1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Домени и нивната законска регулатива

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Pulse, 10 Јуни 2019.

 1. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Не успеав да најдам слична тема на оваа, па може да ја користиме во контекс на домени и све околу нив.

  Мене ме интересираше, дали би можел да се најдам во проблеми доколку регистрирам домен со .мк наставка, а името да содржи т.е. во целост е име од голем бренд во Македонија.

  Поточно денес закупив 2 што беа дропнати од пред 3-4 дена, или да чекам и да омрсам бркови ако сакаат да ги откупат? :D
   
 2. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  И они ке чекаат ти да се изарчиш неколку години и да ги ослободиш.
   
 3. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Џабе си ги купил, ако утре решат они да ги регистрираат ке мораш да ги ослободиш. ТОа го воведоа пред некоја година баш поради вакви работи. Имаш еден лик од куманово што има продавница за компјутерска опрема и го купи анхоч.мк и носеше кај него на сајт. Исто е ама не е исто. Анхоч си потегнаа постапка за добивање на домејнот според таму некои закони за индустриска и интелуктална сопственост како и претпознатлив бренд и незнам што и си го добија. Истото му се деси и на ликот од Чаир мислам дека беше што го имаше регистрирано гоогле.мк и бараше чинам 50к евра за домејнот. На крај беше среќен што не го тужеа а он само вредно си го плаќаше неколку години мислејки дека ке се омрси.
   
  На DrMTR, yasho, Avid и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  777
  663
  27 Јуни 2012
  Ако го купи skopsko.mk џабе ти е, ако сакаат може и на суд да завршиш пошто си лесно достапен тука во Македонија. За да си немаш проблеми контактирајги и отстапи го доменот.
   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  820
  876
  9 Декември 2015
  Машко
  Џабе фрлени пари. Ќе си го добијат домејнот назад глатко. Тоа ме потсети на времето на Фејсбук кога отворив Фан страница Skopsko. За неколку месеци собрав 40.000 лајкови и бројот растеше. Целта не ми беше заработка, го направив од досада и на неколку дена објавував слики од Скопско со коментар. Еден ден кога решила скопска пивара да го земе пејџот од Фејсбук ниту ме известија, ниту ме прашаа едноставно ме тргнале од администрација и толку. :)
   
  Boldozer, Oktar, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Има закон. Со прикажување на лист од централен регистар дека ја поседуваш фирмата која носи исто име со доменот, истиот го добиваш лаганица...
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  790
  706
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Да не знаеш со кој закон/правилник е регулирано тоа?
   
 8. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,478
  25,531
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не знам. Ако се јавиш во марнет и ако се синхронизирани ќе го добиеш тој одговор. Мене од бив ми е информацијата.
   
 9. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
  Порано имало арбитража, сега сите спорни ситуации се решаваат на суд. Немора да значи дека одма на некого ќе му го отстапат доменот, ќе треба да си докажат на суд. За имиња на фирми може ќе оди полесно, но за генерички имиња или брендови малце потешко, ако брендот не е заштитен (трејдмарк) може и нема да добијат на суд тие што тужат.

  upload_2019-6-11_14-2-2.png
   
  На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. The-spiki

  The-spiki
  Gaining Experience

  62
  63
  26 Април 2008
  Машко
  System Administrator
  Ти задоцни 10 години за таа измама... да им го продадеш доменот на тие што би те добиле на арбитража ... ама побрзо и поефтино им е да ти дадат тебе помалце од колку што ќе беше трошок регуларно да ти го одземат со званична постапка за арбитража.
   
 11. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,620
  157
  11 Април 2007
  Машко
  Тешко да се најдеш во проблеми се додека не ги користиш за измами како што правел дечкото од Куманово со доменот на Анхоч.

  Трејдмарк е име плус да кажеме најпросто индистријата во која се нивните продукти или услуги.

  Така да, карикирам ако доменот е microsoft.mk ти направи еден COMING SOON пејџ со MicroSoft Croissants на пример, стави некоја слика со кроасани и мирен си.

  Пример за ова се компании како Delta Airlines. Во САД има сигурно уште илјада „Делта“ компании кои се во различни индустрии и сите имаат право на доменот delta.com, ништо Delta Airlines не е попривилегирана од другите.

   
  На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
 12. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,883
  1,453
  10 Август 2010
  Машко
  +1 од домените нема да се омрсиш, во најдобар случај ќе завршиш без тужби.

  Доколку регистрираш трејдмарк за странска компанија, која уште не е пристуна на мк пазарот (големите компании како правило прво регистрираат трејдмарк, потоа се останато прават) имаш шанси да заработиш нешто, бидејќи таа компанија нема право да работи под тоа име.
   
 13. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,776
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Да не отворам нова тема:
  Доменот не е повеќе валиден. Истиот е влезен во заштитен период.
  Што значи ова? Тој што го имал купено не го купува веќе? Колку време треба да помине за да можам да го купам доменот? Поминати се повеќе од 3 месеци.
  Валиден до: ХХ.03.2019
   
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Заштитниот период трае 120 дена. Би ти рекол да пробаш да го регистрираш ако се поминати 120 дена.

  7. Заштитен период на домен

  Доколку доменот не биде обновен до датумот на кој истекува регистрацијата, влегува во заштитен период од 120 дена и во тој период не може да се прави измена на податоците за доменот.
  Ако доменот не се обнови во првите 60 дена од заштитениот период, доменот се брише но не може да се регистрира од страна на друг регистрант. По истекување на заштитениот период од 120 дена, доменот се брише и повторно може да се регистрира од друг регистрант.
   
  Последна промена: 19 Јуни 2019
  На DonFrozex и JasSum им се допаѓа ова.
 15. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,776
  1,888
  8 Мај 2007
  Машко
  Да почекам еден месец и да си го земам доменот.
  Ок.
  Фала на инфо :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 16. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  303
  235
  13 Март 2017
  Машко
  Да се наврзам на оваа тема, да не отворам нова. Македонски домеин, кој не е домаин на некоја фирма или заштитно лице, туку „инфо“ интересен домаин, регистриран далечна 2014, апдејтиран 2015 до јануари 2020. Така само стои, немало веб ниту пак некој редирект до нешто, едноставно си е закупен и не користен.

  Бидејќи сакам да го купам, која е постапката ако да речеме, сопственикот не го продолжи? Се чека како што кажаа погоре +120 дена? Не сакам да го контактирам тој што го има закупено, бидејќи мислам дека ќе го продолжи за нема повторно да биде активен..
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Процедурата е таа, или чекаш да се ослободи или го откупуваш од сопственикот.
   
  На coNNectMKD му/ѝ се допаѓа ова.
 18. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  303
  235
  13 Март 2017
  Машко
  Значи никад. Сигурен сум дека ќе продолжат со обнова. Нема некоја „цака“ да се заобиколи процецот па да му го лапнам името? :D Бар мене ми е за работа, нема да стои празен..
   
 19. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,199
  1,251
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  има, го контактираш лицето, му носиш една луј витон ташна и твој е :D
   
  Goran995, Boldozer и на coNNectMKD им се допаѓа ова.
 20. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,414
  10,189
  23 oктомври 2012
  Машко
  Види со Ципрас ако сакаш да лапнеш нечие име, он има искуство на таа тема :D Инаку нема врска дали стои празен или не, тоа ти е како парцела во катастар, ако си ја купиш и си плаќаш редовно давачки за неа, твоја си, неможе да дојде некој да се насели на неа само затоа што тебе ти стоела празна, јеби га, ваљда и ти би сакал да твојот домејн да биде заштитен некако. Инаку, на твое место, ја би почекал да видам дали ке го ослободи, ако не, ондак контактирај го, понуди му некоја соодветна сума, он ке бара пута 5, па ке се изнервираш и ке решиш дека можеш да работиш и со друг домејн а него ке му остане да си го плаќа и понатака... но може и да биде разумен дечко.
   
  На omegaRED, cipiripi, M.Pix и уште 2 други им се допаѓа ова.
 21. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,620
  157
  11 Април 2007
  Машко
  МарНет домените ги ослободува во 1 часот по полноќ. Напрај си потсетник и надевај се дека барем еден ден ќе го заборават :)

   
  На Oktar и coNNectMKD им се допаѓа ова.
 22. coNNectMKD

  coNNectMKD
  Gaining Experience

  303
  235
  13 Март 2017
  Машко
  Ајде здравје, следната година:D Пак го продужиле..
  expire: 08.01.2021
   
 23. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,623
  1,397
  27 Јануари 2011
  Машко
  Еве еден пример од Босна, кај нив не важат закони
  Vedran Alajbegovic
   
 24. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  435
  1,299
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @hipo

  Важат ама толку му било гајле на некој да ги спроведе. Исто и за facebook.mk, on the good side барем не ги користат за scam/phishing.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,367
  3,075
  4 Септември 2008
  За facebook.mk не решиле уште да си го земат, инаку без проблем ќе го добијат.
   

Сподели

Вчитување...