• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Доказ за глобалното затоплување

Статус
Затворена за нови мислења.

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Iskreno ovaa slika sum ja videl na kanal 5 na zevzekmanija i ja davaa vo delot na humor kako reklama za razvojot na dolniot ves od minatoto do den denes.I nekako samata slika ne i prilega na temata.Na primer eve ti idea a mozebi i inspiracija:

Pozdrav:confused: :confused: :confused:

• Ја почнал/а темата

D

Администратор
31 март 2007
3,269
1,908
www.iwmnetwork.com
Iskreno ovaa slika sum ja videl na kanal 5 na zevzekmanija i ja davaa vo delot na humor kako reklama za razvojot na dolniot ves od minatoto do den denes.I nekako samata slika ne i prilega na temata.Na primer eve ti idea a mozebi i inspiracija:
Сликата има многу смисла на темата.

• Ја почнал/а темата

D

Администратор
31 март 2007
3,269
1,908
www.iwmnetwork.com
Јас не сум Алберт Ајнштајн, јас само го почитувам човекот и неговото размислување.

А за асоцијацијата, дефинирај го поимот глобално затоплување и ефекти од него.... :)

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,799
76
Јас не сум Алберт Ајнштајн, јас само го почитувам човекот и неговото размислување.

А за асоцијацијата, дефинирај го поимот глобално затоплување и ефекти од него.... :)

Znam deka nesi i jas mnogu go pocituvam a omilena teorija sto ja pronasol e Teorijata za relativnosta na vremeto.Mnogumina mislat deka taa e bez vrska ama treba da se pomislat.I te kako e vazna

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
Globalno zatopluvanje! > Legas na plaza na umereno vreme i ti priogjaat nekolku hot'n'sexy chicks. Ti se palis i ete ti zatopluvanje. A okolu tebe se palat i drugarite i ete ti globalno zatopluvanje

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Хах, не ми се верува дека не сум ја приметил темава.

Во кратки црти (и за разлика од S.N. сериозен сум):
Поради гасовите што се испуштаат во индустријата, топлината многу потешко ја напушта планетава.
Со тек на време се повеќе и повеќе гасови од типот на Метан се испуштаат во воздухот. Тие создаваат невидлива обвивка која не и дозволува на топлинската енергија да ја напушти планетава/атмосферата со што температурата се зголемува.
Значи, константна топлинска енергија од Сонцето примаме а поради обвивката од гасови се помалку ја испуштаме, со што се создава ефект на стаклена градина.
Од тука, сликата што ја прикажа Филип е целосно во контекст со темата :)

M

Mr.Alien

Гостин
Поради гасовите што се испуштаат во индустријата, топлината многу потешко ја напушта планетава.
Со тек на време се повеќе и повеќе гасови од типот на Метан се испуштаат во воздухот.
Метанот се испушта и од човечкото тело, при вршење на одредени активности (тррррт). Е сега, моето прашање е дали и тој и на таков начин произведен метан влијае на ефектот на стаклена градина? Ако е така, дали би било пожелно при тие активности да користиме упаљачи, со цел метанот да согори пред да отиде во горните слоеви од атмосферата?
:rolleyes:

Andrej

Intern
11 април 2007
24
0
Метанот се испушта и од човечкото тело, при вршење на одредени активности (тррррт). Е сега, моето прашање е дали и тој и на таков начин произведен метан влијае на ефектот на стаклена градина?
:rolleyes:

Dokazano e deka i tie aktivnosti se zasluzni za zgolemenoto kolicestvo na metan.
Inaku metanot najveke go ispustaat zivotnite koi se hranat so treva. Nekade na sekoi 5 sekundi.

Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43,506
Мислења
822,118
Членови
28,046