1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Додавање на записи во база - ACCESS - VB 2010

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од Кристијан Про, 17 ноември 2014.

 1. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Здраво, момци имам еден проблем околку кодот, за додавање на записи во база преку текст полиња. Значи имам две копчиња ДОДАДИ и ЗАЧУВАЈ.
  За зачувај кодот ми е:
  Код:
  Private Sub Button4_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button4.Click
      KlientiTableBindingSource.EndEdit()
      KlientiTableTableAdapter.Update(LoginDBDataSet2.KlientiTable)
    End Sub
  
  
  Додека за додади нов е
  Код:
  Private Sub Button6_Click(ByVal sender As System.Object, ByVal e As System.EventArgs) Handles Button6.Click
      KlientiTableBindingSource.AddNew()
     
    End Sub
  End Class
  
  
  Каде грешам ?!
  Исто како после тоа да можи автоматски според внесот да си ги потполни полињата пр. избирам од dropdown само име и автоматски надолу да си потполни презиме адреса и сл.
   
 2. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,814
  1,610
  22 oктомври 2012
  Машко
 3. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Благодарам на сугестијата ... но некаква идеја зошто не работи ?!
   
 4. Ilija Milcinoski

  Ilija Milcinoski
  Intern

  37
  11
  14 Декември 2014
  Машко
Слични теми
 1. petar.bt
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  1,219
 2. Ket Bejb
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  2,072
 3. Anastasija
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  2,158
Вчитување...

Сподели

Вчитување...