intern

  28
  13
  13 Јуни 2018
  Машко


  Да, преку 2 рутери,пошто е презентација за репитер.
  Само на тоа можам да одговорам, останатото што прашвиш нема во презентацијата.

  Како и да е...штом тие го презентирет...не е туку така.
   
  Последна промена: 17 Мај 2019
 24. gokica

  gokica
  Модератор

  8,578
  10,741
  13 Јуни 2009
  Немаат за оптика. Само за бакар.

  Ха, ха, сега пред малку се вратив од моето патешестве со Овернет. Едвај ги најдов во ливадата кај што се лоцирани. Па уште и ми дадоа про фактура да сум барал банка да сум уплател некаде блиску до поточињата кај што скокале зајачиња и елени. Немав повеќе време а и не е ваков начин на продажба за господин како мене :) Никад више нема да ме видат освен ако не решат да продаваат на мало во продавница во урбана средина.

  Ќе купев АСУС ама сепак изгледа ќе си одам со некое линксис просумер од Анхоч и да ме види господ.

  Ви благодарам на сите за препораките. Проблемот е решен.

  PS. Без навреда за тие што живеат во таа населба и околината. Јас само ја ругам фирмата зашто она е далеку од достоинствено па макар продавале и најдобра опрема на свет.
   
  На Krkac, #samurai#, Oktar и уште 3 други им се допаѓа ова.
 25. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,563
  1,895
  5 oктомври 2007
  Машко
  Што би се рекло само презентираат дека може да се напраи вајарлес рипитер. Неспорно. И толку. Тоа што брзината ќе биде околу 50% од возможната, за што и почна муабетот не кажуваат :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...