• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Добри серии/епизоди/шоуа...

 • Ја почнал/а темата
 • #1

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Тука можеме да постираме според Нас добри серии/епизоди/шоуа што ги гледаме или сме ги гледале од поодамна а ни оставиле добар впечаток...

Еве за почеток имам многу омилени серии и многу гледано или моментално што ги гледам но ќе набројам само една во овој пост, за да оставиме место и за другите членови да ги изразат своите фаворити ;)

Британско-американска серија:

Hustle (UK)Според ShareTV.org:
An action-packed blend of humour and intrigue, following the fortunes of a gang of expert cons on the loose in London. Hustle follows the fortunes of a gang of five expert con artists let loose on the streets of London. Hustle follows the fortunes of a gang of five expert con artists let loose on the streets of London.
Според IMDB.com:
Release Date: 14 January 2006 (USA)
Genre: Crime / Drama
Tagline: Meet the pros of con.
Plot Outline: A motley group of London con artists pull of a series of daring and intricate stings.
Plot Keywords: Greed / Gang / Long Con / Money
Awards: Nominated for 2 Primetime Emmys. Another 4 nominations
User Comments: fantastic
Според Wikipedia.org:
Hustle is a British television comedy-drama series made by Kudos Film & Television for BBC One in the United Kingdom.
На HRT 1 превод на насловот: "VRHUNSKI PREVARANTI" :))

Еве и trailer од сезоната број 4, епизода 2:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=9lFMTWEL4zo"]Hustle Series 4 Episode 2 Trailer for BBC One[/ame]

:rolleyes:
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net


Bleach :)

Листа на карактери: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Bleach_characters

Anime серија правена според истоимената manga (моментално се до chapter 300) а моментално последна anime епизода е 149та :)

Премногу заразна и воедно најдобра серија што сум ја гледал досега :D

Бесплатни се и можат да се симнат на сајтот на dattebayo преку torrent клиент или на безброј сајтови на интернет :)

Само првиот opening, другите не ги постирам заради спојлери
[ame="http://youtube.com/watch?v=AOUyUjxoi1c"]YouTube - bleach openings[/ame]

Мои омилени ликови:

Kisuke Urahara
Yoruichi Shihouin
Shunsui Kyoraku


И trailer/мјузикл од филмот (кој не е stand-alone, мора да ги имате гледано епизодите за да го гледате)

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=6y6u5eLR-o8"]YouTube - Bleach movie preview[/ame]
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Не гледам многу телевизија, понекогаш кога ќе фатам гледам CSI. А додека имаше на телма го гледав The Apprentice.The Apprentice is a television franchise that originated in 2004 in the United States. As originally conceived, the show depicted 16 contestants from around the country with various backgrounds competing in an elimination-style competition to become an apprentice to Donald Trump. They would have the opportunity to work for him as the president of one of his companies for at least one year with an annual salary of $250,000. The Apprentice was developed by Mark Burnett, who successfully brought Survivor to the US. Since its premiere, the show has spawned many licensed international versions as well as several imitations.
 
30 август 2007
36
1
Star Trek all sesons all motion movies.....


Star Trek: Enterprise е последниот серијал од Star Trek сагата. Траеше само четири сезони, по кои, за жал, серијата беше прекината. (2001-2005)

Дејството во Star Trek: Enterprise е сместено 100 години после Првиот Контакт, односно неколку децении пред капетанот Kirk.

Серијалот ги следи мисиите на првиот warp 5 брод, Enterprise NX-01, на чело со капетанот Jonathan Archer. Останиот дел од екипажот го сочинуваат вулканката T'Pol, докторот Phlox кој е од denobula расата, потоа Malcom Reed (armory officer), Тravis Mayweather (helmsman), офицерот за комуникации, Hoshi Sato и Trip Tucker како chief engineer...

Униформите се направени повеќе во некој НАСА стил, бидејќи дејството е блиско и до нашево време. :) Во почетокот ми беше тешко да ги навикнам новите униформи, но после неколку изгледани епизоди, ги прифатив. :)

Интересно е во оваа серија што може да се види почетокот на некои научни достигнувања кои можевме да ги видиме во остантите серијали, потоа Први Контакти со некои вонземски раси... Тука се и Андоријанците, Вулканците и Клингонците и уште некои раси кои ни беа познати од претходните серијали. Интересно е тоа што во Star Trek: Enterprise е објаснета теоријата за исчезнувањето на браздите на челата на Клингонците. Пред тоа имаше многу теории за овој случај, но конечно тука е тоа "официјално" разрешено. :)

Star Trek: Enterprise беше повеќе од одличен приквел на оргиналните Star Trek серии, иако многу фанови реагираа за начинот на кој што беше претставена технологијата во Star Trek: Enterprise. Едноставно, беше далеку подобро изведено од она во оргиналната серија. Но сепак, оргиналните се снимани во 1966, додека Star Trek: Enterprise е од 2001. Иако дејството беше многу години пред дејството во оргиналната серија, целиот ентериер на бродот и технологијата која беше во Star Trek: Enterprise, изгледашекако да е 100 години после капетанот Kirk. :)

Како и да е, серијата официјално заврши на 13-ти мај, 2005 година. Верувам дека сите што ја гледале последната епизода од серијава, ќе се согласат со мене дека Star Trek; Enterprise НЕ ЗАСЛУЖИ таков крај! Иако фановите прават напори, со собирање средства, потпишување петиции, итн. за да ја вратат серијата на малите екрани, сеуште ништо. Искрено, не верувам дека ќе има продолженија на Star Trek: Enterprise, ниту пак нов серијал во блиска иднина...

Преземено од http://maktrek.blogspot.com

The CrewMy favorite ЛИК од оваа серија на СТ


Инаку ликот (и делото) на Spock си е нешто посебно:

http://en.wikipedia.org/wiki/Spock
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,455
1,246
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Пред малку ја гледав една од епизодите на Star Trek Enterprise (Охрид на ТВМ ја репризираат), нешто што колку и да го гледам е интересно. Се надевам наскоро ќе решат да ја продолжат серијата. Едно време се зборуваше дека продолжението ќе биде за студентските денови на дел од екипажот.
Друго што одвај чекам е да се снимаат новите верзии на Војна на ѕвездите (епизода 4,5 и 6).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Family GuyFamily Guy

Според ShareTV.org:
Sick, twisted, politically incorrect and freakin' sweet, the animated series features the adventures of the Griffin family. This show was cancelled in 2000, but the massive number of DVD sales convinced Fox to bring it back with new episodes.
Според IMDB.com:
Release Date: 31 January 1999 (USA)
Genre: Animation / Comedy
Tagline: Don't Die Laughing. We Could Get Sued (Season 4).
Plot Outline: In a wacky Rhode Island town, a dysfunctional family strive to cope with everyday life as they are thrown from one crazy scenario to another.
Plot Keywords: Profanity / Animal Driving Car / Teenage Girl / Teenage Boy / Blood Splatter
Awards: Won 3 Primetime Emmys. Another 4 wins & 21 nominations
User Comments: Another Great 1999 TV-show!
Според Wikipedia.org:
Family Guy is an American animated television series about a dysfunctional family in the fictional town of Quahog, Rhode Island. It was created by Seth MacFarlane for Fox Broadcasting Company in 1999. The show uses frequent "cutaway gags" — jokes in the form of tangential vignettes that do not advance the story.

Family Guy was cancelled once in 2000, and again in 2002, but strong DVD sales and the large viewership of reruns on Cartoon Network's Adult Swim convinced FOX to resume the show in 2005. It is the first cancelled show to be resurrected based on DVD sales.[1]
Рандом дел од една од сериите:
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=atMe7Df5wh4"]Bugs Bunny Gets Shot To Death[/ame]

Мојот омилен лик: Stewie

Wikipedia: Stewart Gilligan "Stewie" Griffin is a fictional character in the animated television series Family Guy. He is the youngest child of Peter and Lois Griffin. In addition to siblings Chris and Meg, Stewie has (in some episodes) a half-brother Bertram who is unknown to the other Griffins. Stewie is voiced by Seth MacFarlane.

Stewie is considered the show's breakout character.[3] Wizard Magazine rated him the 95th greatest villain of all time.[4]
Разонода ("Family Guy": Stewie Griffin Meets Wall Street):
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=iVkmr8wk9N8"]"Family Guy": Stewie Griffin Meets Wall Street[/ame]

:bravo::bravo::tainstven:
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
F.R.I.E.N.D.S
TagLine: You can never have enough Friends!Genere:
Comedy

Cast:

Lisa Kudrow - Phoebe
Jennifer Aniston - Rachel
Courteney Cox - Monica
Matthew Perry - Chandler
Matt LeBlanc - Joey
David Schwimmer - Ross

Омилен лик: Фиби (Lisa Kudrow)


Wiki about FRIENDS:
Friends is an Emmy Award-winning American sitcom about a group living in the New York City borough of Manhattan that was originally broadcast from 1994 to 2004. It was created by David Crane and Marta Kauffman, and produced by Kevin S. Bright, Marta Kauffman and David Crane. The show has been broadcast in over one hundred countries and still continues to attract good ratings for its episodes in syndication. The final episode of the show was watched by an estimated 51.1 million viewers.

Еден од најсмешните моменти
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=UbYpbdHCqUI"]www.youtube.com/watch?v=UbYpbdHCqUI[/ame]
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
SCARE TACTICSDo you know what scares you? You will get to see what scares the living daylights out of average citizens just like you on Scare Tactics , the hit series from the Sci-Fi Channel and the producers of the hidden camera show Spy TV. The series puts a new spin on the hidden camera idea by featuring pranks inspired by science-fiction and horror films.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=dd8QR3SmRWg"]www.youtube.com/watch?v=dd8QR3SmRWg[/ame]

ScareTactics on YouTube
 

Jaia^^

Intern
22 април 2007
146
2
Epa moite omileni veke se tuka: House i Family guy...mislam sto poveke da se kaze :D
Omilen lik: Stewie Griffin :bravo:
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Quantum LeapQuantum LeapСпоред ShareTV:
Doctor Sam Beckett led a group of top scientists into the desert to research his theory that a man could time travel within his own lifetime. Unfortunately, in order to save his funding, he was forced to enter the accelerator prematurely and vanished.
Според IMBD.com:
Release Date: 26 March 1989 (USA)
Genre: Family / Action / Adventure / Drama / Sci-Fi
Plot Outline: Scientist Sam Beckett finds himself trapped in time--"leaping" into the body of a different person in a different time period each week.
Plot Keywords: Hyperspace / Alternate History / Genius / Computer / Mystery
Awards: Won 2 Golden Globes. Another 14 wins & 37 nominations
User Comments: Put right what once went wrong and give this show a movie!
Според Wikipedia.org:
Quantum Leap is an American science fiction television series that ran for 96 episodes from March 1989 to May 1993 on the NBC network.

The plot involved scientist Sam Beckett (Scott Bakula) leaping to various points in time, usually constrained within the period of his own lifetime.

The show, which crosses a number of themes, including science fiction, family drama, comedy, social commentary, and nostalgia, won a broad range of fans. Sam occasionally has minor encounters with celebrities such as Buddy Holly and Michael Jackson as youths, helping to inspire their eventual fame (an example of a type of predestination paradox).

One of the series' most popular elements was that at the end of every episode Sam would leap into the next person, giving viewers a teaser of the following episode's installment. As part of a running gag, Sam would leap, and in awe or dismay about his new surroundings / circumstances would utter the catch phrase "Oh boy!"
[ame="http://www.youtube.com/watch?v=exvVtmHOiSY&feature=related"]Alia & Zoey's Final Leap[/ame]

:tainstven:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
[ame="http://youtube.com/watch?v=ZUmO-ELaR_o"]YouTube - Star Trek: Enterprise (theme song)[/ame]
[ame="http://youtube.com/watch?v=Rq0mBqlfYNM"]YouTube - Star Trek Voyager[/ame]
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Happy Tree Friends

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=dLLNKpJrHro"]www.youtube.com/watch?v=dLLNKpJrHro[/ame]

Wikipedia за Happy Tree Friends

As indicated on the official site, the show is "not recommended for small children". Nonwithstanding the cute appearance of its characters, the show is extremely violent, with every episode featuring a lot of blood and gore, and violent deaths in almost every episode. :tainstven:

Повеќе
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
South Park

@taranenik, :bravo:South Park

Според ShareTV.org:
South Park is a subversive animated series featuring four boys who live in the Colorado town of South Park, which is beset by frequent odd occurrences. The show grew out of short film that Trey Parker and Matt Stone created called The Spirit of Christmas.
Според IMDB.com:
Release Date: 13 August 1997 (USA)
Genre: Animation / Comedy
Tagline: Four boys. One f**ked up town.
Plot Outline: Follows the misadventures of four irreverent grade-schoolers in the quiet, dysfunctional town of South Park, Colorado.
Plot Keywords: Disturbing / South Park Colorado / Child Swearing / Famous Opening Theme / Elementary School
Awards: Won 2 Primetime Emmys. Another 4 wins & 14 nominations
User Comments: Comedy Central's marquee series. The very best political, pop culture and current event satire on television.
Според Wikipedia.org:
South Park is an Emmy Award-winning, American animated television comedy series about four elementary school boys who live in the small mountain town of South Park, Colorado. The series was created and is written by Trey Parker and Matt Stone, and has been distributed and aired by Comedy Central since 1997. The show is well-known for its pop-culture parody, scatological humour, and satirical handling of current events.

In recent years, each season has been aired in two halves, in spring and in autumn, with a summer hiatus. The twelfth season will begin airing on March 12, 2008.[1] The show is contracted to produce new episodes up to a fifteenth season, until late 2011.[2]


Мојот омилен лик: Cartman :))Wikipedia:
Cartman is notably and darkly eccentric, to the point of being almost evil, and often reacting in violent and over-dramatic ways to events he dislikes and openly expresses his hatred of any race or group of which he is not a member, particularly of the Jews. He often manipulates others, at which he is very adept, to meet his own ends, regardless of the consequences to other people, even if it can result in deaths and destruction.

According to Trey Parker and Matt Stone, when they were creating South Park they were vexed that it would be impossible to put a character like Archie Bunker on late-20th century television. They thought, however, that if he were an animated eight-year-old boy, it might just be allowed. Thus, Cartman was born.[1]
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Waking The Dead (UK)

Waking the DeadСпоред ShareTV:
Detective Superintendent Peter Boyd of the Cold Case Squad investigates serious crimes which have gone unsolved. Armed with the latest technological advances and old fashioned hard work he and his team wake the dead for clues and answers.
Според IMDB.com:
Release Date: 18 June 2001 (UK)
Genre: Crime / Drama / Mystery
Plot Outline: Det. Supt. Peter Boyd (played by Trevor Eve) is the leader of a multi-discipline police team of detectives and scientists, the Cold Case Squad, which investigates old, unsolved murder cases using modern methods and new technology that may not have been available during the original investigation.
Plot Keywords: Forensic / Forensic Evidence / Crime Scene / Murder Investigation / Murder
Awards: Won Primetime Emmy. Another 1 nomination
User Comments: simply a good a show by the BBC
Според Wikipedia.org:
Waking the Dead is a British television crime drama series produced by the BBC featuring a team of CID police officers, a psychological profiler and a forensic scientist or pathologist.

The pilot episode was transmitted in September 2000 and there have been a total of six series, with the latest concluding in February 2007. Each story is split into two hour-long episodes, normally shown in the evening of consecutive days on BBC One. A third series episode won an International Emmy Award in 2004. The programme is also shown on BBC America in the United States as well as the Nine Network in Australia, though the BBC America showings are edited to allow for more commercials. Older series are occasionally shown on public television stations in the United States.

The first five series have been released on region 2 DVD and the first also on region 1. The programme's official website states a seventh series is currently being filmed, but no transmission dates have been set.
Омилен лик: Detective Superintendent Peter Boyd


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=oiHpw-FST5Y"]Waking the Dead (UK)[/ame]

:rolleyes:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Mythbusters, i Star Track (site serijali)

[ame="http://youtube.com/watch?v=gXcug7RqPgs&feature=related"]YouTube - Mythbusters - Soapy water + methane[/ame]

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=ZUmO-ELaR_o"]YouTube - Star Trek: Enterprise (theme song)[/ame]
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
По ред, ако има некој време нека најде објаснувања за сите и нека ги презентира:

- The Simpsons
Ги имам изгледано сите епизоди (од 1 до 18 сезона по два пати)
Омилен карактер: Хомер
- Friends
Сите епизоди од 10-те сезони, gag reels и слично имам изгледано по 2-3 пати
Карактер: Joey
- Scrubs
Сега сум до втора сезона, омилен карактер: Dr. Cox и Theodore
- Futurama
Сите епизоди, омилен карактер: Bender
- The IT crowd
Цела прва сезона, планирам и втора набрзо, омилен карактер: Ирецот
- 3rd rock from the sun
Сите епизоди, омилен карактер: Harry
 
 • Ја почнал/а темата
 • #22

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Sliders

Класика, којашто ми се чини Сител телевизија ја имаше емитувано пред многу години...екстра серија ;)

SlidersСпоред ShareTV.org:
What if you found a portal to a parallel universe? What if you could slide into a thousand different worlds? Where it's the same year and you're the same person, but everything else is different? And what if you can't find your way home?
Според IMDB.com:
Release Date: 22 March 1995 (USA)
Genre: Sci-Fi / Adventure / Fantasy
Tagline: Four people just found a gateway to another dimension, but they forgot one problem... how to get back!
Plot Outline: A boy-genius and his comrades travel to different parallel universes, trying to find their way back home.
Plot Keywords: Death Of Hero / College Professor / Miniaturization / Lost / Nobel Prize
Awards: Nominated for Primetime Emmy. Another 1 win & 3 nominations
User Comments: One of the best sci-fi shows of all time
Според Wikipedia.org:
Sliders is an American science fiction television series that ran for five seasons from 1995 to 2000. The series focuses on a group of travellers who "slide" between parallel worlds by use of a wormhole referred to as an "Einstein-Rosen-Podolsky bridge."
Според TV.com:
In his basement in San Francisco, boy-genius Quinn Mallory unlocks the doorway to an infinite number of Earths. During a test run, Quinn invites co-worker Wade Wells and his teacher Professor Maximillian Arturo to see his new invention. But an increase in power and an early departure leave all three, plus a washed-up soul singer named Rembrandt "Crying Man" Brown, lost in a parallel world....
Неофицијален сајт: http://www.sliders.net/

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=WfkGIjXcQwg"]Sliders[/ame]

:rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,708
Мислења
862,857
Членови
30,052
Најнов член
Tomtomtom
На врв Дно