• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подарувам Донации за компјутерски делови

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,181
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мала помош со еден DELL OptiPlex GX520... Пробав со Intel® Pentium® D Processor 925, па не ми го прифати и го сменив зошто не е компатибилен со матичнатапа ставив Celeron 3.20MHz L2: 256kb. Пробав со бутабилно УСБ со WIN 10 education и не поминува... Прави Loading и рестартира, па сега пробувам со Win 8.1 Pro и не проаѓа пак... Се брзам за на работа за да опишам подетално и кога ќе се вратам ќе пробам со WIN 7. Ако некој може да ми каже ќе му бидам благодарен :)
PATA 01 off.
Ако несака да бутира од SATA види дали има биос апдејт, ако нејќе и така да најдеме пата дискче ако е уште живо некое.

УСБ-то со руфус во legacy односно MBR да те потсетам, нема UEFI оваа антикава. А може и да нема опција од УСБ боот, провери биос.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Голема благодарност до @rippermkd за донацијата од матични, процесори, рам мемории и графички што ми ги прати. Со неговата донација ќе израдуваме некое дете и некоја "бабичка" :) ... Ти благодарам друже и извини за графичката што не работи.
Мислењето е автоматски споено:

Потребно ми е да купам 2GB DDR2 --- 4 парчиња за донација на 2 компјутери DELL Optiplex GX520... Ако има некој да ми понуди...
Благодарност до @rippermkd, нему му беше дониран хардвер па сега тој донира назад. Да си ми жив пријателе
Мислењето е автоматски споено:

Фала @PeGi998 за лаптопот што "ни го донесе буквално до маало" за донација...
Мислењето е автоматски споено:


Од 8 пробани Optiplex на сите им е проблем батеријата :)
Знам.... тоа е тоа, стари се 15 години,.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #28

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Па ти кажува Memory size different. Едната плочка ти е од 1 Гб, другата од 2 Гб.
Не сака многу мемории да прифати, ни различни херци, ама ги оставив на syandbuy овие Optiplex GX520 зошто се ужас, а и доста кочеа на платформата... Деновиве ќе имам повеќе време и ќе им се вратам да ги грабнам пак со тестови и слично

PATA 01 off.
Ако несака да бутира од SATA види дали има биос апдејт, ако нејќе и така да најдеме пата дискче ако е уште живо некое.

УСБ-то со руфус во legacy односно MBR да те потсетам, нема UEFI оваа антикава. А може и да нема опција од УСБ боот, провери биос.
Најдов вакво нешто, мислам дека ќе најдам и некое 160/250gb hdd
IMG_20201006_060619.jpeg

Испратено од FIG-LX1 преку IT.mk форум апликација
Мислењето е автоматски споено:

Благодарност до @rippermkd, нему му беше дониран хардвер па сега тој донира назад. Да си ми жив пријателе
Мислењето е автоматски споено:Знам.... тоа е тоа, стари се 15 години,.
Да од @rippermkd добив 3xНајчисти матични и DDR400 Мемории што сум видел хахах, шала мала... Незнам што ќе им правам на тие но во меѓувреме ми донираа уште една матична со меморија но мислам со 2х256 и лаптоп Latitude C640 PP01L, а и нејќе да запали ми гаси одма и немам време сега да го рчкам, а и реално почнав да ги прашувам тие што сакаат да донираат со многу срам да не помислат нешто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #29

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Кратко се повлеков пак од форумот и ќе ви објаснам зошто, кој сака ќе прочита... Кој не и немора. Целата работа беше дека се осеќав сигурно (звучи педерски)... Сигурно во поглед на тоа ако заглавам со матична, процесор, херци, карики и слично знам дека ќе добијам решение... Мислам дека згрешив со exelot што почнав да го пополнувам и знам дека небеше ни објаснето, а и доста не прочитале повеќе во целата тема туку само на скролот надоле но не е битно... Секако не одбив никој и на секого му беше пратено тоа што го побара освен членот @Andrej20889 не му беше пратена графичка зошто имав некои послаби 7300gs, 240Gt и слично али не е заборавени мислам дека ќе имам да му пратам неделава секако ако му одговара. И во меѓувреме склопив и донирав 2 конфигурации со ConnRoe и останав со искршени куќишта, DDR400 мемории и нешто 160-ки HDD... @rippermkd прати матични и све што имал и што нашол, но немав веќе како да дојдам склопам конфигурација, а доста народ ми ветуваа графички по дома, мемории или ова имале и слично. Пак ќе кажам небитно, немале или ги дале на некој. Среќа ми улетаа Optiplexot и се искичмив од товарање, а за растовар бевме 3-ца хахаха... Тогаш почнав тоталка да се оптеретувам зошто отвори нема мемории, HDD рикнат, матични не работат, а во меѓувреме и жена ми ме објави кај нејзе на ѕид и почнаа луѓево нагло да нарачуваат и незнав како ќе се снајдам да им дадам барем минимална конфигурација за да можат да следат настава... Почнав да барам од блиски кој и што има зошто ни плата месецов ни бутур зошто само што с вратив. Пишаа 2 девојки за да ми донираат компјутери не многу моќни но битно конфигурација што ја подржува платформата зошто си купиле на дечињата нови. Ги дадов тие, а не ни сликав зошто брзав за да ги средам да ги исчистам, паста им сменив и на едната конфигурација и додадов само 1GB DDR2 и беа топ, со Е5400, 4GB и со 250HDD i 500GB другиот. ( Знам дека го раздолжив постот ама што на ум тоа на друм у моментв)... Ќе скратам... Добив уште 2 компјутера и знам дека се DDR2 ама не сум ги отворил зошто го средував HP 550-ката и тогаш тестирав нешто со Теамсот и само 2GB рам му ставив и го прататив вчера. Сабајлево се брзам и средувам едно мало Hyundai SmartBook 901 исто донација од постара жена, ама го средувам за мало девојче од 2 години... Денеска после работа и се префрлам во заедничката просторија (куќен совет не многу голема но премногу потребна и таманска за да се организира што кај ќе стои, а не под пластики од лаптоп, и слично... (Ако му се наоѓа на некој пластики за заштита на процесор оној од сокет или некој што ќе купи нова матична ќе има истата на неа па да не ја фрла, нешто за мемории али мислам дека за нив ќе можам да ги ставам во коцкасто сунѓерче од кутијата од напојувањето) и убава вест е дека ми прават страна со хост само ќе биде на (.co) Очекувам уште некоја конфигурација и некои делови, ми се јавија од тинејџерски портал //hashtag.mk вечер или утре да ми направат интервју како на //motika.mk... Следната недела Сител утринска ќе дојдат да ме снимаат некое видео да направат и све некако почна пак во позитивен смер. Долг е постов али зошто се брзам од 08:00 сум на работа и увек е вака кога се брзаш... Шибам на работа ама имам уште нешто кратко хахахах... Ама ај покасно или вечер :D :D :D
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,891
4,218
Ethermine
www.facebook.com
о му се наоѓа на некој пластики за заштита на процесор оној од сокет или некој што ќе купи нова матична ќе има истата на неа па да не ја фрла, нешто за мемории али мислам дека за нив ќе можам да ги ставам во коцкасто сунѓерче од кутијата од напојувањето) и убава вест е
Дојди до кај мене ако имаш време, имам и пластики за заштита на соцкет, нови сата кабли , процесори celeroni 775 , нешто рамови ддр1,ддр2 за лаптопи , амд процесори ам2. Секако имам вишак работи ке избереме што ти треба за да се склопе нешто.
Ке ти дадам и еден со вга 19ка монитор лед исправен исто така само за да му се помогне на некое сиромашно детенце.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За 2-гoдиша девојка :)
Аааа добро, јас помислив да не станува збор за двегодишна бабичка.

Иначе имам HP ScanJet flatbed скенер, courtesy of @Vlatzki ама му фали 12v адаптер 1250ma. Најверојатно е исправен.
Ако имаш каде да го дадеш ќе ти го дадам и ако се најде адаптер за струја.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #36

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Дојди до кај мене ако имаш време, имам и пластики за заштита на соцкет, нови сата кабли , процесори celeroni 775 , нешто рамови ддр1,ддр2 за лаптопи , амд процесори ам2. Секако имам вишак работи ке избереме што ти треба за да се склопе нешто.
Ке ти дадам и еден со вга 19ка монитор лед исправен исто така само за да му се помогне на некое сиромашно детенце.
Пластиките ако му се добри и
Аааа добро, јас помислив да не станува збор за двегодишна бабичка.

Иначе имам HP ScanJet flatbed скенер, courtesy of @Vlatzki ама му фали 12v адаптер 1250ma. Најверојатно е исправен.
Ако имаш каде да го дадеш ќе ти го дадам и ако се најде адаптер за струја.
Имав таков адаптер мислам но му го дадов на брат ми пред некое време, незнам ни даки го има уште... Ако ти смета ќе го земам и ќе побарам и на кој му треба ќе му го подариме.
Аааа добро, јас помислив да не станува збор за двегодишна бабичка.

Иначе имам HP ScanJet flatbed скенер, courtesy of @Vlatzki ама му фали 12v адаптер 1250ma. Најверојатно е исправен.
Ако имаш каде да го дадеш ќе ти го дадам и ако се најде адаптер за струја
 
 • Ја почнал/а темата
 • #37

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
А зошто и е на 2 годишна девојка компјутер?
Жената ми пиша пред 1 недела "ми треба компјутер за една девојка 2 години" и и ќажав дека децата што одат во училиште ми се пред се да ги снабдам, а пропратно може да се подари и на другите... И ми го даде една жена пред некој ден за да го оспособам за детето нејзино, но и кажав дека неможе да го средиме и му дадов на баткото конфигурација и нејќеше да го земе лаптопчето па ми текна на малава... Ама денес ја прашав дека сакаме да и го дадеме задно со мојата 6-годишна ќерка и на слика ќе ни пратела и ја нема, незнам дали смеам да ти шернам муабетов :)... А има полно такви што ми пишуваат...
Мислењето е автоматски споено:

Дојди до кај мене ако имаш време, имам и пластики за заштита на соцкет, нови сата кабли , процесори celeroni 775 , нешто рамови ддр1,ддр2 за лаптопи , амд процесори ам2. Секако имам вишак работи ке избереме што ти треба за да се склопе нешто.
Ке ти дадам и еден со вга 19ка монитор лед исправен исто така само за да му се помогне на некое сиромашно детенце.
Каде живееш и бројче пушти ми во порака.
Мислењето е автоматски споено:

Денес не успеав да ја оспособам просторијата за работа... Се надевам утре или задутре... Но имам идеја и кога ќе се преместам таму ќе можам да се наместам како што треба и ( Ќе склопам све што имам од DDR 400 а мислам дека имам веќе 6 матични со мемории и да ги донирам во Пензионерски Дом за бабички и дедовци да можат да скролаат вести и да играат солитаре ). Незнам ваше мислење? Ќе тркнам до доле да земам од еден чичко постар компјутер и со тоа ќе иамаме полусклопени конфигурации за бабичките и дедовците.
Мислењето е автоматски споено:

Овој пост е хуманитарен за мене... Денеска дадов отказ на работа но од многу оправдани причини. Не е поради склопувањето и слично... туку поради полоши работи) можам да ви објаснам што и како и знам дека сите би го направиле истото и би ме подржале но ете да си кажам... Ако ви побара некој близок работник ве молам пишете ми. Може неубаво вака ко циган да барам ама (ко пита не скита) Сум работел продажба, продажен менаџер и слично - ( но мислам дека веќе сум стар за у дуќан) евентуално нешто големопродажба, сега возев 10 дена во Falcon Logistic Kourier, но може и новово такси да го пробам Camile или како беше, не се срамам од работа. Сум работел од сервисер до управител на фирма.
Мислењето е автоматски споено:

Кратко се повлеков пак од форумот и ќе ви објаснам зошто, кој сака ќе прочита... Кој не и немора. Целата работа беше дека се осеќав сигурно (звучи педерски)... Сигурно во поглед на тоа ако заглавам со матична, процесор, херци, карики и слично знам дека ќе добијам решение... Мислам дека згрешив со exelot што почнав да го пополнувам и знам дека небеше ни објаснето, а и доста не прочитале повеќе во целата тема туку само на скролот надоле но не е битно... Секако не одбив никој и на секого му беше пратено тоа што го побара освен членот @Andrej20889 не му беше пратена графичка зошто имав некои послаби 7300gs, 240Gt и слично али не е заборавени мислам дека ќе имам да му пратам неделава секако ако му одговара. И во меѓувреме склопив и донирав 2 конфигурации со ConnRoe и останав со искршени куќишта, DDR400 мемории и нешто 160-ки HDD... @rippermkd прати матични и све што имал и што нашол, но немав веќе како да дојдам склопам конфигурација, а доста народ ми ветуваа графички по дома, мемории или ова имале и слично. Пак ќе кажам небитно, немале или ги дале на некој. Среќа ми улетаа Optiplexot и се искичмив од товарање, а за растовар бевме 3-ца хахаха... Тогаш почнав тоталка да се оптеретувам зошто отвори нема мемории, HDD рикнат, матични не работат, а во меѓувреме и жена ми ме објави кај нејзе на ѕид и почнаа луѓево нагло да нарачуваат и незнав како ќе се снајдам да им дадам барем минимална конфигурација за да можат да следат настава... Почнав да барам од блиски кој и што има зошто ни плата месецов ни бутур зошто само што с вратив. Пишаа 2 девојки за да ми донираат компјутери не многу моќни но битно конфигурација што ја подржува платформата зошто си купиле на дечињата нови. Ги дадов тие, а не ни сликав зошто брзав за да ги средам да ги исчистам, паста им сменив и на едната конфигурација и додадов само 1GB DDR2 и беа топ, со Е5400, 4GB и со 250HDD i 500GB другиот. ( Знам дека го раздолжив постот ама што на ум тоа на друм у моментв)... Ќе скратам... Добив уште 2 компјутера и знам дека се DDR2 ама не сум ги отворил зошто го средував HP 550-ката и тогаш тестирав нешто со Теамсот и само 2GB рам му ставив и го прататив вчера. Сабајлево се брзам и средувам едно мало Hyundai SmartBook 901 исто донација од постара жена, ама го средувам за мало девојче од 2 години... Денеска после работа и се префрлам во заедничката просторија (куќен совет не многу голема но премногу потребна и таманска за да се организира што кај ќе стои, а не под пластики од лаптоп, и слично... (Ако му се наоѓа на некој пластики за заштита на процесор оној од сокет или некој што ќе купи нова матична ќе има истата на неа па да не ја фрла, нешто за мемории али мислам дека за нив ќе можам да ги ставам во коцкасто сунѓерче од кутијата од напојувањето) и убава вест е дека ми прават страна со хост само ќе биде на (.co) Очекувам уште некоја конфигурација и некои делови, ми се јавија од тинејџерски портал //hashtag.mk вечер или утре да ми направат интервју како на //motika.mk... Следната недела Сител утринска ќе дојдат да ме снимаат некое видео да направат и све некако почна пак во позитивен смер. Долг е постов али зошто се брзам од 08:00 сум на работа и увек е вака кога се брзаш... Шибам на работа ама имам уште нешто кратко хахахах... Ама ај покасно или вечер :D :D :D

Да се надоврзам :D :D :D Треба да склопам околу 25/6 комппјутери за дечиња во училиште и неколку семејства, па сакав да прашам ако некој нема работа деновиве и му се склапа некоја конфигурација би било топ, башка дружба, башка пиво. Пишете ми па ќе ви кажам ако го оспособам тоа доле.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #38

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Девојка 2-ра година била малата хахахах... Не ја разбрав мислев бебе... Ќе и понудам десктоп ако сака зошто немам лаптоп во моментов освен овој :) Latitude C640 PP01L + Licence for weapon... ама ако и подарам на нејзе па бива да му оидарам и на уште едно машко исто таа возраст
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #40

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Најден 1хНатрапник GX650 маскирана во GX520... додека не се врати пак тука
Мислењето е автоматски споено:

Hint: Кој оперативен да го користам за школарците што се доле,и дали е подобро да им ставам Windows 7 Ultimate или Windows 7 Education
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #41

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Уште еден Hint на нерасонето: Размислував и сфатив дека ако продолжам да ги донирам конфигурациите со Windows 7 може и да добијам казна и слично. Ваљда небитно е дали е донација или не оперативниот си е кракнат?!?! Али ако почнам да ги подарувам со Linux маф му е работата уште и таа проблематика на децата? Ако некој знае или има кој да праша да знаеме што понатака... Благодарим.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Најден 1хНатрапник GX650 маскирана во GX520... додека не се врати пак тука
Мислењето е автоматски споено:

Hint: Кој оперативен да го користам за школарците што се доле,и дали е подобро да им ставам Windows 7 Ultimate или Windows 7 Education
Windows 7 Home

Уште еден Hint на нерасонето: Размислував и сфатив дека ако продолжам да ги донирам конфигурациите со Windows 7 може и да добијам казна и слично. Ваљда небитно е дали е донација или не оперативниот си е кракнат?!?! Али ако почнам да ги подарувам со Linux маф му е работата уште и таа проблематика на децата? Ако некој знае или има кој да праша да знаеме што понатака... Благодарим.
Ма јок па и ти, кој ќе те казни? Не ја почнувај таа тема и нема да имаш проблем. Обврската е на корисникот да се секира дали му е лиценциран Windows-от.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #43

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Windows 7 HomeМа јок па и ти, кој ќе те казни? Не ја почнувај таа тема и нема да имаш проблем. Обврската е на корисникот да се секира дали му е лиценциран Windows-от.
Несакам да им направам проблем, а со Linux е малце посложено. А да пробам да им инсталирам Windows XP и да му правам upgrade во Windows 7. И така имаат лиценциран XP овие Dell
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За домашни корисници немаш проблем. Законот не е ни од далеку узреан за да брка домашни корисници. Слободни шибај.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #45

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
С
ostaj ti babite, za 10-tina godini zlato ke vredat :D
Стигнав до седум ДДР400 Матични со процесор и мемории... Негде се послаби ама ќе направам претумбации... Али сакав да ти кажам дека ми текна што ќе им правам... само уште 3 да ми дадат и да ги скоцкам во куќишта и донација во старечки дома... нека играат шах, солитаре и слично.
Мислењето е автоматски споено:

Работава со просторијата излезе тегава и ме успори... Ме пуштија од затвор ама ми ги исекоа нозете. Утре ќе идам шалтер систем и ќе чекам да се информирам у КЕЦ Аеродром што, како и кога...
Мислењето е автоматски споено:

Мислењето е автоматски споено:

Мислењето е автоматски споено:

Да го споделам и HP-550 ката што го дадовме на колегата внука му, ќе го пишам името штом ми го каже и ќе треба да смислам некој начин на објавите со донациите... Малото лаптопче Hyundai SmartBook 901 остана зошто малата била голема па ако најдам голем лаптоп ќе и подарам, ако не ќе и направам цела конфигурација+монитор+тастатура+маус.
 

Атачменти

Последна промена:

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Брат, што ќе правиш да те прашам со тие конфигурации со DDR400? Сакаш спремни да ги фрлиш или што?

Ако не обезбедиш Core 2 Duo со најмалку 4Gb DDR2 тоа ќе биде само залажување. Било што со DDR400 е сосем неупотребливо денес.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #47

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Брат, што ќе правиш да те прашам со тие конфигурации со DDR400? Сакаш спремни да ги фрлиш или што?

Ако не обезбедиш Core 2 Duo со најмалку 4Gb DDR2 тоа ќе биде само залажување. Било што со DDR400 е сосем неупотребливо денес.
Да ама иде со Core 2 Duo, 3GB DDR2, 3100 === 7 Пара имам MB+CPU+DDR... ќе ги ставам во куќишта и сакам да ги донирам во пензионерски дом... на ддр400 се игра солитаре, шах и мали игриќки
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да ама иде со Core 2 Duo, 3GB DDR2, 3100 === 7 Пара имам MB+CPU+DDR... ќе ги ставам во куќишта и сакам да ги донирам во пензионерски дом... на ддр400 се игра солитаре, шах и мали игриќки
Така може, само не знам каде ќе најдеш IDE дискови. Или имаш?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #49

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Така може, само не знам каде ќе најдеш IDE дискови. Или имаш?
Имам само 1 парче... Ако не најдам уште 9 комада ќе ги правам со Sata. Ама сега за сега прво децава да ги средувам, и ако успеам струјава да ми ја наместат у тоа собчето па истовремено да работам и за децава и за стариве ќе биде топ. Сега каде што сум ја немам таа можност и сум доста успорен.
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,822
7,407
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Што живци користиш друже? За другар прашувам...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,112
Членови
28,704
Најнов член
stojanovvlado
На врв Дно