1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Подарувам Донации за добротворни цели

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од vlavot, 26 ноември 2015.

 1. AleksandarBR8

  AleksandarBR8
  Gaining Experience

  162
  134
  8 Февруари 2015
  Машко
  Имам јас некое напојување од делукс 500-600ватно, одлично функционира и можам да го доделам за акцијава
   
 2. VerifiedUsers Overlay
  STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,439
  2,195
  4 Јули 2013
  Донации не подлежат на оданочување како знам.
   
 3. VerifiedUsers Overlay
  SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,502
  23 Јуни 2015
  Машко
  За да не се плати данок треба еден куп документација која што треба да се проследи низ повеќе институции, за ова немаме време, па затоа решивме на полесен начин. Збориме доколку фирма донира, а не физичко лице и истото ни го потврдија од сос детското село.
   
 4. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  А ние од другите градој некое чаре да донираме нешто има ? Имам на 50 матични плочи шо ми седат незнам која е испрвна која не. Рам мемории незнам дали ќе успеам и напјувања имам.
   
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerifiedUsers Overlay
  SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,502
  23 Јуни 2015
  Машко
  Напоменав неколку поста поназад дека завршивме со собирање на делови. Ако сакаш чувај ги за наредна донација. :)
   
 6. AndrejFerdzo

  AndrejFerdzo
  Gaining Experience

  830
  279
  18 ноември 2013
  Машко
  Тие до сега стоеа толку време ќе поечкат. Нема проблем. :)
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 7. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,659
  6,841
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ете провери си ги која е исправна и состави некоја конфигурација за во твојот град, сигурно ќе најдеш кај да ја дадеш ;)
   
  AndrejFerdzo, SiPy` и на krema им се допаѓа ова.
 8. VerifiedUsers Overlay
  SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,502
  23 Јуни 2015
  Машко
  Момци со мало закаснување(но оправдано) да ве известам дека компјутерите се предадени во сос детско село. Луѓето дојдоа на 30 и 31 декември да ги земат сите 12 конфигурации заедно со периферија која што ја собравме со донациите. Бев информирам дека дел од овие компјутери ќе се користат во сос детското село, а дел ќе се пратат во семејствата кои се финансиски и социјално загрозени и се под нивна заштита и грижа. Во селото престојуваат повеќе од 500 дечиња од кои 200 се со свои стални живеалишта во селото, а дел се привремено сместени. Исто така оваа организација помага и им ја олеснува маката на децата бегалци од Сирија.
  Ви благодарам уште еднаш за помошта и се надевам дека повторно ќе организираме хуманитарни акции. :)
  Во текот на примопредајата успеав да направам неколку фотки. Повелеле! :)
  Поздрав момци!
  П.С. Темата може да се затвори :)
   

  Прикачени датотеки:

  Последна промена: 2 Јануари 2016
  На Boldozer, psybaron, Skacka и уште 25 други им се допаѓа ова.
 9. smole

  smole
  Unstoppable

  2,997
  3,386
  18 Април 2007
  Браво!

  Треба вакви акции барем еднаш годишно да правиме...
   
 10. VerifiedUsers Overlay
  igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,042
  2,985
  2 Септември 2012
  Машко
  Наредната акција би можела да биде да речеме да собереме по 200-300 денари, сега зависи колку членови се активни и колку би можеле да дадат па да се купи нешто што им е најпотребно или да речеме и компјутер да е ама нешто појако.
  Наместо 10 послаби , ете некад бидат 2 ама појаки.
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 11. VerifiedUsers Overlay
  kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,321
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Откако им ставив у детска едно Raspberry Pi 2, дојдов до научен заклучок дека и не им треба појќе. Значи Википедија, Јутјуб, Мајнкрафт, ЛибрОфис. Отприлика. И ако сакаат да програмираат (се уште не :( ) имаат неколку алатки. Што ќе рече и постарите компјутери се употребливи.
  А, и Среќна Нова Година!
   
 12. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Ги донирам следните 4 дискови ако во иднина се склопуваат конфигурации:
  20160111_092342.jpg 20160111_092349.jpg 20160111_092352.jpg 20160111_092357.jpg 20160111_092406.jpg
   
  На smole и SiPy` им се допаѓа ова.
 13. VerifiedUsers Overlay
  SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,592
  4,502
  23 Јуни 2015
  Машко
  Здравје друже за наредна акција, сеа за сеа чувај ги. :)
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 14. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  931
  234
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Ќе ги исчистам дома, ќе ги средам и ќе ви пуштам HD Tune инфо, па после би било убаво да ги искористиме за донација.
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 15. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,201
  3,276
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  На igor_igor, gokica, Boldozer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 16. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,101
  4,375
  4 ноември 2013
  Машко
  Ке ја донирам плочата што ја огласив прееска (ако е потребна)
  Dell Optiplex (lga 775)
   
  На Boldozer, STEFF, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,201
  3,276
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Јас мислам дека имам некое празно куќиште црна боја правено со прозирен плексиглас рачна изработка :D . Тастатура и маус исто така мислам дека имам .
   
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 18. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,659
  6,841
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Мислам дека остана некое куќиште, треба да видам што џитнав у подрум, процесор 775 треба да има во купот, ддр1 има за извоз, ддр2 ќе исчупам од на сестра ми компјутерот кој ја врти, графичка се наоѓа некоја, треба и тоа да проверам, мислам дека има и некој хард диск, треба да се проверат, ќе недостига само уште монитор.

  Не е лошо Пане да даде жиро раќун, пошто на овие луѓе не им е потребно само компјутер.
   
  На OldSchoolPvP, goce03, boro1 и уште 4 други им се допаѓа ова.
 19. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,201
  3,276
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Ке распрашам по Прилепчани за овоа семејство и ке се обидам да стапам во контакт , а воедно не ке е лошо и да се јаве тука у темава некој прилепчанец за да дојдеме до информации.
   
  STEFF, Boldozer, HardCorec и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,101
  4,375
  4 ноември 2013
  Машко
  Имам и процесор, имам и куќиште...немам рам и немам графичка и имам некој денар што можам да донирам.
   
  На Necromancer, Jovan2389, igor_igor и уште 6 други им се допаѓа ова.
 21. VerifiedUsers Overlay
  STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,439
  2,195
  4 Јули 2013
  Мислам таа плоча не одговара за секое куќиште ? Само за делл
   
  На Boldozer и HardCorec им се допаѓа ова.
 22. VerifiedUsers Overlay
  igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,042
  2,985
  2 Септември 2012
  Машко
  BTX куќиште ќе треба за таа плоча мислам.
   
 23. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,101
  4,375
  4 ноември 2013
  Машко
  Не одговара на секое...освен ако успееме да е напасуваме некако.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.
 24. VerifiedUsers Overlay
  Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,659
  6,841
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Ма ќе изглодаме ако треба од лим, ќе ја упасираме некако, на крај краева шмиршајбна и ќе се напраи простор од позади.
  Не е лошо по еднаш месечно да правиме вакви акции, нас ништо не не чини, а некој ќе се израдува.
   
  На dimsa, Astro, igor_igor и уште 5 други им се допаѓа ова.
 25. VerifiedUsers Overlay
  HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,101
  4,375
  4 ноември 2013
  Машко
  @spiritBreaker беше заинтересиран за плочава и еве јавно ке му се извинам што ке дадам предност на донацијава, ако плочава не оди во добротворни цели ке остане резервирана за него.
   
  На smole, goce03, igor_igor и уште 2 други им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. ernesto
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,431
 2. Kupe3
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,589
 3. tomi
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  2,064
 4. thecursedclown
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,179
 5. coffemonstar
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  628
Вчитување...

Сподели

Вчитување...