1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Додаток за пребарувач?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од Dingo, 14 Август 2016.

 1. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Здраво, имам едно прашање.
  Другар што живее во странство, му треба некој додаток на пребарувачите (mozilla firefox користи) за да има македонска proxy адреса.
  Сфатив дека таа proxy адреса правела наместо во друга земја, да си во МКД.
  Па сакам да Ве запрашам, дали постои додаток со што би можел со неколку лесни чекори да го (де)лоцира човекот од една во друга земја?
  Фала однапред.
   
 2. martinmilcev

  martinmilcev
  Gaining Experience

  277
  255
  23 oктомври 2015
  Машко
  Првпат слушам некој да бара МКД прокси, WTF :D
   
  На null_ptr и Dingo им се допаѓа ова.
 3. Martinovski

  Martinovski
  Gaining Experience

  620
  310
  4 oктомври 2011
  Погуглај бесплатни прокси може и со сокс5 да проба, ама тешко дека ќе најдиш ем македонски ем добри
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  http://hola.org/ ? Ваљда за гледање телевизија му треба. Не го открил Kodi со македонските додатоци :)
   
  На Oktar и Dingo им се допаѓа ова.
 5. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Да, за македонски телевизии надвор од МК му биле. А ова хола лесно да навигација е или комплицирано? :D
   
 6. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,243
  3,245
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Или за симнување порно од торенти што и во некои земји е забрането :p
   
  На Astro и causevd им се допаѓа ова.
 7. emet_

  emet_
  Гостин

  Прво името на темата е „нон-сенс“ затоа што додаток за пребарувач не постои. Пребарувачи се google, yahoo, bing, duckduck go... и итн.

  Firefox, Chrome, Edge се прелистувачи и за нив има додатоци.
  Ако е за гледање на телевизија од странство тогаш tvstanici „точка ком“ работи од било која локација на светот и нема никакви ограничувања.
   
  На Avid и Dingo им се допаѓа ова.
 8. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Е добро де, не ми викај, не ме тепај, не сум ИТ човек. :(
  Па кај другарчево не му работи и оваа страница, односно стримовите не му работеле. Кај мене кој и да е линк што ми го пратил, ми работеше, кај него не. Затоа бара помош.
   
 9. emet_

  emet_
  Гостин

  Многу си бил чуствителен. А не треба така!!!
  Ова е IT форум и секако дека некој ќе реагираше за помешаната терминологија со цел да ти се помогне.

  Од која земја не може да пристапи до линкот? Од земјите на ЕУ сигурно се отвара - проверено! Освен ако неговиот ISP не му дозволува да гледа стримови, а тоа е друг муабет. Ваква ситуација имав во хотел каде се отвараше само youtube, а ТВ канали во живо на ниту еден не се отвараше.
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Avid

  Avid
  Unbeatable

  3,669
  5,355
  21 Јануари 2009
  У 6 одделение се учи за пребарувачи и прелистувачи.
   
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Од Бугарија не може да отвори. Па некој му кажал на него за некакви proxy адреси, па ме замоли да прашам по интернетов за помош.

  Е јбг (со извинување на изразот), не се сеќавам кога последен пат сум учел информатика во основно или средно. :D
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  6,172
  8,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Да ја замолиме владата преку министерство за социјала да му даде една VPN конекција да може да сурфа порно хаха.
   
 13. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Друже, да не мешаме политика, професионална деформација ми е политичката анализа (политиколог сум), немам ниту јас ниту пријателот мој потреба од порно сајтови. Привремено е во Бугарија и сака да следи телевизија (претпоставувам за сериите турски му е повеќе, ама што знам).
  Може да ми/му се помогне во врска со додаток за прелистувачите кој би дал македонска proxy адреса? Фала.
   
 14. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  916
  859
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  На Правен факултет професорка по информатика Гугл Хром го викаше пребарувач, така да не може да му се замери.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Сум немал информатика, евентуално можам да изберам „Дигитална демократија“ кај Драги, ама некако од искуство на колеги, не би да го чепкам.
  Ајде, да не се напнуваме со глупости, да не спамираме и забегуваме, можете или не. Ако не фала што си поприкажавме.
   
  На Astro и Daniel86 им се допаѓа ова.
 16. Astro

  Astro
  Guru

  6,172
  8,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Благодарам многу.
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,172
  8,436
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  На Dingo му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Фала ти уште еднаш. :)
   
 20. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,171
  735
  8 Мај 2010
  Машко
  Нека си инсталира foxyproxy додаток за Firefox и ќе може да ги менува прокси адресите. Истиот додаток го има и на Chrome...
   
  На Dingo и Astro им се допаѓа ова.
 21. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,337
  3,730
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Хола не проработе?
   
  На Oktar и Dingo им се допаѓа ова.
 22. Dingo

  Dingo
  Intern

  229
  32
  9 Август 2012
  Машко
  Студент
  Фала, ќе му пренесам.

  Не знам дали пробал, ќе се чуеме денес и ќе видам што направил.
   
Слични теми
 1. Stane
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,512
Вчитување...

Сподели

Вчитување...