1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Dome Camera Security System

Дискусија во форумот 'Компјутерска безбедност' започната од Кристијан Про, 19 Мај 2013.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво дечки како што гласи насловот , значи сакам да поставувам камери за видео надзор , ќе користам ДВР Картица и покрај РГ57 Кабелот и нормално БНЦ конекторите дали може и како наместо напон да му давам на камерите со адаптер истото да го направам со напојувањето од компјутерот.

  Поздрав и очекувам одговор
   
 2. Sector22

  Sector22
  Баниран/a

  102
  38
  8 Април 2013
  I like to be unemployed.
  Ako postavis vo hirurska sala vo bolnica ke ti kazam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ne praat nisto?!
   
 3. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,345
  351
  5 Јули 2009
  Можеш со компјутерско напојување.
   
 4. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Океј ама како :)
   
 5. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  434
  332
  11 Декември 2009
  Е камерите се на 12волти, само врзи ги на молекс на 12волти и толку
   
 6. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Значи еве го молексот , но како ќе се поврзи ,тое единствено не ми е јасно , на едната страна нема да оди со БНЦ конектор или како ... директно ќе одат жиците ?! Ако може малце подетално![​IMG]
   
 7. undergrounde

  undergrounde
  Gaining Experience

  434
  332
  11 Декември 2009
  нели камерата има видео излез и влез за напојување, јас ги исеков жиците, ги врзав и ги изолирав(без конектори, ги врзав директно). Напојувањето од камерата ќе го врзеш на жолтата(+) и на црната(-) од молексот, другата црна и црвената ќе ги изолираш.
   
Слични теми
 1. stefan1984
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,389
 2. bozidar

  Web camera

  bozidar, 30 Март 2011, Во форумот: GNU/Linux
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  2,418
 3. Piljar
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  746
 4. Noumenon
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  902
 5. Кристијан Про
  Одговори:
  38
  Прегледи:
  2,823
Вчитување...

Сподели

Вчитување...