1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Додавање рам меморија на лаптоп.

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од Aleksandar6665, 1 Јуни 2013.

 1. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Поздрав до сите.

  Користам лаптоп Presario CQ57 и работи многу споро.. сецка youtube facebook споро се пали и се гаси и сл. можете ли да ми препорачате нешто за да се убрза ? Дали треба да се додаде рам мемроија ? Untitled.png фала.
   
 2. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  А колку RAM има моментално...?
   
 3. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Моментално има 4 GB
   
 4. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,778
  1,538
  22 oктомври 2012
  Машко
  Немаш потреба од повеќе RAM на тој лаптоп... Процесорот ти е слаб, тоа е... Ако не ти е тазе форматиран, земи инсталирај му Windows 7, драјвери, и само неопходни програми... Ако и ова не помогне, собирај пари за нов... :)
   
 5. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Работата е во тоа што лаптопот е купен пред 6 месеци хаха тоа е коа не се разбираш и купуваш на брзина.. фала како и да е поздрав :)
   
 6. Gucci

  Gucci
  On your way to fame

  873
  639
  5 Јули 2011
  Проба со ccleaner и malwarebytes?
   
 7. marambo

  marambo
  Баниран/a

  127
  64
  28 Март 2013
  Машко
  платформата е слаба. и 8 гига рам да ставиш џабе е. процесорот е премногу слаб, на е-300 се работе бавно.
   
 8. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Да пробаш со некое SSD да те освежи, ама на сметка на повеќе простор. Инаку да, процесорот ти е послаб, рамот ти е океј. Јас со 4 гига DDR2 и SSD терам и супер работи.
   
 9. masterficx

  masterficx
  Gaining Experience

  1,356
  348
  5 Јули 2009
  Да се провери обавезно тој чипсет дали поддржува AHCI пред да му препорачате SSD.+

  Инаку да, нема недостаток на рам меморија на тој лап-топ, туку проблемот е процесорот.
   
 10. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  +1
   
 11. marambo

  marambo
  Баниран/a

  127
  64
  28 Март 2013
  Машко
  зарем може нов чипсет да не подржува AHCI. може да побара некој постар SSD 32/64GB, ќе се забрза стартувањето на апликации, али нема да му помогне многу со youtube и игриците на facebook.
   
 12. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Објаснете ми нешто повеќе за тоа SSD и како да проверам дали подржава AHCI зашто не се разбирам го купив лаптопов за да сурфам али овој стариов компјутер што го имам веќе 7 години подобро работи :D
   
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,475
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Иначе youtube сецка од таму.
   
 14. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  949
  381
  17 Јуни 2008
  Процесорот што е слаб, е слаб, ама не верувам дека ви имал проблеми со обично сурфање и гледање видеа, за тоа не би требало да има никаков проблем.
   
 15. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Сецка све, му треба 5-6 секунди да го подигне хром фацебоок коа скролаш касни по 2-3 секунди засецкува youtube додека врти песната сецка премногу неможе да се слуша, му треба 5 минути за да се изгаси. :cry::zipit:
   
 16. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,871
  6,475
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да не имаш случајно антивируси и слично? И јас мислам дека е софтверски тоа. Еден убав реинстал ако ништо друго и ќе се среди. Најверојатно имаш многу програми во позадина што го гушат. MS Office startup, антивирус, Adobe шитот во позадина итн.
   
 17. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Еве види во моментов.. работи многу лошо, иначе користам Аваст антивирус
   

  Прикачени датотеки:

  • Untitled.png
   Untitled.png
   Големина:
   130.9 KB
   Прегледи:
   21
 18. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,598
  1,359
  27 Јануари 2011
  Машко
  Исклучи Aero и сите џиџи миџи на 7-ца како што се сенки, транспарентни прозорци и слични украси.
  Ицклучи Team Viewer, Pandora и други програми што ти с еподигаат на стартап.
  Пробај со Мозила.
   
 19. Aleksandar6665

  Aleksandar6665
  Intern

  47
  19
  22 Март 2013
  Машко
  Ништо ке го форматирам па ке видам како ќе биде.
   
 20. antonkoo

  antonkoo
  Intern

  2
  0
  24 Март 2018
  Машко
  Здраво имам sony vaio flip 14 , има 4 гига рам па сакам да му додадам уште 4 з па пред малку го отворив и водов дека има место само за еден диск рам на него има 4 ГБ , е сега прашањето ми беше дали можи да се извади тој и да се додади еден од 8 гига . ? ќе пуштам и слика да видите и ако некој знае да ми препорача кој би функционирал а кој не оти немам искуство од вавки работи . фала однапред :D 51989025_401407390620468_8505239692348751872_n.jpg
   
 21. krema

  krema
  Professor

  8,985
  8,739
  24 Јуни 2009
  Машко
  Побарај на нет според моделот на лаптопот дали подржува толку меморија.
   

Сподели

Вчитување...