1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Don't northern me!

Дискусија во форумот 'Боречки клуб' започната од Astro, 30 Март 2019.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. Astro

  Astro
  Guru

  5,993
  8,110
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @administracija


  Really? Северна Македонија? Mindless или zombies?
   
  The-spiki, Jovan2389 и на Torlakian им се допаѓа ова.
 2. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  529
  421
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Што се случи? :)
   
 3. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  529
  421
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Додека ископам...

  Fuck TeamViewer ондак, што. :)
   
 4. krema

  krema
  Professor

  8,728
  8,460
  24 Јуни 2009
  Машко
  Winter is coming.
   
  На Вајкинг му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Oliver!

  Oliver!
  Gaining Experience

  529
  421
  26 Април 2012
  Машко
  Шпекулатор
  Зимата одамна пројде, братмиии.
  Иде Лудиот Макс ера...
   
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,227
  23,998
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Што е проблем?
   
  На RagingDemon и Avid им се допаѓа ова.
 7. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,839
  21 Јануари 2009
  Сакал-неќел од 12 февруари е веќе направено.
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  5,993
  8,110
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Оној Филип Витек што го интервјуирале од it.mk стварно рекол:
  „Пред шест години, сфатив дека во помали држави, како Словачка или Северна Македонија, има многу малку разговори за важни трендови во аналитика на податоци, затоа што пазарите се мали за хостирање податоци на гиганти како Google, или Amazon.“??
   
  На Ragnar, farkizz, 123456 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,319
  2,906
  4 Септември 2008
  Таа е реалноста, државата официјално ни се вика така. Незнам зошто се чудите ако некој го каже тоа во интервју.
   
  Ron0n, Futurelakimens и на artweb им се допаѓа ова.
 10. artweb

  artweb
  Gaining Experience

  1,105
  475
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  О другар, цело време си го седел у подрум.:)
   
  На RagingDemon и Вајкинг им се допаѓа ова.
 11. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  833
  415
  12 Април 2017
  Машко
  И добро? Така се вика државата.. Сменето е

  Испратено од SM-G935F преку IT.mk форум апликација
   
  На Ron0n му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,839
  21 Јануари 2009
  А бе не го напаѓајте Астро. Искрено и јас сметам дека е мала шансата ете некој словак или што е, вака рано, во интервју за технологија, да мора да спомне северна македонија, и овие да мора да го пишат на сајтот.
   
  The-spiki, mdeni и на D им се допаѓа ова.
 13. D

  D
  Администратор

  3,227
  1,603
  31 Март 2007
  На RagingDemon, bicikle, Ron0n и уште 2 други им се допаѓа ова.
 14. Astro

  Astro
  Guru

  5,993
  8,110
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  И тоа е океј за вас?

  Најсрамната работа што и се случи на државата за вас е океј и вие ќе си терате така туку така?

  Не батка, не дискутираме политика тука. Дискутирам за вас, за тебе. Те прозивам тебе еве и те прашувам дали се плашиш од нешто? Што е посилно?: Срамот или стравот?
   
  На The-spiki, JasSum, mdeni и уште 6 други им се допаѓа ова.
 15. D

  D
  Администратор

  3,227
  1,603
  31 Март 2007
  Проблемот не ти е со мене, ниту со IT.mk тоа што некој на државата и сменил име официјално.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  RagingDemon, bicikle, Ron0n и на уште 1 им се допаѓа ова.
 16. Futurelakimens

  Futurelakimens
  Gaining Experience

  833
  415
  12 Април 2017
  Машко
  За океј нема да зборам. Јас лично не го користам тој „прекар“. Али, името е сменето и секако дека има луго кои не се против тие промени.

  Исто така, пошто е сменето името, ако не од денес, ќе почне да се користи во иднина, па ако некој почнал порано, не е тоа лошо.

  Мене лично не ми е битно толку името, колку што ми е битен другиот дел од договорот со Грција. Историјата ми е многу побитна.
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,170
  952
  2 Јануари 2012
  Машко
  Името ќе си се користи во државните институции и документи, а тоа како ќе си пишуваат портали, страни, форуми никој не го контролира.
   
  mdeni, Ragnar и на Futurelakimens им се допаѓа ова.
 18. Astro

  Astro
  Guru

  5,993
  8,110
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Океј, толку ме интересираше, ставот е дека треба да се избегнува одговорот на прашањето. А вие како портал терајте си така и понатаму.
   
  На zipi123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. D

  D
  Администратор

  3,227
  1,603
  31 Март 2007
  IT форумот не е место за политички дискусии, има премногу други канали на кои може да си го искажете мислењето на тие теми.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На Ron0n му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,331
  4,839
  21 Јануари 2009
  Каква политичка дискусија?
  Никој не те праша дали си за сините или црвените. Никој не дискутира што прават сините, што прават црвените. Никој не дискутира која одлука на црвените или сините какво влијание ќе има на државата. Океј почна некоја едвај наречена дискусија но откако немаше одговор. Тоа можеше да се брише.
  Првото прашање на Астро не беше најјасно.
  Второ беше јасно, дали тој и тој навистина рекол тоа и тоа?
  Третото е контроверзно пецкачко и инсинуира дека ти се плашиш од сегашната влада доколку не го користиш новото име на нашата држава.
  Зошто мора да ги заобиколуваш прашањата?
  Сега, искрено, ме наведе да мислам дека можеби спомнувањево е и нарачано, lol.
   
  Последна промена: 31 Март 2019
  На The-spiki, JasSum, Lokvan и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. D

  D
  Администратор

  3,227
  1,603
  31 Март 2007
  Да да, еве милионите ги трошиме што ни ги даде владата за да вршиме пропаганда. Бидејќи сте long-term членови и читатели, ќе навлезам во понатамошна дискусија, иако токму со фактот што со години го следите IT.mk треба да ви е јасно дека не вршиме пропаганда.

  Искрено не разбрав дека е тоа прашањето - дали Филип Витек во интервјуто - InTech Meetup #6: Интервју со Филип Витек од TeamViewer ⋆ IT.mk - навистина рекол Северна Македонија или ние сме му го корегирале, бидејќи не беше прашано туку некако саркастично искоментирано - барем во мои очи. Штом тоа е прашањето, еве ви prs scr од неговиот одговор (ако ептен има недоверба и во ова, ке ви испратам и prs scr од revision делот на GDocs во случај да сме му менувале).

  upload_2019-3-31_21-26-54.png

  Тоа се надевам ги одговара првите две прашања. За третото прашањето не ми заслужува одговор, особено не на IT форум.
   
  CBB_6, Avid, emsss и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  5,993
  8,110
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Тоа ми беше прашањето.... По текстов изгледа како тој да го кажал тоа.

  Искрено се надевам дека нема да прочитам таков лапсус кога вие од ваша страна ќе пишувате за Македонија. Зошто и на овој форум ако ја прочитам таа срамна „Северна“, повеќе не ме гледате тука, чесен збор.
   
  На The-spiki, JasSum, mdeni и уште 6 други им се допаѓа ова.
 23. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,056
  2,959
  2 Септември 2012
  Машко
  Не се вреѓај бе па ти толку. :)
   
  На Avid и Astro им се допаѓа ова.
 24. D

  D
  Администратор

  3,227
  1,603
  31 Март 2007
  Корекција: не "изгледа", туку така има напишано.

  А според ова што го збориш, ке ти го кажам ставот: IT.mk отсекогаш се труди да биде аполитички настроен и да се базира на фактите - фактите се тие и не зависат од нас. Според ова горенапишаното, некој може да ни се лути и за знамето што го користиме во слики "новото" а не она со вергина, ама тоа е негово право. Така да, ние ке останеме аполитички и ке се базираме на фактите - ако е факт дека името е сменето, тоа е. Независно дали се согласуваме или не лично или имаме мешани ставови интерно.

  Како што напишав и погоре, проблемот не ти е со нас, твое право си е секако што ке читаш ти а што не, ама ИТ форумот не е местото каде што треба да се дискутира и толерира политика.

  Btw, напомена дека сите коментари кои што ке забегаат во дискусијава на тема политика и нема да бидат издржани ке бидат избришани.
   
  На RagingDemon, Boldozer, dangthe и уште 8 други им се допаѓа ова.
 25. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,141
  692
  8 Мај 2010
  Машко
  За тие кои се постари и читаат ит вести. Знаат дека на ит имало и политички реклами кои беа во вид на хумористични видеа кои исмејуваа друга партија.

  *зема *

  Шала на страна, сметам дека не треба да се дава сметка за работата на страната и формите.
  Пошто истата не се финансира од членовите, туку од рекламите и платените текстови.

  Доколку сметам дека формот или страната се добри ги читам, ќе ги читам. Ако има политички реклами ќе ги игнорирам или блокирам. Не гледам причина да не го посетувам затоа што пишале северна.

  Немам партиска книшка ама стварно ми е преку се од патриотизмот.

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На emsss и D им се допаѓа ова.
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...