Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Добри игри за двајца со контролер (џоестик)?

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
268
185
Купив од AliExpress две одлични копии на xbox360 контролори, и се заразив буквално како мало дете по Hollow Knight

Гејмам на Windows PC: 3060ti, i9 12900k, 64Gb DDR5

Финтата е што не сакам да бидам себичен, па сакам да инсталирам игри каде би играле заедно со сопругата, али не еден против друг (од хуманитарни причини) :)

Ја меркам Cuphead, сеуште не сум ја пробал. Секоја препорака е добредојдена.

Благодарам однапред!
 

Varsonator

Gaining Experience
20 јануари 2014
66
103
Skopje
Varsonator's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 1600 - Stock cooler
Motherboard
Gigabyte AB350-Gaming 3
Storage
1 TB
PSU
FSP Raider S 750W
RAM
16 GB DDR4 3200Mhz GSKILL FlareX
Video card
ASUS R9-280X DC2T
Case
Silencio 652S
Monitor
22'' Samsung S22C150NS
OS
Win 10 Pro
It Takes Two

Мислам дека ќе е ептен погодена за вас двајца, башка е на sale моментално па можеш да си ја земеш со 65% попуст.
 

Ragnar

Unstoppable
9 декември 2015
1.902
2.114
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Overcooked, It takes two, Rayman Legends.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.304
6.426
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Unravel 2
It Takes 2
Human Fall Flat
Цел Trine серијал
Nine Parchments
Сите LEGO игри, малце се детски ама ако не ви смета тоа супер зе за co-op :)
 

acko123-4

Gaining Experience
19 декември 2021
52
50
Брате A Way Out ти ја препорачувам многу јака игра ако ја немаш изиграно земај ја.Играта е како Prison Break серијата,бегање од затвор,макар и да не ја играш со сопругата дефинитивно пробај ја со другар;).
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Co-op игри (лично тестирани од мене и девојка ми заедно и одобрени) што нема да ви ја растурат врската/бракот: Untitled Goose Game, Moving Out, Cat Quest 1-3, , Beavers Be Dammed, Human Fall Flat (малце тешки се контроли за почетник или некој што не е гејмер ама може да се навикне било кој), Plate Up!.
Додатно: It Takes Two, Don't Starve Together, Stardew Valley, Animal Crossing. Сум читал рецензии и сите викаат дека се одлични игри за парови.

Игра која може многу лесно да ви расипе врска/брак: Overcooked. Не препорачувам бидејќи е fast paced со timer, интензива игра каде што мора се да се прави точно и нема простор за грешки. Лесно доаѓа до нервоза, тензија, фрустрација и не сакани кавги. Во оваа категорија може да се стави и Plate Up! но доста полабава е и по спора - не расипува врски/бракови толку лесно.

Игрите со болдирано се лично пробани од мене а другите се препорака од другари, пријатели и слично.
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
268
185
Супер! Би благодарам на одговорите. Ваљда требаше да напоменам дека сопругата иако и е интересно да проба, нема баш гејмерско искуство, (последен пат играла Nintendo како дете) па дефинитивно игри со лесни контроли би биле приоритет.

Ја пробавме Cuphead, не е за нас. Тешка е, и само и створи фрустрации на госпоѓата :)
 

100JKO

On your way to fame
27 јуни 2018
359
950
Скопје
Ја пробавме Cuphead, не е за нас. Тешка е, и само и створи фрустрации на госпоѓата :)

IMO, Cuphead изгледа поинтересно сам кога играш отколку со некој друг. Го имаш елементот на брз гејмплеј заедно со фактот дека треба во секој момент да пазиш другиот играч дали ќе умре за да му направиш perry и да го оживееш. Мене лично поинтересна ми е singleplayer.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.132
Мислења
975.259
Членови
35.440
Најнов член
Tr.Krstev
На врв Дно