1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Donacija Kompjuter za Online Casovi vo Dracevo

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од zojcep, 31 Март 2020.

 1. zojcep

  zojcep
  Intern

  5
  5
  31 Март 2020
  Машко
  Grupa roditeli organiziravme online casovi za 3to odelenie vo Dracevo, megutoa nastavnik nema funkcionalen kompjuter.

  Dali znaete nekoj sto bi mozel da pozajmi ili donira eden laptop sto ima kamera za nastavnikot da moze da odrzuva casovi na decinjata za vreme na virusot dodeka decata nemozat da odat na skolo?

  Moze da e linux nemora windows posto samo ni treba da ima Chrome instalirano i WiFi N karticka?
   
  На StOrMK, Astro, Rikimaru и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,081
  1,341
  26 Март 2016
  Даскал
  Имаше едно супер бате не знам дали од форумов или од твитер го знам којшто наоѓаше и подаруваше компјутери на загрозени групи/оние кои најмногу им се потребни. Не ти помогнав воопшто, ама можеби ќе се присети некој за кој зборувам јас не се сеќавам, па ќе можеш директно да го контактираш.
   
  На zojcep му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  На StalkeR и zojcep им се допаѓа ова.
 4. Buvche

  Buvche
  Gaining Experience

  43
  59
  10 Јануари 2008
  Машко
  хм, имам во складиште сигурно за еден десктоп, лаптоп тешко. Можеби разбери 3, или некоја miniITX плоча ? па на телевизор само штрак.
   
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,637
  9,307
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  @zojcep Јас имам спремен компјутер за донација само ми недостасува монитор.
  @Rikimaru јас сум батето од Фејсбук групата, заедно се уште неколку членови тука кои несебично ми помагаат. Можеби има и други батиња, што повеќе тоа подобро.
   
  На iTechnique, StalkeR, architect и уште 6 други им се допаѓа ова.
 6. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  629
  810
  25 Февруари 2016
  Машко
  Јас сум тука ако треба биро за компјутерот.
   
  На HardCorec, TheMarshal, zojcep и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. zojcep

  zojcep
  Intern

  5
  5
  31 Март 2020
  Машко
  Dobro blagodaram meguto ni treba komplet da e i da raboti posto nastavnikot e pred penzija i taka da treba da raboti da otvara Chrome i da ima mikrofon/kamera I Wifi N posto se okolu 20 deca preku Google Meet probuvaat da imaat nastava i za da ne koci.

  Mu napisav ke vidime sto ke Kaze, blagodaram za pointerot.

  Борче Стаменов
  2 mins ·
  Инфо:
  Според моите пресметки до денес во минус сум околу 25 компјутери. Тоа е бројот на луѓе кои чекаат. Има најавено 2-3 кои ќе донираат сега за сега.
   
  Изменето од модератор: 31 Март 2020
 8. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  А оној на Еден на Еден што го даваа?
  Мислам од Штип беше ако не се грешам.
  Инаку зошто да не биде мало лаптопче? Ем компактно, има вградена камера, може во струја/батерија да се користи, можности за Windows или Linux без проблем.
   
  На zojcep му/ѝ се допаѓа ова.
 9. zojcep

  zojcep
  Intern

  5
  5
  31 Март 2020
  Машко
  Pa da laptop ili laptopce so ima kamera/mikrofonce i Wifi - toa e idealno. A dali imate pointer nekakov da go najdam covekov od Stip sto vikate?
   
 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Незнам точно како се викаше, ама знам дека од Штип беше, барем на еден на еден го даваа.
   
  На zojcep му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,759
  7,207
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Само мене ми е нелогична темава или? 20 родители по 200 денари=половен лаптоп од реклама5 или било каде и решена работа.
   
  На Dinamit, Avid, damil и уште 7 други им се допаѓа ова.
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,637
  9,307
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Компјутерот што го имам спремено е со C2D процесор и препорачувам да најдеме C2 Quad и да го ставиме, зошто користат Teams со 20 дец, ќе глави со стар дуал кор. @tomi да не ти се наоѓа C2Q?
   
  На zojcep му/ѝ се допаѓа ова.
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  И мене ми е...

  @zojcep ако ништо друго барем во знак на благодарност кон учителот што ете се нафатил човекот да ги учи вашите деца, може сите да одвоите по 200 - 300 денари и да му купите лаптопче.

  Да не ме сватиш погрешно, не сум против донацијата, напротив, можам да помогнам и да донирам DDR2 рам ако има потреба.
   
  На Alucard и Daniel86 им се допаѓа ова.
 14. zojcep

  zojcep
  Intern

  5
  5
  31 Март 2020
  Машко
  - Sve ste vo pravo meguto koga si imas rabota so roditeli, na nekoj ne mu odgovara zasto da se kupelo oni nemale nov, toa mu bilo rabota, ako kupime nekoj star sto ke se rasipe koj ke go poprava..i taka nataka raspravija so roditelive..znaci toa veke probavme...
   
 15. MartinGR1MR

  MartinGR1MR
  Gaining Experience

  148
  65
  14 Јуни 2014
  Машко
  Iskreno ja ne bi doniral na roditeli sto ne sakaat da odvojat 200 denari za obrazovanie na nivnoto dete.
   
  На StalkeR, gOJDO, ekonomist и уште 7 други им се допаѓа ова.
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,267
  4,779
  4 ноември 2013
  Машко
  Се сложувам, ако тие сами не им помогнат на нивните деца тогаш нема потреба да донирам јас.
  Рамот ке го донирам на друго место.
   
  Daniel86, Arabian и на Alucard им се допаѓа ова.
 17. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,746
  22 oктомври 2012
  Машко
 18. zojcep

  zojcep
  Intern

  5
  5
  31 Март 2020
  Машко
  ok ke se snajdeme nema problem, fala na site komentari.
   
 19. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Лаптопи тешко се донираат пошто остануваат по дома и им се наоѓаат на луѓето. Браво за наставникот што пробува да се организира (наставничката кај моето дете ни во вибер група не влага).

  @Astro што ти фали? Имам некои работи за десктоп, ама немам четри јадрен процесор. Мислам дека има Athlon II x2 и нешто DDR2 плочки ама не е многу. Се што беше вишок веќе се донираше.
   
 20. gokica

  gokica
  Модератор

  8,550
  10,639
  13 Јуни 2009
  Ве молам воздржете се од коментари во поглед на тоа дека требало да купат родителите и сл. Не сме кајгана туку ИТ форум и не треба да навлегуваме во психологија.

  Да се држиме до темата и барањето. Ако некој има да донира, супер.
   
  На gOJDO, Astro, toplel и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. Avid

  Avid
  Guru

  4,466
  6,721
  21 Јануари 2009
  Не се криви децата што родителите им се стипци.
  Јас донирам 500 денари. Дај ќе се собереме од форумов и да купиме?
  Други?
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,081
  1,341
  26 Март 2016
  Даскал
  еве и јас донирам, за праќање пари кажете ми најдобро решение.
   
 23. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,442
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Па може тимот на ИТ.мк како правно лице да добие cpay за донации (или бројче), па на раат да си донираме.

  А после нека турат една налепница „Донација од порталот ИТ МК и форумските членови“.
   
 24. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,272
  2 Август 2009
  И на позадина да се стави колаж од селфиња од сите што донирале :p
   
 25. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,081
  1,341
  26 Март 2016
  Даскал
  Aко може некое решение да се најде за донација од дома, да не мора по шалтери да се бркаме. xD
   
Слични теми
 1. Noe
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  2,628
 2. Alien
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,671
 3. kuzman0v
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  4,489
 4. kjosmofon
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  1,969
 5. Blahah
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  476
Вчитување...

Сподели

Вчитување...