Домашни камери

Aka1458

Intern
18 февруари 2020
60
8
Здраво, за видео надзор законот некој го знае ли? Дали камерата пред врата може да снима тротоар,цела улица и некој влез на зграда? (Значи камера што не е од никаква агенција)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,221
4,592
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Доколку поставуваш камера за заштита на сопственоста, тогаш треба да го снимаш само дворот и влезот во објектот, а не и улицата. Исто така јасно треба да има истакнато знак дека објектот е под видео надзор.
Ама ова ти е онака само закон на хартија, не верувам дека некој го проверува. Мене веќе скоро две години ми е поставена на повисоко и освен дворот ја фаќа и улицата, а немам поставено ни знак па до сега никој ништо не ми кажал.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
67
57
Доколку поставуваш камера за заштита на сопственоста, тогаш треба да го снимаш само дворот и влезот во објектот, а не и улицата. Исто така јасно треба да има истакнато знак дека објектот е под видео надзор.
Ама ова ти е онака само закон на хартија, не верувам дека некој го проверува. Мене веќе скоро две години ми е поставена на повисоко и освен дворот ја фаќа и улицата, а немам поставено ни знак па до сега никој ништо не ми кажал.
Тоа е ако никој не се најде да те пријави. Еден комшија пред две години ме пријави дека имам камера која наводно снимала улица. Дојде полиција и бараше да видат снимки како се движела камерата и да не сме ја правеле големата да сум ја тргнел камерата. Ја тргнав да не може да снима улица.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,221
4,592
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Значи не смее улица и подалеку да снима него само влезот, затоа што излегувам одма на тротоар од врата


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

Секако ќе мора да фатиш барем малку и од улицата, тешко дека можеш идеално да ја наместиш да снима баш само до влезот.

Тоа е ако никој не се најде да те пријави. Еден комшија пред две години ме пријави дека имам камера која наводно снимала улица. Дојде полиција и бараше да видат снимки како се движела камерата и да не сме ја правеле големата да сум ја тргнел камерата. Ја тргнав да не може да снима улица.

Епа да, само ако те пријави некој или пак ако се обидеш таква снимка да искористиш за нешто (на суд или слично) па да ти прават проблем. Али мојата камера е прилично инкогнито така да не ја ни гледа никој а не па да ме пријават :)

A инаку по закон за заштита на личните податоци не смееш да снимаш улица и мора и знак да имаш поставено на видно место дека просторот/објектот е под видео надзор. Но тоа во мојот случај ќе ја наруши поентата поради која што воопшто и ставив камера, а тоа е да фатам одредени сомнителни ликови и активности што се случуваа во близината. Сега би можел и да ја насочам само кон дворот ама како што кажав до сега не ми кажал никој ништо така да нека тера вака.
 

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
40
61
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
Logitech G102
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Audio
Modecom VULCAN
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Ме излажавте, мислев линк ќе споделите за воајерство... :)
 

zlate_mkd

Gaining Experience
17 декември 2019
61
50
Македонија е ова бе само да не имаш некој терсен комшија ете шо ке ти прави проблем иначе никој друг не прави проблем снимај и кулирај може па ќе снимиш нешто интересноo_O:cool:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

maci

On your way to fame
2 април 2008
3,065
718

Astro

Epic
20 јуни 2012
8,032
11,469
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
судот не ја користи како доказ
Ја користи доколку се работи за тешко кривично дело (убиство, тероризам, киднапирање, загрозување на јавната безбедност, забрани за движење и доближување) за кое е отворена истрага од судот. Во тој случај судот користи секакви докази, небитно дали се легално или илегално добиени.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,436
1,566
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Повеќе на темата
Во секој случај е сива зона. Тоа се виде и со снимките од прислушувани разговори. Некогаш беа прифаќани некогаш не. Се толкуваше дали е нешто од јавен интерес и дали е правилно доказ за тешко кривично дело прибавен на незаконит начин да се прифати.
Според законот за кривична постапка не смеат такви докази да се прифаќаат (ама ова е од 2013). Дали во меѓувреме имало измени не знам...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,303
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно