1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Домашна поправка на scratch/hole во монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Rikimaru, 16 Февруари 2019.

 1. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  822
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Здраво другари,

  Сабајлево си го чистев мониторот и забележав мало дупче на пластиката на мониторот. Доста ситно кога гледаш од нормална далечина и незабележливо и отпрво мислев дека е прашина. Господ знае како сум го чукнал мониторот и дали таков сум го купил ама сега секогаш ко ќе гејмам или работам мозокот натаму ми ги тера очите и иако е мало ме нервира. Дали знаете за некој домашен DIY метод за решавање на вакви проблеми. Најдов на youtube неколку видеа ама мониторот е скап и сакам да се осигурам дека ќе го изберам вистинскиот метод пред да направам нешто.

  Повелете слика од проблемот:

  Imgur

  Секој совет е добредојден и ви благодарам однапред. Поздрав.
   
 2. krema

  krema
  Professor

  10,165
  9,780
  24 Јуни 2009
  Машко
  Јас не би го чепкал, заборави на дупчето.
   
 3. JunkieMKD

  JunkieMKD
  Retro King

  2,333
  1,003
  3 Декември 2008
  Машко
  Не би ти препорачал да експериментираш чим е скап. Заборави како што ти рече крема, што и да пробаш што и да направиш немислам дека ќе го средиш проблемот.
   
 4. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,864
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  пробај со безбоен фломастер за отстранување гребки на лак од боја на кола.
   
 5. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  822
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Ви благодарам од советите. Од она што додатно прочитав, мислам дека е многу мало дупче во тој matte anti-glare film-от што лежи над панелот а не гребнатинка. Сега, за поправка на таков проблем не знам дали има решение освен да се замени таа фолија, ама појма немам каде се прави тоа. Изгледа ќе треба да се навикнам со ова.
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,471
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Toa ( dupce ) e prasinka izmegju pleksiglasot i belata folija.
   
 7. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  822
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Не е прашинка фатена под фолијата туку е дупче во фолијата, се осеќа со ноктот. е сеа со тоа шо да му правам не знам. Изгледа ништо.
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Што и да му правиш ќе го влошиш проблемот.
  Пробај со парафинска свеќа да трилнеш (ептен нежно) на дупчето. Маскирај околу него.
  Потоа си сува крпа пребриши.

  Ако ова не го маскира тогаш ништо. Дупчето ќе го гледаш само ти. Пид одреден агол и во зависност од расположението :)
   
  На ARMac и gOJDO им се допаѓа ова.
 9. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  822
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Не знам на шо планета живеам другар ама појма неам што е тоа парафинска свеќа хааххаха.
   
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,606
  13,864
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  свеќа од фина пара, на пример банкнота од 100 евра или малу поќе
   
 11. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,471
  3,830
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Sto ima veze panelot so toa ( dupceto ) koesto e vnatre izmegju pleksiglasot i foliite ? Toa ne znaci ako go trie panelot ke popolne dupka. Moze samo da go zezne uste tolku panelot. Resenie e ako do tolku smeta da se odnese na servis i da se smene folijata. Ali zboruvam za navistina strucen servis za koisto ne bi ostavil tragi od otpecatoci na belata folija.
   
 12. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,369
  7,349
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Имав ТВ со фалинка горе лево. Ма што и да правев гледав горе лево. Филм ќе пуштиме со жена ми јас гледам горе лево. И на крај го сменив пошто ништо од филмовите не пратев.
   
  На Mao и Gucci им се допаѓа ова.
 13. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  822
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Епа тоа од утре сакав да се распрашам. Дали навистина има некој што може да ја промени таа anti-glare фолија. Дали таков сервис прават. Гребнатинка на панелот не е ова.
   
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  On your way to fame

  822
  745
  26 Март 2016
  Даскал
  Абе ај да беше горе в ќош некаде немаше воопшто да ми смета немаше да го гледам голем е панелот. Ама на средина е баш во ебаниот центар на мониторот се' да му ебам. :D
   
  На architect и crash им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...