• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подарувам Донации за компјутерски делови

 • Ја почнал/а темата
 • #1

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Темава мислам нека си остане како што и започна... Јес

Правам еден Excel со одприлика што и како имам и ќе минусирам и надополнувам цело време, е сега и ќе склопувам конфигурации вака прилично касничко зошто работа, 2 мали деца, жена што не спие у спална со мужето зошто он спие со делови за компјутери и да не се објаснувам...

Сакам мала помош, дискусии, подкарување не вака онака треба и слично... Знам дека ќе ми бидете голема помош... Така да ќе се потрудам и слики, коментари и што и да успеам да доловам од среќните муцки да го споделам со вас... Еве една слика за старт! :D
 

Атачменти

 • Ја почнал/а темата
 • #2

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Ако има некој електроничар да ми помогне... Имам 2 монитори AOC G2460VQ6... Е сега 1 имам. Ваљда бутни ваму конфигурација пробај, бутни таму и се замрзна. Кога е упален у струја свети измеги зелено и портокалово и не се гаси џабе го стискам дугмето. Го пробав со сите кабли почнувајќи од VGA/VGA до DP/DP ама ништо, мислев дека е умрен. Али не го гасам и ми стои така и понекогаш го слушам како да подзабучува или како да сака да излезе од дупка и да викне хахаха. Да не сум сјебал нешто и да сум го оставил во некоја позиција па некако треба да го ресетирам или слично. Фала однапред :)
 
Изменето од модератор:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Еве за да се има занимација :) Има уште работи што треба да внесам, али еве до тука сум со Excell-ot па да го споделам... Тоа што е со црвено обележано го користам јас и моите клинци, но и тоа не е обележано све. Идам да Workam и покасно се враќам на склапање конфигурации, објави и внесување... Цел ден испланиран хахах закон... Поздрав.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јако беше, пред пар години, подарувам два компјутери и ги викнав двајцата типови да дојдат да си ги земат.

Еден чичко доаѓа на старо Томос моторче и носи 100 грама кафе.
Ете го вториот батка, ми доаѓа по компјутер во ЈАГУАР кола. Му викам абе брат тебе ли ти е дојдено до 8 години стар компјутер? Не можеш ли да си купиш нешто понов? И почна да ми се правда абе не е за мене, знаеш јас го носам кај комшииве, да им завршам работа. Добро, у реду, фала ти најпуно.
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,521
3,635
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јако беше, пред пар години, подарувам два компјутери и ги викнав двајцата типови да дојдат да си ги земат.

Еден чичко доаѓа на старо Томос моторче и носи 100 грама кафе.
Ете го вториот батка, ми доаѓа по компјутер во ЈАГУАР кола. Му викам абе брат тебе ли ти е дојдено до 8 години стар компјутер? Не можеш ли да си купиш нешто понов? И почна да ми се правда абе не е за мене, знаеш јас го носам кај комшииве, да им завршам работа. Добро, у реду, фала ти најпуно.
Мислев ќе кажеш тој вториот ЈАГУАР-от ти го дал. Ништо...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
 • Ја почнал/а темата
 • #8

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
ХАХХАХ барем ме насмеавте со Јагуаров после големо разочарување... Ке ги замолам сите да гледаат малце и да ми помогнат не само потешко да биде све ова што сум полн со елан да го правам... Јас нема да ве одбијам за што и да побарате но како ми се намалува подобра графика, поголема меморија и друго имам се поголем и поголем куп дома и потешко се совладува... Постот беше првично да склопувам конфигурации барем минимум DualCore 2140, 2160, 3220 и да одам нагоре со модели на процесори за подобри конфигурации. И секако донација од аспект на постари модели што се продаваат на форумот прво да ми се понудат мене да ги купам, трампам или ако стварно на некој не му треба па да ми го даде гага, но еве нематаква опција... Еве чекам од форумџии за некои артикли 2gb и 4gb мемории, 500gb, 1TB HDD, и секако сакам и подобри процесори да купам или понудувам роба од HD Камери, Android Boxovi и друга поскапа галантерија за да можам да го земам некако за конфигурација, но пак нема одговор ни дали воопшто би ги трампал или само кеш ги дава. Ќе направам нов Excell со тоа што би сакал да го трампам, продадам или подарам, рестото што се трудам на најдам нешто појако ќе оди во конфигурација и со објава на фејсбук ќе се донира. Извинете на арогантост и слично но денес мислев дека сите ќе ве израдувам барем малце... Во разговор со одредена личност добив 45 парчиња Dell конфигурации Optiplex и мислев дека ќе има за сите DDR2 модули, но сите рам мемории се првично извадени. Барем имам сега 45 убави SmallFactor кукишта за склопување фенси со по 8ogb HDD. Моделите се Optiplex GX520 без мемории https://noteboox.de/DELL-Optiplex-GX520-DCNE-Pentium-D-28-GHz-2GB-RAM-80GB-HDD-DVD-Used-EN
 
Како да го избришам Excell форматот?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,101
2,490
ХАХХАХ барем ме насмеавте со Јагуаров после големо разочарување... Ке ги замолам сите да гледаат малце и да ми помогнат не само потешко да биде све ова што сум полн со елан да го правам... Јас нема да ве одбијам за што и да побарате но како ми се намалува подобра графика, поголема меморија и друго имам се поголем и поголем куп дома и потешко се совладува... Постот беше првично да склопувам конфигурации барем минимум DualCore 2140, 2160, 3220 и да одам нагоре со модели на процесори за подобри конфигурации. И секако донација од аспект на постари модели што се продаваат на форумот прво да ми се понудат мене да ги купам, трампам или ако стварно на некој не му треба па да ми го даде гага, но еве нематаква опција... Еве чекам од форумџии за некои артикли 2gb и 4gb мемории, 500gb, 1TB HDD, и секако сакам и подобри процесори да купам или понудувам роба од HD Камери, Android Boxovi и друга поскапа галантерија за да можам да го земам некако за конфигурација, но пак нема одговор ни дали воопшто би ги трампал или само кеш ги дава. Ќе направам нов Excell со тоа што би сакал да го трампам, продадам или подарам, рестото што се трудам на најдам нешто појако ќе оди во конфигурација и со објава на фејсбук ќе се донира. Извинете на арогантост и слично но денес мислев дека сите ќе ве израдувам барем малце... Во разговор со одредена личност добив 45 парчиња Dell конфигурации Optiplex и мислев дека ќе има за сите DDR2 модули, но сите рам мемории се првично извадени. Барем имам сега 45 убави SmallFactor кукишта за склопување фенси со по 8ogb HDD. Моделите се Optiplex GX520 без мемории https://noteboox.de/DELL-Optiplex-GX520-DCNE-Pentium-D-28-GHz-2GB-RAM-80GB-HDD-DVD-Used-EN
 
Како да го избришам Excell форматот?
Никако, освен администрација. Да не се зезаш со ексел, напрај гугл шит 1, 2 и шерни го линкот, и мењај колку сакаш кога сакаш после во истиот, и секогаш сите ќе гледаме најапдејтирана верзија.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Никако, освен администрација. Да не се зезаш со ексел, напрај гугл шит 1, 2 и шерни го линкот, и мењај колку сакаш кога сакаш после во истиот, и секогаш сите ќе гледаме најапдејтирана верзија.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
Незнаев
 
Кого да го прашам за да избрише?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,307
2,116
Друже, јас имам стара GT210, а можно е и да имам и утше една GT610 по дома. Ќе се обидам да ги најдам, ако успеам ќе ти пишам пп.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
ХАХХАХ барем ме насмеавте со Јагуаров после големо разочарување... Ке ги замолам сите да гледаат малце и да ми помогнат не само потешко да биде све ова што сум полн со елан да го правам... Јас нема да ве одбијам за што и да побарате но како ми се намалува подобра графика, поголема меморија и друго имам се поголем и поголем куп дома и потешко се совладува... Постот беше првично да склопувам конфигурации барем минимум DualCore 2140, 2160, 3220 и да одам нагоре со модели на процесори за подобри конфигурации. И секако донација од аспект на постари модели што се продаваат на форумот прво да ми се понудат мене да ги купам, трампам или ако стварно на некој не му треба па да ми го даде гага, но еве нематаква опција... Еве чекам од форумџии за некои артикли 2gb и 4gb мемории, 500gb, 1TB HDD, и секако сакам и подобри процесори да купам или понудувам роба од HD Камери, Android Boxovi и друга поскапа галантерија за да можам да го земам некако за конфигурација, но пак нема одговор ни дали воопшто би ги трампал или само кеш ги дава. Ќе направам нов Excell со тоа што би сакал да го трампам, продадам или подарам, рестото што се трудам на најдам нешто појако ќе оди во конфигурација и со објава на фејсбук ќе се донира. Извинете на арогантост и слично но денес мислев дека сите ќе ве израдувам барем малце... Во разговор со одредена личност добив 45 парчиња Dell конфигурации Optiplex и мислев дека ќе има за сите DDR2 модули, но сите рам мемории се првично извадени. Барем имам сега 45 убави SmallFactor кукишта за склопување фенси со по 8ogb HDD. Моделите се Optiplex GX520 без мемории https://noteboox.de/DELL-Optiplex-GX520-DCNE-Pentium-D-28-GHz-2GB-RAM-80GB-HDD-DVD-Used-EN
 
Како да го избришам Excell форматот?
Со тие од банката ќе се изнамачиш да ти кажам. 70 такви дадов и веќе не можам да ги гледам. Имам и RAM и процесори за нив, барај ме ќе ги средиме, поддржуваат само FSB800 процесори. И рачунај батериите на сите ќе треба да ги смениш. Монитори ти дадоа?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Ако и имаш супер... Би можел да ги трампаме... Имам некои камери за во кола, андроид за тв и други такви ситници
Друже, јас имам стара GT210, а можно е и да имам и утше една GT610 по дома. Ќе се обидам да ги најдам, ако успеам ќе ти пишам пп.
Испратено од FIG-LX1 преку IT.mk форум апликација

Не само кукиштава, ама мемориите сегде се извадени... Најдов само 1х512 ддр2 533мхз
Со тие од банката ќе се изнамачиш да ти кажам. 70 такви дадов и веќе не можам да ги гледам. Имам и RAM и процесори за нив, барај ме ќе ги средиме, поддржуваат само FSB800 процесори. И рачунај батериите на сите ќе треба да ги смениш. Монитори ти дадоа?
Испратено од FIG-LX1 преку IT.mk форум апликација

Добро е што се снабдив со кукишта, барем за тоа сум среќен :)

Испратено од FIG-LX1 преку IT.mk форум апликација
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Денес доловив уште една насмевка...
NoName Case
ATX-600W P4
ConRoe 1333-D667 Dual Channel
Pentium DualCore E5300 2.60GHz
Qimonda 2x2GB DDR2 667MHz
MSI GeForce 210 1GB DDR3
Maxtor 80GB 7200rpm
ExcelStor 160GB 5400rpm
WD 500GB 5400rpm
2xDVD-RW-Немав пластики за да биде затворено.
Windows 8.1 Pro 64-bit
 

Атачменти

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
277
172
Денес доловив уште една насмевка...
NoName Case
ATX-600W P4
ConRoe 1333-D667 Dual Channel
Pentium DualCore E5300 2.60GHz
Qimonda 2x2GB DDR2 667MHz
MSI GeForce 210 1GB DDR3
Maxtor 80GB 7200rpm
ExcelStor 160GB 5400rpm
WD 500GB 5400rpm
2xDVD-RW-Немав пластики за да биде затворено.
Windows 8.1 Pro 64-bit
Интересна конфигурација.:) Изгледа и јас ја имам истата матична.:cool: Само што на мојава имам 3ГБ рам. Според мое лично искуство овој модел на некој начин се докажа. од 2009-та непрекинато работев на неа, со исклучок последниве година дена што ја оставив во мирување (план ми е во иднина да правам надградба). Едино што ми покажа маана е тоа што ми откажа лан портата и морав да инсталирам нова под графичката.:D

p.s. Пошо 8600 гт 256МБ РАМ ја возев без проблем, претпоставувам дека нема да има проблем ако инсталирам гт 210/710? Да напоменам, вози со Core 2 Duo E8400.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Интересна конфигурација.:) Изгледа и јас ја имам истата матична.:cool: Само што на мојава имам 3ГБ рам. Според мое лично искуство овој модел на некој начин се докажа. од 2009-та непрекинато работев на неа, со исклучок последниве година дена што ја оставив во мирување (план ми е во иднина да правам надградба). Едино што ми покажа маана е тоа што ми откажа лан портата и морав да инсталирам нова под графичката.:D

p.s. Пошо 8600 гт 256МБ РАМ ја возев без проблем, претпоставувам дека нема да има проблем ако инсталирам гт 210/710? Да напоменам, вози со Core 2 Duo E8400.
Проблем имав само со рам мемориите, другото одеше све како подмачкано... Единствено морав 2 исти плочки да и ставам за да може да се упали... Мислам дека е поради процесорот бидејќи не е во подржани процесори, може и грешам ама нејќеше да се упали со Qimonda 2GB DDR2 667MHz и A-Data 1GB DDR2 800MHz, а ни со SuperTalent 1GB DDR2 667MHz... И од 4GB чита само 3,12GB
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
277
172
Проблем имав само со рам мемориите, другото одеше све како подмачкано... Единствено морав 2 исти плочки да и ставам за да може да се упали... Мислам дека е поради процесорот бидејќи не е во подржани процесори, може и грешам ама нејќеше да се упали со Qimonda 2GB DDR2 667MHz и A-Data 1GB DDR2 800MHz, а ни со SuperTalent 1GB DDR2 667MHz... И од 4GB чита само 3,12GB
Ако користиш CPU Xeon ама пак не ми се верува тоа би правело проблем. Можеби е до РАМ-овите, ако веќе се со различни тајминзи, фрекфенции и сл. А разликата во марка не ми се верува да е пошо еве на мојава матична јас имам една од Кингстон (1ГБ) и една од Адата (2ГБ). Плус, едната е повисока а другата пониска (ако не грешам мислам дека ги викаа low и high profile RAM). Сосема очекувано е за оваа генерација матични - во упатството пишуваше дека од максимални 4ГБ ќе чита 3,8 или 3,9 (не ме држи за збор сум заборавил, треба да проверам на линкот што ти го испратив претходно) заради оперативниот систем или така нешто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Голема благодарност до @rippermkd за донацијата од матични, процесори, рам мемории и графички што ми ги прати. Со неговата донација ќе израдуваме некое дете и некоја "бабичка" :) ... Ти благодарам друже и извини за графичката што не работи.
Мислењето е автоматски споено:

Потребно ми е да купам 2GB DDR2 --- 4 парчиња за донација на 2 компјутери DELL Optiplex GX520... Ако има некој да ми понуди...
 
Последна промена:

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
461
287
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10
Голема благодарност до @rippermkd за донацијата од матични, процесори, рам мемории и графички што ми ги прати. Со неговата донација ќе израдуваме некое дете и некоја "бабичка" :) ... Ти благодарам друже и извини за графичката што не работи.
Мислењето е автоматски споено:

Потребно ми е да купам 2GB DDR2 --- 4 парчиња за донација на 2 компјутери DELL Optiplex GX520... Ако има некој да ми понуди...
ostaj ti babite, za 10-tina godini zlato ke vredat :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #21

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
 • Ја почнал/а темата
 • #22

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Фала @PeGi998 за лаптопот што "ни го донесе буквално до маало" за донација...
Мислењето е автоматски споено:

Со тие од банката ќе се изнамачиш да ти кажам. 70 такви дадов и веќе не можам да ги гледам. Имам и RAM и процесори за нив, барај ме ќе ги средиме, поддржуваат само FSB800 процесори. И рачунај батериите на сите ќе треба да ги смениш. Монитори ти дадоа?
Од 8 пробани Optiplex на сите им е проблем батеријата :)
 

Атачменти

Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #23

LadiC

Gaining Experience
26 февруари 2009
97
220
Скопје
LadiC's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-8500 3.0GHz (9M Cache, up to 4.10 GHz) +
Motherboard
GIGABYTE B360 H Ultra Durable
Storage
SSD M.2 JP600-256GB, Samsung SSD 128GB, WD Blue 1TB 7200 RPM SATA 6Gb/s 64MB
PSU
SAMA FTX-1200-1 Forza 80PLUS PLATINUM
RAM
CORSAIR Vengeance LPX 16GB (2 x 8GB) DDR4 3000MHz Memory Kit Model Black
Video card
ASUS Turbo GeForce GTX 1060 6GB GDDR5
Case
Cooler Master MasterBox Lite 3.1
Mouse
Mouse Gaming NATEC Genesis Krypton 500, 7200 dpi
Keyboard
Genius Gaming Keyboard Scorpion K220
Monitor
AOC G2460VQ6
OS
Microsoft Windows 10 Professional (x64) Build 19041.508 (2004/May 2020 Update)
Мала помош со еден DELL OptiPlex GX520... Пробав со Intel® Pentium® D Processor 925, па не ми го прифати и го сменив зошто не е компатибилен со матичнатапа ставив Celeron 3.20MHz L2: 256kb. Пробав со бутабилно УСБ со WIN 10 education и не поминува... Прави Loading и рестартира, па сега пробувам со Win 8.1 Pro и не проаѓа пак... Се брзам за на работа за да опишам подетално и кога ќе се вратам ќе пробам со WIN 7. Ако некој може да ми каже ќе му бидам благодарен :)
 

Атачменти

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,656
12,059
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Па ти кажува Memory size different. Едната плочка ти е од 1 Гб, другата од 2 Гб.
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,016
704

Испратено од Redmi Note 2 преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,107
Членови
28,704
Најнов член
stojanovvlado
На врв Дно