1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Don't northern me!

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од Astro, 30 Март 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

540
    539
    9 Декември 2015
    Машко
    Навистина немало потреба од тоа Северна. Еден јебан Героски од Плусинфо издаде официјално соопштение дека они нема да го употребуваат тоа име освен кога се работи за официјални извештаи, па зошто форум/сајт како ит.мк да мора да го употребува? Освен се разбира ако не им се допаѓа на администраторите што би било крајно разочарувачки за мене.

На JasSum, toplel, Astro и уште 3 други им се допаѓа ова.
  2. dangthe

dangthe
    Practice makes perfect

1,110
    1,332
    5 Септември 2008
    Машко
    Ок ајде нема да зборуваме за политика

*дробат за политика во неколку страни*

Ај одјебете, ако не ви се допаѓа нешто, бујрум пред влада, пред собрание, не ронете пченки тука на форумов.

BESKO, D, Ron0n и на уште 1 им се допаѓа ова.
  3. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    Ни јас немам партиска книшка и стварно ми е преку се од глумењето „космополитизам“ и „политичка коректност“. Глумење лудило дека ништо не се случува, додека во реалноста работите одат во бестрага - и тоа толку очигледно што само најупорните затварачи на очи можат да се прават дека ништо не се случува и дека се е таман, "businesses as usual".

Не е ова од сега после менувањето на името. Одамна е. Лани или преклани на рандом лик му беше избришан потписот пошто на рандом снегулки ги повредувала пораката „Јас сум Македонец“. Како тоа да е политичка провокација, само што не е, ниту е/беше кршење на било какви форумски правила. Исто сметаат и дискусии за цензурата на интернет, демек и тоа била политичка тема за која не смее да се зборува.

Реалноста е дека постои гласно малцинство (не мислам на етничко) кое овде на форумов прави притисок врз администрацијата и со тоа не малтретира нас мнозинството, кои покрај тоа што сме ај-ти сеуште сме и Македонци па како такви ни сметаат ваквите провокации. Седно дали се работи за бришења на потписи, или самоцензура со бутање „северна“ и таму каде не мора.

П.С. На Македонски, посоодветен израз од тоа „patriotism“ е - родољубие: родољубие (ср.)| Дигитален речник на македонскиот јазик

На itstheigyg, toplel, Astro и уште 3 други им се допаѓа ова.
  4. Makedonec^

Makedonec^
    Gaining Experience

107
    69
    21 ноември 2012
    Машко
    Чисто да пишам во темава да оставам траг, за утре ако ми го сменат јузерот во Норт. :)

На FLEGMA, Astro, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
  5. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

540
    539
    9 Декември 2015
    Машко
    Вака си ги замислувам...

Makedonec^, Astro, mdeni и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. Lokvan

Lokvan
    Unstoppable

1,983
    2,774
    12 Јануари 2016
    Машко
    Па во твојава илустрација не е баш логично дека 1 води кон 2. Ќутење е одобрувење, секогаш. Или барем така се толкува, што му доаѓа на исто, нели?

Но 3 и тоа како може да води кон 2, ако ја занемариме (погрешната) проценка таму во последниот збор (од точка 3).

7. bicikle

bicikle
    On your way to fame

1,281
    617
    3 Март 2018
    Kolku se izjasnija deka sakaat da se vikaat severdzani ( и пишењето ќирилица е некако излишно... )
    Едит:
    Мене страв ме фаќа ако некому текне утре да не прекрсти во Го**о дека ќе прифатиме. Видовме што народ сме, сега останува да се ценкаат... јбг.

8. D

D
    Администратор

3,213
    1,549
    31 Март 2007
    Клуч. Доста политика.

На dashbog, Ron0n, krema и уште 6 други им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...