1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Додаток за лаптоп

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од AndrejGagale, 3 Декември 2011.

 1. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Имам Asus K53SV-SX475, сакам да го користам само како куќиште, значи да најдам некој уред кој се поврзува со лаптопот, и на него да можам да уклучам, монитор,тастатура,глушец и сл.
  Еве еден уред дали го има во македонија и дали има слични уреди во македонија и по која цена?

  http://www.asus.com/Peripherals_Accessories/Docking_Station/USB20_HZ1_DOCKINGSTATION/
   
 2. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  607
  166
  29 Септември 2010
  Епа ако имаш ВГА излез на лап топот(а според тоа што видов на нет имаш) тогаш не би требало да имаш проблем. На вга излзот монитор на усб маус и тастатура и цепај :)
   
 3. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,370
  2,977
  4 Септември 2008
  Ова што ти го бараш е USB порт репликатор, би требало да го има по порачка, на лагер конкретно за Asus незнам дали се наоѓа.
  Разликата помеѓу порт репликатор и класичен docking station е во тоа што овие на некој начин симулираат комплетно се преку USB портите и се скоро универзални за сите лаптопи, битни се само драјверите.

  Сум имал искуство со Lenovo USB порт репликатор да функционира на други лаптопи. Инаку ако ти е за сериозна работа ова е пичкин дим, не е тоа тоа, правото нешто е прав docking station на лаптоп што има порт за docking.
   
 4. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  @Ceco
  Да не биди така работата да не се преклава на секое, извај па стави секој ден. Бидејќи ќе го носам и ќе си го земам од местото каде што сакам така да го работам.

  @lynx
  Сакам да најдам, незнам треба да побарам по продавнициве дели воопшто го има и во кој продавници ќе можепо порачка дали и цената која ќе биди.....
   
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,901
  9,126
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  poracaj vo set glavni uvoznici se za set najdi na oficijalnata strana od asus so ti treba prati im meil i prasaj gi dali mozat da ti poracaaat po koja cena i za kolku vreme i gotovo
   
 6. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Му пратив меил, но уште чекам одговор.
   
 7. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,062
  1,311
  5 oктомври 2007
  Машко
  А зошто на пример не си земеш некој посаглам нотебоок кулер, на пример Cooler Master Notepal, си има усб хаб на него, и само со едно усб кабелце се поврзува со лаптопот. ем ке ти се лади, ем на 4тите усб-а негови можеш да си стаиш миш и тастатура и за носенје вадиш само едно кабелче и готово. Е нема да користиш еџтерен монитор.... ама ако не ти е тоа најбитно онда вака мислам е најдобро. Јас имам за лаптопот по една ваква комбинација на работа и дома ;)
   
 8. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Да не биди така работава, да не го ставам на секое мониторот. Но и тоа како можност не е исклучено, ако неможам да најдам вакво нешто тогаш таа опција ќе биди.
   

Сподели

Вчитување...