• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подарувам Донации за компјутерски делови

 • Ја почнал/а темата
 • #51

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Што живци користиш друже? За другар прашувам...
Хахахаха... Имам нов update на живците... Немам проблем со склопување, тестирање и слично, помалце време имам за мене секако, но кога ќе го подарам компјутерот и кога ќе ми се насмеат дечињата, па и родителите задоволни дека тие пари што требале да ги потрошат на компјутер сега можат за нешто побитно тоа ме радува и мене и моите 2 дечиња... Повеќе ми е проблем што веќе немам простор за работа од што сум натрупан со постари делови. Од зградата со голема мака успеав да земам просторија 4х3 за да можам да се преместам таму и да работам, а дома да можам нормално да си легнам на кревет... Доле нема струја, вода и еве 4 дена се малтретирам со таа просторија и сеуште ништо не сум направил... Работава испадна те пуштаме од затвор ама ти ги исековме нозете! Небитно, утре "можеби" ќе дојде едно човече да ме приклучи на мојот саат за да имам барем струја и да работам доле ќе биде супер, ако не ќе склопувам дома, немам друг избор.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,393
10,451
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А да си гледаш децата и фамилијата брат?
Најсериозно ти кажувам, пола од компјутерите што ќе ги дадеш ќе си ги најдеш на Pazar3 како што ги најдов јас.
Фрли тоа старудиите, давај само компјутери што се 100% фунцкионални и рационално функционални, батали ѓубриња и не си го троши времето, ќе се туфкаш и каеш после.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,393
10,451
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас на бувљак ви ги најдов тие донираните Dell Конфигурации со интел 930ките и со 2гб рамови :)
Еее тие, Dell компјутерите, што ги флешувавме сите рачно, што им ја дишевме прашината, што им носевме процесори од германија, што ги претоваравме по 20 пати, завршија на бувљак. Кога ќе се сетам страшно се демотивирам. Се мислев една да задржам за мене за недај боже ама не издржав, е тоа ти е тоа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #56

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
А да си гледаш децата и фамилијата брат?
Најсериозно ти кажувам, пола од компјутерите што ќе ги дадеш ќе си ги најдеш на Pazar3 како што ги најдов јас.
Фрли тоа старудиите, давај само компјутери што се 100% фунцкионални и рационално функционални, батали ѓубриња и не си го троши времето, ќе се туфкаш и каеш после.
Имам неколку места каде што стварно им е потребно, како самохраниот татко со 5 деца... Кај него сакам да донирам 3 конфигурации зошто 3 од децата треба да му следат настава, имам уште некои такви што знам дека сигурно им се потребни... Знам дека ова што го правам на некој му е небитно и не му значи, но мене што ме исполнува е дека моите дечиња се радуваат на секој подарен компјутер. Се надевам дека нема долго да трае, ама сепак ќе помогнам на одреден број на родители.
 

kristijan_m75

Gaining Experience
22 март 2016
589
393
Имам неколку места каде што стварно им е потребно, како самохраниот татко со 5 деца... Кај него сакам да донирам 3 конфигурации зошто 3 од децата треба да му следат настава, имам уште некои такви што знам дека сигурно им се потребни... Знам дека ова што го правам на некој му е небитно и не му значи, но мене што ме исполнува е дека моите дечиња се радуваат на секој подарен компјутер. Се надевам дека нема долго да трае, ама сепак ќе помогнам на одреден број на родители.
Бате јас имам по дома еден процесор P7450 dual core за лаптоп,доколу ти треба да појачаш некој стар лаптоп ќе ти го поклонам...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,308
2,116
Еее тие, Dell компјутерите, што ги флешувавме сите рачно, што им ја дишевме прашината, што им носевме процесори од германија, што ги претоваравме по 20 пати, завршија на бувљак.
После се чудам зашто Астро го критикува менталитетот во секоја можна ситуација. Срамота чоече, факт е дека многу луѓе пробуваат да злоупотребат донации...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #59

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
А што е побитно од компјутер? :confused:
Храна во фрижидерот, патики, јакна и ред други работи.
Мислењето е автоматски споено:

Еее тие, Dell компјутерите, што ги флешувавме сите рачно, што им ја дишевме прашината, што им носевме процесори од германија, што ги претоваравме по 20 пати, завршија на бувљак. Кога ќе се сетам страшно се демотивирам. Се мислев една да задржам за мене за недај боже ама не издржав, е тоа ти е тоа.
Ако сакаш ќе ти чувам 1 парче Optiplex GX520 :)
Мислењето е автоматски споено:

Бате јас имам по дома еден процесор P7450 dual core за лаптоп,доколу ти треба да појачаш некој стар лаптоп ќе ти го поклонам...

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Од лаптопи 1 ми донираа HP 550 пред кратко време, го средив и појачав и тестови направив за платформата и беше одличен... Пратен е во Штип за девојченце која веќе следи настава :)... Друго имам и јас некои процсори и делови од лаптопи, но да се симнам во просторијата која пробувам да ја средам за да можам таму да склопувам, тогаш и лаптопите ќе ги тестирам, и ако ги оправам ќе сликам што е потребно за да можам да ги донирам. Фала многу и ќе те имам на ум за процесорот :)
Мислењето е автоматски споено:

После се чудам зашто Астро го критикува менталитетот во секоја можна ситуација. Срамота чоече, факт е дека многу луѓе пробуваат да злоупотребат донации...
Има и ќе има и понатака, но тоа незначи дека има и луѓе што стварно имаат потреба... Во право е Астро и верувам дека и од тие што ќе ги донирам исто некои ќе завршат на бувљак или по фејсбук страниве на продажба.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас ја имам оваа гадурија. P4 Northwood комплет со RDRAM и Riva TNT и работи :) само што јас како полица го користам во шпајз. Недајбоже да му го поклонам на некој, ќе ме колне до гроб.

Дефакто најружен OEM компјутер евр.

1602264367521.png
 
 • Ја почнал/а темата
 • #61

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Јас ја имам оваа гадурија. P4 Northwood комплет со RDRAM и Riva TNT и работи :) само што јас како полица го користам во шпајз. Недајбоже да му го поклонам на некој, ќе ме колне до гроб.

Дефакто најружен OEM компјутер евр.
Имам 7 или 8 DDR400 MB+CPU+DDR и кога ќе соберам 10-тина ќе ги скоцкам со солитаре, шах и некој игри слични за да ги донирам во пензионерски дом за да кликаат постариве... Да се искористат и тие за некаква цел а да не се фрлат :)
Мислењето е автоматски споено:

Еве и Теодора е среќна што ќе може да следи настава.
Без Kingston SSD-то најдоле... Тоа е мое со драјвери и слично.

MB: G31-M7 TE
CPU: Intel Core2Duo E6600
GPU: GeForce GT710 2GB
RAM: Buffalo 2x2GB DDR2
HDD: Maxtor 80GB + WD 160GB
 

Атачменти

Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #62

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Имам еден сервер ама незнам каде да видам модел и слично... Мала помош?

0-02-05-716e77e3363509bb20e25e037eb1ecd3c9bebb3e4baa6d6528099aa65e6135e4_1ded081b.jpg
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: b.a
 • Ја почнал/а темата
 • #63

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Ми треба мала помош... На матична MSI K9N6SGM-V со Geforce 7300GS, 160GB HDD ги ставив овие рам мемории на сликата и Kingstonot ми ја читаше како 1GB па сменив со други 2 плочки... Но сега кога ќе ставам било кои мемории не ми појавува на монитор ништо освен со 1 плочка, или кога ќе ги вратам истите пак Kingstonot ја чита 1GB
 

Атачменти

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,103
2,492
Ми треба мала помош... На матична MSI K9N6SGM-V со Geforce 7300GS, 160GB HDD ги ставив овие рам мемории на сликата и Kingstonot ми ја читаше како 1GB па сменив со други 2 плочки... Но сега кога ќе ставам било кои мемории не ми појавува на монитор ништо освен со 1 плочка, или кога ќе ги вратам истите пак Kingstonot ја чита 1GB
Па добро ја чита. Таа Кингстон е 1ГБ модул. Како кит се 2Г.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #66

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,183
8,388
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Види на кој слот ја јавува меморијата, на кој не. На тој што не ја јавува исчисти го слотот и види да не има оштетување.

Втора можност процесорот да има искривен/искршен пин. Тие амд процесори имаат мемориски контролер во нив ако тој пин е оштетен нема да ги гледа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #68

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Овие ги пробав... Имаше малку искривен пин и го исправив...
Мислењето е автоматски споено:

Се мислам дали да го флешувам биосот... Никогаш не сум флешувал до сега... Инаку самата матична има апдејт за ваков проблем
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #70

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,393
10,451
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Имам неколку места каде што стварно им е потребно, како самохраниот татко со 5 деца... Кај него сакам да донирам 3 конфигурации зошто 3 од децата треба да му следат настава, имам уште некои такви што знам дека сигурно им се потребни... Знам дека ова што го правам на некој му е небитно и не му значи, но мене што ме исполнува е дека моите дечиња се радуваат на секој подарен компјутер. Се надевам дека нема долго да трае, ама сепак ќе помогнам на одреден број на родители.
Ако убаво си е тоа, терај си ја работата ама не се преоптеретувај, немој твоите дома да страдаат.
Оптиплексот дај го некаде, јас ќе правам нешто со Mini-ITX кога ќе најдам време и пари.
Мислењето е автоматски споено:

Имам еден сервер ама незнам каде да видам модел и слично... Мала помош?

Погледнете го атачментот 91943
Ај прати побистра фотографија, ова ми изгледа како на Tian матична плоча со два сокета за AMD Opteron. Ваква машина склопував пред мнооогу години за едно продукциско студио.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #72

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Ако убаво си е тоа, терај си ја работата ама не се преоптеретувај, немој твоите дома да страдаат.
Оптиплексот дај го некаде, јас ќе правам нешто со Mini-ITX кога ќе најдам време и пари.
Мислењето е автоматски споено:Ај прати побистра фотографија, ова ми изгледа како на Tian матична плоча со два сокета за AMD Opteron. Ваква машина склопував пред мнооогу години за едно продукциско студио.
Ќе смислам нешто и со Optiplexot...
Ова има Intel Xeon 4346B904 ама не сум сигурен за бројкиве зошто е премногу излижано и не се чита...
 

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,393
10,451
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ова е батка Xeon на сокет 603, Генерација на Pentium 4 и 130nm изработка со ДДР меморија. Ова е интересен музејски експонат :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #74

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Дали на некој му се наоѓа 1хCPU кулер за Athlon 64 X2 4200+, 10g термална паста и 5xMolex to Sata
 

Атачменти

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,393
10,451
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,730
Мислења
831,485
Членови
28,723
Најнов член
manski
На врв Дно