1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Додавање на класа преку читање на атрибут. Како?

Дискусија во форумот 'HTML, CSS, JavaScript, XML базирани' започната од skullmonkey, 21 oктомври 2018.

 1. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Од време на време ми треба jQuery ili JavaScript, а не ги користам често и сега лутам со саати незнаејќи како да го порставам правилно.

  Имено, го имам кодов:
  <a title="pdf" href="../item/download/2_385d2dc62b4ca8f31f248e6bf266935d"><span>Линк за симнување</span></a>

  Ми треба скрипта која ќе го прочита атрибутот title и ќе додаде класа на линкот.
  Во мојот случај да добијам ваков код:
  <a class="pdfFile" title="pdf" href="../item/download/2_385d2dc62b4ca8f31f248e6bf266935d"><span>Линк за симнување</span></a>

  Тука пишувам пошто сте побрзи од StackOverflow.
   
 2. 100JKO

  100JKO
  Gaining Experience

  28
  86
  27 Јуни 2018
  Машко
  Intern
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Не. Треба да прочита горе што пишува во title атрибутот и истото да го дадам како на тој линк.
   
 4. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  582
  516
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  <script type="text/javascript">
  document.getElementsByTagName("a")[0].className += "pdfFile";
  </script>
   
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Толку не е јасно што барам? :)))
  Ако е <a title="pdf" href="../item/downloa.....
  да добијам <a class="pdfFile" title="pdf" href="../item/downloa....

  Ако е <a title="jpg" href="../item/downloa.....
  да добијам <a class="jpgFile" title="pdf" href="../item/downloa....

  Ако е <a title="doc" href="../item/downloa.....
  да добијам <a class="docFile" title="pdf" href="../item/downloa....
   
 6. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  582
  516
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  let type = document.getElementsByTagName("a")[0].getAttribute("title")
  document.getElementsByTagName("a")[0].className = type + "File";
   
 7. Luki Junior

  Luki Junior
  Gaining Experience

  150
  261
  28 Декември 2015
  Машко
  $("#td_id").attr('class', 'newClass');
  Можеш претходно да го изманипулираш стринг-от и да го лепнеш како класа после манипулацијата.

  Или да правиш .toggleclass('change new_class');

  Или да му зададеш комплетно нова класа откако ќе му ја дознаеш која ја има. Или да си напишеш метод кој ќе ти генерира нова класа во зависност дали имаш PDF, JPEG или PNG.

  За повеќе детали погледни тука
  jquery change class name
   
 8. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Додавањето класа ми е јасно, како да ја прочитам класата од атрибутот. Ова од @Zippo ми делува најлогично ама не работи.
  Да го затворам во <script> ... </script>?
   
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  582
  516
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Тоа ти е без JQuery, треба да го ставиш во <script></script>. И го наоѓа првиот А елемент од DOM. Треба да му направиш еден event управувач, за да го иницираш кога ќе се вклучува извршувањето на скриптата.

  Ако сакаш сите елементи да ги промениш одеднаш:
  <script>
  [...document.getElementsByTagName("a")].map( link => link.className = link.getAttribute("title") + "File")
  </script>
   
  Последна промена: 21 oктомври 2018
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 10. skullmonkey

  skullmonkey
  Модератор

  3,707
  2,809
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ова ме реши:
  Код:
  <script type="text/javascript">
  var elements = document.querySelectorAll("a");
  elements.forEach(element => element.title && element.classList.add(element.title.replace(/\s/g,'') + 'File'))
  </script>
  Фала ти секако.
   
 11. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  582
  516
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Ова е апсолутно исто како и јас што го пишав само што користи услов ако има property title да додаде класа вредност на title + string 'File'
   
  На skullmonkey му/ѝ се допаѓа ова.
 12. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,235
  509
  3 Април 2008
  па затоа што баш тоа го бара цело време човекот :)


  @skullmonkey
  afaik, css selector-от кој ти треба е
  Код:
  $("a[title = 'pdf']")
  , а уствари и со
  Код:
  document.querySelectorAll()
  работи истиот селектор, ни jquery не ти треба.
   

Сподели

Вчитување...