1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Додавање на Volume Control функција на глушец со скрол

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од zorandesign, 8 Август 2012.

 1. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Другарчиња и другарки,

  [​IMG]

  Ова програмче ќе ви овозможи да ја контролирате гласноста на звуците од компјутерот со дефинирање на едноставна кратенка ( комбинација од едно копче на тастатурата и скролот од глушецот, или целосно со помош на глушецот како комбинација на копчиња ). Бев во дилема да купувам тастатура која ја поседува оваа функција, но, зошто би купил кога може да послужи ова елегантно решение. Фукнционира беспрекорно и е бесплатно. Пријатна употреба :)
  Прилично е лесно за употреба и сметам дека нема потреба од додатни објаснувања.

  P.S.- Кога се обидував да го спуштам бев известен дека се работи за потенцијално опасен програм :) Јас го користам, на вас е да одлучите, лично не сносам никаква одговорност доколку го употребите по ваша желба и истото предизвика некаква штета ( смешно, но оваа реченица морав да ја напишам ) :)
   
  На igor_xxxx, maci, prichina и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Тоа е затоа што Nirsoft (авторот за тие што не знаат) нема можност/пари да ги потпишува дигитално своите извршни програми. И, како што тој објаснува, со динамиката на издавање на програми и откривање на багови + тврдоглавоста и арогантноста на антивирус вендорите скоро тоа да е невозможно.
  Во меѓувреме HIPS компонентите на антивирусите дивеат и редовно пријавуваат false positive.
  Особено кај Comodo и Symantec (Norton)
  Сепак, треба да се има во предвид дека се тоа (сите Нирсофт програми) бесплатни „програмчиња“
   
  prichina, StalkeR и на zorandesign им се допаѓа ова.
 3. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  програмчево е закон. беспрекорно функционира.
   
 4. StalkeR

  StalkeR
  Unstoppable

  4,119
  3,784
  5 Декември 2009
  Машко
  Одлично е програмчево, го имам користено од порано. Супер си работи.
   
 5. VirusZ

  VirusZ
  Intern

  211
  28
  22 oктомври 2008
  Gnu/Linux Hacker
  built in option under gnu/linux :) мапувај на која комбинација сакаш и баш што сакаш ...
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,424
  27,108
  4 Септември 2008
  Norton нема HIPS, има IPS.
   
 7. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,548
  12,810
  2 Август 2012
  Машко
  Да, нема HIPS. Пораката малку „шлампаво“ ја напишав. Кога пишував HIPS мислев на Comodo ама нејсе

  IMO
  ПОдобро е што нема HIPS. Премногу е параноичен ...но, тоа за друга тема. Norton FTW :)
   
Слични теми
 1. Cornel
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,029
 2. Blagojce
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,121
 3. cobanin
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  889
 4. Кристијан1993
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  2,704
 5. eX3v1l
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  758
Вчитување...

Сподели

Вчитување...