• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Подарувам Донации за добротворни цели

  • Ја почнал/а темата
  • #1

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
2,974
2,905
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Куќиштево беше подарено на член од форумов, па ми го врати си купил ново.
Истово го подарувам, но го подарувам на некој што има потреба, деца што немаат, ми треба доказ дека ќе отиде во добротворни цели.
Кој е задолжен за тоа нека ме конктактира.
Сашо 072 55 99 88Едитирано од модератор, сите кои имаат делови за подарување нека му се обратат на @SiPy`
 
Изменето од модератор:
  • Ја почнал/а темата
  • #5

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
2,974
2,905
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Браво дечки, еве ај да склопиме еден цел десктоп и да го дадаеме некому.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
810
914
Се ближат празници, па да израдуваме некого.

Последен пат кога бев во домот за деца без родители замолија ако имаме некој телевизор по дома да сме им однеле. Веројатно немаат ни компјутери, а ако собереме од форумот што ни стои по плакари и подруми ќе можеме да им опремиме цела училница.

Вечер апдејтирам список на опрема, да видам што се ќе најдам по дома.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
Јас можам да донирам послаба конфигурација.
Плочата мислам дека беше некоја ICS 478 (мислам)
Некое целерон процесорче
80 Диск (сата)
256 Рам
Гигабајт 9200 графичка (AGP)
700w Напојување
И постаро кукиште
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
Додавам уште едно NoName 400w напојување и 2xGeForce 5200 (128mb) од кој едната е 100% исправна а другата треба да се провери.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,691
4,634
У строК центар!
Кај кого би можеле да се соберат деловите на едно место?... За да видиме колку конфигурации ќе излезат и да ги пуштиме во функција. Ја треба да проверам да не имам уште нешто, али мислам дека имав еден ЦРТ монитор и матична некоја гледав. Инаку од СОС детското село ќе дојдат ќе ги земат не е проблем.
 

FrukaZ

Gaining Experience
16 август 2013
312
362
Prague
FrukaZ's setup  
Processor & Cooler
i5- 3470 3.20GHZ/Cooler Master Seidon 120V V.2
Motherboard
Asus P8P67 PRO
Storage
1TB WD Caviar Green/SSD HyperX Fury 120gb
PSU
Thermaltake 530W Smart SE
RAM
2x4gb Kingston (8gb)
Video card
Gigabyte R9 280X - 3GD
Case
Zalman Z11
Mouse
Microsoft Intellimouse 1.1
Keyboard
Logitech G19
Audio
Nikola Tesla HI-FI
Monitor
LG Flatron L204WS
OS
Windows 8.1
Одмене графика има :) Без кулер само :/ CGAX-HP262DD

Заборавив дома имам мнооогу стари матични,рам и непамтам што друго цела кутија
Постари се (Многу постари) али ако вршат работа секако така факаат прашина :)
Само неможам ништо порано од 10-11 Јануар :/ :/ :/ :/
 

Атачменти

manovj

Gaining Experience
15 ноември 2014
70
74
Скопје
manovj's setup  
Processor & Cooler
i7 3770K + CM Seidon 120V
Motherboard
ASUS Z77-A
Storage
Adata SP550 250GB + 1TB 7200RPM Toshiba
PSU
Cooler Master V550S
RAM
8GB Apacer 1600MHz
Video card
R9 280X 3GB Sapphire Vapor-X
Case
Deepcool Dukase V2
Mouse
SteelSeries Rival
Keyboard
Cooler Master QuickFireTK w/ Cherry MX Blue
Audio
SteelSeries Siberia V2
Monitor
BenQ HD2200A
OS
Windows 8.1 64bit
Имам стар Acer TravelMate со не знам кој Celeron, 512MB RAM и 80GB IDE HDD. Левиот hinge е малце поткршен и ради тоа се отвара лаптопот под агол од 180°, ама не е голем проблем. Фалат и 4 копчиња ама пак се пишува и без нив. Исто и батеријата му фали и нема оперативен систем, лесна работа за инсталирање, некој полесен Linux е доволно за скоро секаква работа. Комплетно исправен, ама немам никаква корист од него и затоа го давам.

 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
2,974
2,905
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Кој може, од Скопје претпоставувам да ги собере да склопи нешто и евентуално да дојдат од СОС да ги земат деловите.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
Можам да го пратам PC-то и деловите кога сакате и транспортот ке е на моја сметка.
Договорете све што треба па пишете ми ПП.
edit:
PC-то е среден и моментално има XP (штотуку форматиран)
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,691
4,634
У строК центар!
Еве јас ќе преземам обврска да ги соберам деловите и да ги предадам на сос детското село, само да се во функција. Од поединечниве делови да замолам некој да склопи конфигурација и да се стави ОС.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2,691
4,634
У строК центар!
@manovj ме контактираше и го донира својот лаптоп. Сите кои што се огласија во темата дека ќе донира може слободно да ме побараат на телефон и ќе се договориме за да ги собереме деловите кај мене, а јас потоа ќе ги преследам до сос детското село.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
2,983
3,418
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 9700K + Cooler Master M240L
Motherboard
Asus ROG STRIX Z390-E Gaming
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
Gigabyte GTX 1080 Ti G1 Gaming
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
AOC LED 27" I2781FH
OS
Windows 10
дечки, јас моментално имам само некои 120mm вентилатори...незнам колку ќе завршат работа. ако треба, кажујте кај да се однесат шо како
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,332
4,905
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 4170 & Stock Cooler
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Patriot Blaze 120gb & Wester Digital 1TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Savage 2x4gb 1600mhz
Video card
Asus GTX660 2gb gddr5
Audio
Philips SHP 2500
Monitor
Samsung SyncMaster 2233BW
OS
Windows 10 Pro 64bit
@SiPy` те барам во текот на утрешниот ден да се договориме што и како.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,320
28,045
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Темата е поставена за важна a насловот е исто така променет, поради самиот карактер и заради тоа што други членови се приклучија кон подравуањето на компоненти, ќе размислиме и ќе ги разгледаме опциите дали ќе биде префрлена во друг под-форум и како тоа би се извело.
 
Последна промена:

gamer-eddie

Practice makes perfect
22 април 2007
1,039
1,671
Skopje
gamer-eddie's setup  
Processor & Cooler
CPU i7 4790К Deep Cool Captain 360EX
Motherboard
Asus Maximus 7 Formula
Storage
Bunch Of Disks
PSU
Cooler Master Vanguard 850W
RAM
32GB Kingston Beast 2400mhz
Video card
OnBoard madafakaz :) & понекад GTX 980Ti Matrix
Case
Corsair 780T
Mouse
R.A.T. 7
Keyboard
Asus Cerberus
Audio
Logitech G330
Monitor
BENQ GW2760
OS
Windows 7 Ultimate 64bit & гомноно 10-ка
Чоеци имам постари LGA 775 CPUs ako сака некој бујрум
Celeron 430
Celeron D 331
Pentium 3.0 1MB 800fsb
Pentium 2.6 2MB 533fsb
Pentium 630
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,836
2,234
Треба да се направи попис на сите делови што се донираат и кој дел со кој може да се склопи бидејќи претежно се стари компоненти
 

Daniel86

Guru
28 мај 2013
2,792
7,422
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i7 3770 & Cooler Master Hyper 612 V2
Motherboard
Asus P8Z77-V PRO
Storage
Samsung 860 EVO 250GB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Cooler Master-Silent Pro Gold 600W
RAM
Geil 2x8GB
Video card
Asus R7 250 2GDDR5 & Intel HD 4000
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
Logitech MX1000
Keyboard
Verbatim KU-0725
Audio
Realtek ALC887 & Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 7 Ultimate SP1 x64 И НЕ ГО МЕЊАМ!!!
Доколку имате и расипани делови, или снемате простор за чување или е потребно склопување, слободно побарајте ме, баш сте ми напраиле мерак сега, браво за сите што сте хумани. Имам и јас некои стари агп графички и понекој процесор 478 мислам беше, и една 775 ддр2 матична само да и го оспособам сокетот треба, али не е проблем.

076/270 486 Даниел
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,156
4,443
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Од мене едни слушалки Grundig и Lenovo q350 (Vimicro) USB Webcam. Штотуку ги проверив, функционираат:)
WP_20151128_001.jpg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,525
Мислења
822,594
Членови
28,051
Најнов член
Marko Janevski
На врв Дно