1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Docker ?

Дискусија во форумот 'Останати' започната од Georgy, 12 Февруари 2017.

 1. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Има некој кој што си игра или професионално изработува докер микросервиси ? или можеби постоечка монолитна апликација ја преработува во микросервис ??
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  зашо?
   
  На neW1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Размена на искуства, спонзнавање .... Ако го користиш - за што типично го користиш и дали како за тестирање или можеби имаш развоен проект каде што го употребуваш ?
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  Во нашата фирма го користиме за development environment, има неколку контејнери со сервиси за developer-ите.
  Имаме developer-и на linux, macOS и windows. Обидот со контењерите е да ја симулираат production околината колку може.

  Од друга страна, јас сум голем критичар на docker и не би го користел во production
   
  На Oktar и P.Overdrive им се допаѓа ова.
 5. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  токму тоа ме интересира ... зашто не би го користел професионално?? И во контекстов - во кој јазик програмираш ?
   
 6. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  реков во продукција, професионално (како дел од работата) го користам секако, како што реков во development environment-от.

  не би го користел во продукција затоа што Docker пробува да биде повеќе работи истовремено, од кои сите медиокритетно:
  - идејата за hub-от на готови, бинарни image-и ме ужаснува. нити некој знае што има во image-ите, нити пак некој ги update-ува. имаше некоја статистика дека 80% од image-ите имаат openssl со сите багови. ова е катастрофа која никогаш не би ја ставил во production!
  - Dockerfile-от е безвезе скроз, неекспресивен начин на создавање на image-и, полош е и од шел скрипта, нема никаква логика
  - docker исто така се обидува да биде service manager, т.е. да се грижи да работат сервисите/контејнерите - тоа го прави очајно, ако направиш проста споредба за сѐ што можеш да направиш со systemd на пример - кој има поедноставни, декларативни конфиг фајлови, а сепак е помоќен.
  - docker со compose, swarm итн, пробува да биде и orcherstration платформа - тоа во моментов не ми ни треба, но повторно многу траљаво

  не сум програмер, ако тоа ме прашуваш.

  инаку програмирам во python најмногу, сум правел работи во erlang, C++ (arduino), javascript, typescript и што ја знам.
  Во фирмата во која работам, се програмира typescript frontend и backend, backend користи node, frontend react итн…

  (не знам дали ми се гледа потписот - мислам имаше таму линк шо кажува по нешо за мене).
   
  На genius, Whisky Vishera, Necromancer и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  ps.
  лани имаше неколку настани во Хаклаб КИКА „Sys-admin night“ на кои се разгледуваше и docker и kubernetes и слични алатки.
  веројатно наскоро ќе се продолжи со тие активности.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Гледам дека од SysAdmin точка ти е критичкиов осврт. Но незнам дали ти е јасно дека докер от е контејнизиран систем за апликациски менаџмент и продукција ? Не е воопшто замислен како замена за виртуелна машина и останативе работи што ги наведе... освен за оркестрирана платформа, не беше од почетокот но после откако се виде колку е лесно да создаваш кластери за да служат како апликациски микросервиси , се вклучи и таа опција.
  Така да ова твоево држи вода но само кога докерот би бил некоја замена за постоечките виртуелни машини...
   
 9. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  они може го рекламираат како за продукција, тоа дефинитивно не е (за мене).
  Премногу е несериозен да го ставам во продукција.

  Не знам на што мислиш под „останативе работи што ги наведе“ и „виртуелна машина“???
   
  На P.Overdrive и Oktar им се допаѓа ова.
 10. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Вака:
  --------------------------------------------------
  Docker is a tool to avoid the usual headaches of conflicts, dependencies and inconsistent environments, which is an important
  problem for distributed applications, where we need to install or upgrade several nodes with the same configuration

  Docker is a containerization technology that provides OS level virtualization to applications. It isolates processes, storage,
  networking, and also provide security to services running within it’s containers.

  Docker is a container manager
  , which means that is able to create and execute containers that represent specific runtime environments
  for your software. In contrast with virtual machines like VirtualBox, Docker uses resource isolation features of the Linux
  kernel to allow independent “containers” to run within a single Linux instance, avoiding the overhead of starting and maintaining
  virtual machines
  . A computer with docker can run multiple containers at the same time.
  Therefore, the automation of Docker mainly offers facilities for integration tests and continuous delivery.
  ----------------------------------------------------
  Ме сфакаш сеа? Значи твојава критика е ОК кога би бил докерот некаква си замена за виртуелките, но НЕ Е! докер е контејнизирана технологија која обезбедува хост оперативен систем само за работа на апликацискиот сервер или за работа не ЕДЕН СЕРВИС !! Значи ова е ммногу битно СЕКОЈ ДОКЕР КОНТЕЈНЕР Е ПРОВАЈДЕР САМО ЗА ЕДЕН АПЛИКАЦИСКИ СЕРВИС !!!
  Јас те разбирам тебе зашто не ти се допага , и сосема во ред е твојава критика , но не е намената за Систем Админите на докерот , Наменет е за ПРОГРАМЕРИТЕ !!! :))))
  На пример знаеш ли која заебанција ми е мене за тестирање во повеке околина на повеке апликациски сервери со повеке ОС а со повеке јава / пхп / ват со евер Едиции .... па стави тука формирања на кластери и тестирање на истите ( а во докер со една команда регулирам цел сварм :)))) ) , ПА понатаму набљудување на апликациските сервери и нивно реал тајм мониторирање додека се создаваат милиони тест реквести .... ИТН ИТН ИТН....

  Ме капиш сеа ...?
   
  На dimsa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tajson

  Tajson
  On your way to fame

  597
  768
  25 Февруари 2016
  Машко
  Ти го читам текстов рано сабајлечки, и да ти кажам братче многу викаш.
   
  alekcackko, borcep, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
 13. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  Не знам како заклучи дека јас го третирам докер како замена на виртуелка???
  Посебно, со оглед дека „docker is not a vm“ го имам трубено 100 пати на irc каналите на #docker и други.
   
 14. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Не се создава имаге со докерфајл ! Се создава контејнер кој ги содржи потребните фајлови , инстал, програми , сервиси .....
   
 15. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  systemd is an init system used in Linux distributions to bootstrap the user space and manage all processes subsequently . и не е докерот менаџер на сервиси !!! Докерот е само за еден сервис ... ВМ ите се .
   
 16. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Пак истото споредување со Виртуелките :))) не го има компосот и свармот за да биде оркестрирана платформа . Компосот и свармот се потребни на докерот за да може интегрирањето на апликациските микросервиси да биде комплетно ! :)))))
  Сфакаш сеа :)) можеби несакајки од твоја страна но сепак како чоек кој СусАдмин го гледаш како ЗАМЕНА ЗА ВМ и затоа не ја согледуваш воопшто неговата реална примена )))
  Но ОК е тоа.... не ти противречам или патронизарам ... не ме разбирај погрешно ... сосема на место се дел од критиките твои..
   
 17. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,244
  515
  3 Април 2008
  Искрено кажано напорно е да се дискутира ако постојано претпоставуваш и конструираш како и што сум размислувал, па потоа на тоа и да си одговараш. :/

  https://docs.docker.com/engine/reference/builder/
  Docker can build images automatically by reading the instructions from a Dockerfile

  првата линија е.

  докер daemon-от ги старта и надгледува сите контејнери - погоди што, контејнерите не се ништо специјално отколку namespace-увани процеси (или сервиси како сакаш). Докер демонот треба да ги менаџира сите тие - тоа го прави траљаво.
   
  На neW1 и Oktar им се допаѓа ова.
 18. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  Повеќето од корисниците на docker немаат појма зошто го користат. После неколку месечно искуство тврдам дека е само добра алатка за кратки рапидни циклуси на развивање, но не нешто повеќе. Со оглед дека во нив има вложено $0.2B капитал и преголем екосистем (огромна заедница, туторијали, книги, cloud провајдери што нудат docker) сигурно со време ќе ја стабилизираат платформата, ама сериозни проекти немаат време за чекање.

  Еве го искуството на фирма што процесира милиони долари дневно: Docker in Production: A History of Failure
   
  На Oktar и kirev им се допаѓа ова.
 19. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Не бе , зашто така, кај нас уствари - ДА у право си, ама сегаде по нормалниов свет бајаги се користи контејнер технологијата ! не е само Докер тука, имаш бајаги имплементации. иначе земи само Кубернатурес и стај комотно 70 % од сите сервиси што ги користиш моментално на НЕТ идам преку нив!
   
 20. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  Го прочитав дечково === ова ти е чист клик бејт пост :) цело време врти сучи и ного ного ... нема благе везе :) пробал да го користи за дата сториџе??! и не му се свиѓал ?!?! хахахах па немоеш бе у докер критикал дата сториџ !!! Секаде по контејнер имплементацииве наведено е како ултимативно правило ! Има бајаги други глупости истрескано, има бајаги реакција доле во коментарите, затоа не ми се пишува тука, оној кој го интересира каде грешел(под наводници, пошто пак ке пишам - дека мислам дека му е кликбејт постов) има во коментарите и на првиот и на последователниот пост од пред пола месец.
  БтВ - ова неговово е чист пример за погрошна употреба на нова технологија !!
   
 21. B^nDIT

  B^nDIT
  Gaining Experience

  1,124
  311
  6 Февруари 2010
  Машко
  1. Се вика Kubernetes, а не Kubernatures.
  2. Никаде не пишува дека го користат за persistent storage, напротив има предупредување дека тоа е лудо.
  3. Со кое право обвинуваш за „глупости истрескани“, ако го немаш прочитано постот. Плус се работи за аргументи, прилично комплексни во однос на filesystems, кернел и компатибилност на API; не за субјективно мислење

  Во случај да го прочиташ целосно постот, ти го препорачувам и следниот: Docker in Production: An Update. Кога сме кај коментарите, не ги земав во предвид, ама еве ги читам. Има задоволни корисници, што не е во контрадикција со моето мислење дека евентуално платформата созрева. Само што мојот став е конзервативен, и сметам дека постоечки проект/фирма треба да размисли пред да мигрира постоечка архитектура во докер. Мене ако ме прашаш, фирмите треба да инвестираат време во нови технологии за експерименти во development циклусот (тестирање, continuous integration, etc), а не конвертирање на архитектура во микросервиси и контејнери.
   
  Последна промена: 15 Март 2017
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Georgy

  Georgy
  Intern

  30
  12
  12 Февруари 2017
  Машко
  1.Ти благодарам на лекторирањето, имам уште материјал ако сакаш да ти пратам да го прегледаш...
  2. Не е предупредување, туку "искуство од нивна употреба", но ова сега покажува дека очигледно ти го немаш прочитано постот, или уште поопасно не си го разбрал ?!?
  3. Прочитај ги коментарите од релевантни личности... ГО ПРОЧИТАВ ПОСТОТ (по 2 пат ти го пишувам ова, очигледно не читаш - што ми ја потврдува поентата од точката 1 ! ). НЕ СЕ АРГУМЕНТИ !! ЧИСТ КЛИК БЕЈТ ПОСТ ! знаеш што е кликбејт?? Како тоа не е субјективно мислење кога е еден човек кој добива милион коментари против и потоа вати втор пост ( незнам дали го имаш прочитано него, ако го немаш подобро прочитај го - па после пробај да браниш нешто неодбранливо ).

  Заклучок - неам намера да се расправам со тебе на психолошка база или да лекторирам нешто кога е потребно да аргументираш во сферата на програмирање и ИТ технологии, а не Македонски или Глобалени Технолошки називи ! така да , ако имаш аргументи од тебе лично кои го потврдуваат ова нековото (промашив "г" - излекторирај ме.. :) ) тогаш да дискурсираме понатаму. Но ... Ако чисто "ОНАКА" пошто си нашол еден од милијарда кои тврдат дека нечинела технологијава на контејнери, го подржуваш начинов на "употреба", ТОГАШ НЕ ја КОРИСТИ контејнер технлогијата !!! ИЧ НЕМОЈ !! Кога за едно 2-3 години ке биде застапена до степен да немоеш да прднеш у ИТ а да не лупнеш "КОНТЕЈНЕР" тогаш СЕТИ СЕ .... до тогаш == УЖИВАЈ ... Ако немаш твои аргументи !! ОД неккој фрустриран арогантен Англичанец - не прифакам !
   
  На BezVeze му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...