• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Document Archiving and Management software

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Да препорачате врз база на искуство некои софтвери за архивирање на документи, со можност автоматски кога се скенира да се импортира во софтверот, факсови исто итн.....флексибилен , по можност open source - но не е задолжително.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Знам дека ја враќам темава од мртвите но и јас имам потреба од препорака за овој вид на софтвер - првенствено за чување и организирање на PDF документи, word и excel фајлови.

Складирање локално или уште поубаво на Synology NAS / Raspberry Pi (посветен само за ова).
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Јас би пробал со ABBYY FineReader да им правам OCR (може да се автоматизира ама мислам мора со Enterprise верзија) и со Everything да им правам full-text search. Најпросто ми изгледа.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Секогаш ми останува опцијата по фолдери да поделам фајловите и така да се бараат, сакав да најдам поелегантно решение...
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,393
3,729
Скопје
Секогаш ми останува опцијата по фолдери да поделам фајловите и така да се бараат, сакав да најдам поелегантно решение...
Everything voidtools е елегантно решение... Кој уште прави тагови и такви работи. Фултекст срч и чаос :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,003
Мислења
854,531
Членови
29,635
Најнов член
darkotolev
На врв Дно