1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Домашна поправка на scratch/hole во монитор

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од Rikimaru, 16 Февруари 2019.

1. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

822
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Здраво другари,

Сабајлево си го чистев мониторот и забележав мало дупче на пластиката на мониторот. Доста ситно кога гледаш од нормална далечина и незабележливо и отпрво мислев дека е прашина. Господ знае како сум го чукнал мониторот и дали таков сум го купил ама сега секогаш ко ќе гејмам или работам мозокот натаму ми ги тера очите и иако е мало ме нервира. Дали знаете за некој домашен DIY метод за решавање на вакви проблеми. Најдов на youtube неколку видеа ама мониторот е скап и сакам да се осигурам дека ќе го изберам вистинскиот метод пред да направам нешто.

Повелете слика од проблемот:

Imgur

Секој совет е добредојден и ви благодарам однапред. Поздрав.

2. krema

krema
    Professor

10,165
    9,780
    24 Јуни 2009
    Машко
    Јас не би го чепкал, заборави на дупчето.

3. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,333
    1,003
    3 Декември 2008
    Машко
    Не би ти препорачал да експериментираш чим е скап. Заборави како што ти рече крема, што и да пробаш што и да направиш немислам дека ќе го средиш проблемот.

4. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,606
    13,864
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    пробај со безбоен фломастер за отстранување гребки на лак од боја на кола.

5. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

822
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Ви благодарам од советите. Од она што додатно прочитав, мислам дека е многу мало дупче во тој matte anti-glare film-от што лежи над панелот а не гребнатинка. Сега, за поправка на таков проблем не знам дали има решение освен да се замени таа фолија, ама појма немам каде се прави тоа. Изгледа ќе треба да се навикнам со ова.

6. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,471
    3,830
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Toa ( dupce ) e prasinka izmegju pleksiglasot i belata folija.

7. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

822
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Не е прашинка фатена под фолијата туку е дупче во фолијата, се осеќа со ноктот. е сеа со тоа шо да му правам не знам. Изгледа ништо.

8. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,548
    12,810
    2 Август 2012
    Машко
    Што и да му правиш ќе го влошиш проблемот.
    Пробај со парафинска свеќа да трилнеш (ептен нежно) на дупчето. Маскирај околу него.
    Потоа си сува крпа пребриши.

Ако ова не го маскира тогаш ништо. Дупчето ќе го гледаш само ти. Пид одреден агол и во зависност од расположението :)

На ARMac и gOJDO им се допаѓа ова.
  9. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

822
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Не знам на шо планета живеам другар ама појма неам што е тоа парафинска свеќа хааххаха.

10. gOJDO

gOJDO
    Epic

9,606
    13,864
    23 Јануари 2008
    диско денсер
    свеќа од фина пара, на пример банкнота од 100 евра или малу поќе

11. Pane24

Pane24
    Unstoppable

4,471
    3,830
    31 oктомври 2012
    Машко
    Копач на етериум
    Sto ima veze panelot so toa ( dupceto ) koesto e vnatre izmegju pleksiglasot i foliite ? Toa ne znaci ako go trie panelot ke popolne dupka. Moze samo da go zezne uste tolku panelot. Resenie e ako do tolku smeta da se odnese na servis i da se smene folijata. Ali zboruvam za navistina strucen servis za koisto ne bi ostavil tragi od otpecatoci na belata folija.

12. ARMac

ARMac
    Орган

6,369
    7,349
    2 oктомври 2010
    Машко
    Курајбер
    Имав ТВ со фалинка горе лево. Ма што и да правев гледав горе лево. Филм ќе пуштиме со жена ми јас гледам горе лево. И на крај го сменив пошто ништо од филмовите не пратев.

На Mao и Gucci им се допаѓа ова.
  13. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

822
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Епа тоа од утре сакав да се распрашам. Дали навистина има некој што може да ја промени таа anti-glare фолија. Дали таков сервис прават. Гребнатинка на панелот не е ова.

14. Rikimaru

Rikimaru
    On your way to fame

822
    745
    26 Март 2016
    Даскал
    Абе ај да беше горе в ќош некаде немаше воопшто да ми смета немаше да го гледам голем е панелот. Ама на средина е баш во ебаниот центар на мониторот се' да му ебам. :D

На architect и crash им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...