1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Домени и нивната законска регулатива

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од Pulse, 10 Јуни 2019.

1. Pulse

Pulse
    Practice makes perfect

1,186
    1,221
    26 oктомври 2014
    Машко
    Full Stack Web Developer
    Не успеав да најдам слична тема на оваа, па може да ја користиме во контекс на домени и све околу нив.

Мене ме интересираше, дали би можел да се најдам во проблеми доколку регистрирам домен со .мк наставка, а името да содржи т.е. во целост е име од голем бренд во Македонија.

Поточно денес закупив 2 што беа дропнати од пред 3-4 дена, или да чекам и да омрсам бркови ако сакаат да ги откупат? :D

2. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,609
    1,371
    27 Јануари 2011
    Машко
    И они ке чекаат ти да се изарчиш неколку години и да ги ослободиш.

3. Oktar

Oktar
    Guru

3,337
    9,759
    23 oктомври 2012
    Машко
    Џабе си ги купил, ако утре решат они да ги регистрираат ке мораш да ги ослободиш. ТОа го воведоа пред некоја година баш поради вакви работи. Имаш еден лик од куманово што има продавница за компјутерска опрема и го купи анхоч.мк и носеше кај него на сајт. Исто е ама не е исто. Анхоч си потегнаа постапка за добивање на домејнот според таму некои закони за индустриска и интелуктална сопственост како и претпознатлив бренд и незнам што и си го добија. Истото му се деси и на ликот од Чаир мислам дека беше што го имаше регистрирано гоогле.мк и бараше чинам 50к евра за домејнот. На крај беше среќен што не го тужеа а он само вредно си го плаќаше неколку години мислејки дека ке се омрси.

yasho, Avid, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
  4. wolverine

wolverine
    On your way to fame

779
    664
    27 Јуни 2012
    Ако го купи skopsko.mk џабе ти е, ако сакаат може и на суд да завршиш пошто си лесно достапен тука во Македонија. За да си немаш проблеми контактирајги и отстапи го доменот.

На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Ragnar

Ragnar
    On your way to fame

728
    768
    9 Декември 2015
    Машко
    Џабе фрлени пари. Ќе си го добијат домејнот назад глатко. Тоа ме потсети на времето на Фејсбук кога отворив Фан страница Skopsko. За неколку месеци собрав 40.000 лајкови и бројот растеше. Целта не ми беше заработка, го направив од досада и на неколку дена објавував слики од Скопско со коментар. Еден ден кога решила скопска пивара да го земе пејџот од Фејсбук ниту ме известија, ниту ме прашаа едноставно ме тргнале од администрација и толку. :)

Boldozer, Oktar, DonFrozex и на уште 1 им се допаѓа ова.
  6. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,395
    25,034
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Има закон. Со прикажување на лист од централен регистар дека ја поседуваш фирмата која носи исто име со доменот, истиот го добиваш лаганица...

7. Zippo

Zippo
    On your way to fame

747
    672
    22 oктомври 2014
    Data Analyst
    Да не знаеш со кој закон/правилник е регулирано тоа?

8. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,395
    25,034
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    Не знам. Ако се јавиш во марнет и ако се синхронизирани ќе го добиеш тој одговор. Мене од бив ми е информацијата.

9. lynx

lynx
    Unstoppable

3,344
    3,014
    4 Септември 2008
    Порано имало арбитража, сега сите спорни ситуации се решаваат на суд. Немора да значи дека одма на некого ќе му го отстапат доменот, ќе треба да си докажат на суд. За имиња на фирми може ќе оди полесно, но за генерички имиња или брендови малце потешко, ако брендот не е заштитен (трејдмарк) може и нема да добијат на суд тие што тужат.

upload_2019-6-11_14-2-2.png

На The-spiki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. The-spiki

The-spiki
    Gaining Experience

62
    63
    26 Април 2008
    Машко
    System Administrator
    Ти задоцни 10 години за таа измама... да им го продадеш доменот на тие што би те добиле на арбитража ... ама побрзо и поефтино им е да ти дадат тебе помалце од колку што ќе беше трошок регуларно да ти го одземат со званична постапка за арбитража.

11. DynamicMK

DynamicMK
    GFX

1,618
    154
    11 Април 2007
    Машко
    Тешко да се најдеш во проблеми се додека не ги користиш за измами како што правел дечкото од Куманово со доменот на Анхоч.

Трејдмарк е име плус да кажеме најпросто индистријата во која се нивните продукти или услуги.

Така да, карикирам ако доменот е microsoft.mk ти направи еден COMING SOON пејџ со MicroSoft Croissants на пример, стави некоја слика со кроасани и мирен си.

Пример за ова се компании како Delta Airlines. Во САД има сигурно уште илјада „Делта“ компании кои се во различни индустрии и сите имаат право на доменот delta.com, ништо Delta Airlines не е попривилегирана од другите.

На Pulse му/ѝ се допаѓа ова.
  12. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,863
    1,396
    10 Август 2010
    Машко
    +1 од домените нема да се омрсиш, во најдобар случај ќе завршиш без тужби.

Доколку регистрираш трејдмарк за странска компанија, која уште не е пристуна на мк пазарот (големите компании како правило прво регистрираат трејдмарк, потоа се останато прават) имаш шанси да заработиш нешто, бидејќи таа компанија нема право да работи под тоа име.

13. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,771
    1,876
    8 Мај 2007
    Машко
    Да не отворам нова тема:
    Доменот не е повеќе валиден. Истиот е влезен во заштитен период.
    Што значи ова? Тој што го имал купено не го купува веќе? Колку време треба да помине за да можам да го купам доменот? Поминати се повеќе од 3 месеци.
    Валиден до: ХХ.03.2019

14. Oktar

Oktar
    Guru

3,337
    9,759
    23 oктомври 2012
    Машко
    Заштитниот период трае 120 дена. Би ти рекол да пробаш да го регистрираш ако се поминати 120 дена.

7. Заштитен период на домен

Доколку доменот не биде обновен до датумот на кој истекува регистрацијата, влегува во заштитен период од 120 дена и во тој период не може да се прави измена на податоците за доменот.
    Ако доменот не се обнови во првите 60 дена од заштитениот период, доменот се брише но не може да се регистрира од страна на друг регистрант. По истекување на заштитениот период од 120 дена, доменот се брише и повторно може да се регистрира од друг регистрант.

Последна промена: 19 Јуни 2019
    На DonFrozex и JasSum им се допаѓа ова.
  15. JasSum

JasSum
    Practice makes perfect

1,771
    1,876
    8 Мај 2007
    Машко
    Да почекам еден месец и да си го земам доменот.
    Ок.
    Фала на инфо :)

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...