• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Добра матична i RAM за Ryzen 3700X/3800X ?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
Здраво друштво, ова ке биде мојот прв AMD "build", па би сакал да се посоветувам малце со вас.

Моментално имам ОC i5-4670k што ми прави донекаде bottleneck на GTX 1080-та. Сакам да направам апгрејд на се освен GPU-то. Ми треба предлози за Мобо за Ryzen 3700X/3800X.

Исто така имам и 16гб DDR3 Patriot RAM што ке треба да се замени исто со DDR4, па добро би дошле и предлози за тоа.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
3700х земај.

MSI x570 edge wifi од анхоч, и рам оди нексио G.Skill барај до кај 3600mhz.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,167
1,013
2x8gb 3600cl16 ram и дефинитивно оди со 3700x. За матична ако ја најдеш кај нас за добра цена x570 Aorus Elite, стварно ти ја препорачувам иако е overkill.

Прашај нексио за понуда
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
И јас повеќе сум навален кон 3700Х, дека како што гледав 3800Х-от нема некои големи бенефити над 3700Х за таа цена.

@steelseries да не знаеш кои се разликите помеѓу MSI X570 A-PRO и таа што ми ја кажа ти, дека разлика во цена е 2000ден.

@mkextremer Фала ти, ке ги прашам во Нексио за понуда. Ама ако е над 11-12к тешко дека ке можам да си ја дозволам.
 

bobson

Gaining Experience
29 јануари 2009
803
438
Orgrimmar
bobson's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X | BeQuiet! DRP4
Motherboard
ASUS Prime X470 Pro
Storage
850 Pro 256Gb, WD5000AAKX, WD5000AAVS, WD10EZEX
PSU
Antec HCG850M
RAM
G.Skill Ripjaws V 2x8Gb @ 3600 Mhz
Video card
Gigabyte GeForce® GTX 1070 8GB G1
Case
Deepcool Tesseract White
Mouse
Logitech G502 | QCK+
Keyboard
Ripjaws KM570 RGB MX Brown
Audio
Realtek® S1220A | Sennheiser GSP300
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro
До пред некое време бев на иста дилема ко тебе, се вратив на AMD после 5 години и секако доста време поминав во потрага за матична плоча, на крај се одлучив за X470, поточно ASUS Prime x470 Pro. Ценовно матичнава плоча е позиционирана на граница со неколку x570 плочи меѓутоа ASUS-от има подобар VRM од нив па се одлучив за неа.

Реално тебе нема да ти направи разлика ако не оверклокуваш и секако ако планираш да биде се на сток воопшто не ти треба толку скапа матична плоча, можеш да одиш со добра B450 и да си купиш екстра брз RAM или да си заштедиш некој денар.

Исто така препорака за 3600 cl16 рам, прашај во нексио за F4-3600C16D-16GVK, одлична меморија за прифатлива цена.
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
859
530
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
И јас повеќе сум навален кон 3700Х, дека како што гледав 3800Х-от нема некои големи бенефити над 3700Х за таа цена.

@steelseries да не знаеш кои се разликите помеѓу MSI X570 A-PRO и таа што ми ја кажа ти, дека разлика во цена е 2000ден.

@mkextremer Фала ти, ке ги прашам во Нексио за понуда. Ама ако е над 11-12к тешко дека ке можам да си ја дозволам.
Разликата е изгледот и таа Edge има 3 m.2 ssd слота, наспроти 2 на Pro. Зависно од тебе што сакаш. За температури не се секирај. Имај 3 вентилатори на case-ot и немаш гајле.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
До пред некое време бев на иста дилема ко тебе, се вратив на AMD после 5 години и секако доста време поминав во потрага за матична плоча, на крај се одлучив за X470, поточно ASUS Prime x470 Pro. Ценовно матичнава плоча е позиционирана на граница со неколку x570 плочи меѓутоа ASUS-от има подобар VRM од нив па се одлучив за неа.

Реално тебе нема да ти направи разлика ако не оверклокуваш и секако ако планираш да биде се на сток воопшто не ти треба толку скапа матична плоча, можеш да одиш со добра B450 и да си купиш екстра брз RAM или да си заштедиш некој денар.

Исто така препорака за 3600 cl16 рам, прашај во нексио за F4-3600C16D-16GVK, одлична меморија за прифатлива цена.
На почеток нема да го чепкам, ама некаде даун д роуд сигурно ке сакам да го оверклокнам како што направив со сегашниот i5. Матичната не треба да биде д бест во оверклокање, ама би било убаво да ја имам таа опција за во иднина. А за RAM-от исто се мислев за G-Skill дека гледам скоро сите на форумов ги препорачуваат нив, или Corsair Vengeace/Dominator дека и нив ги има во Нексио.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
Разликата е изгледот и таа Edge има 3 m.2 ssd слота, наспроти 2 на Pro. Зависно од тебе што сакаш. За температури не се секирај. Имај 3 вентилатори на case-ot и немаш гајле.
Сигурен сум дека никад нема да имам над 2 m.2 SSDs, барем не во сегашнава ситуација, така да MSI X570 A-PRO изгледа како добра опција сега за сега. Останатите пари може да идат кон RAM-oт.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,370
10,410
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Внимателно со SATA портите и М.2 портите.

Еден М.2 порт со ССД оневозможува користење на 2 SATA порти. Ако плочата има 6 SATA порти, со еден М.2 порт на располагање ви стојат само 4. Ако се пополни и вториот М.2 слот на располагање имате само 2 SATA порти на располагање.

Проверете си ги спецификациите за плочата убаво доколку имате повеќе од 2 хард дискови.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,228
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
X570 е тотално непотребна. X470 со просечна vrm секција е повеќе од доволна
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
X570 е тотално непотребна. X470 со просечна vrm секција е повеќе од доволна
Ако е „тотално непотребна“ зошто е измислена / направена? Мора да има нешто повеќе од претходната, што некому ќе користи... Размислувам логично и без навлегување во детали во проблематиката.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,228
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@flashgordon007 Поради маркетинг 99%: pci-e 4.0
Во наредниве најмалку 5 години pci-e 4.0 e тотално безполезно. Буквално не нуди ама никаков бенефит за продуктите во однос на pci-e 3.0!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
X570 е тотално непотребна. X470 со просечна vrm секција е повеќе од доволна
Билдов ке го правам за некој месец, така да можеби до тогаш ке искочи и друга алтернатива, или пак на овие ке им падне цената малце. Х470 е добра за оверклокинг?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,874
15,228
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
- Не е битен чипсетот туку моделот. Asus најтопло препорачувам ко бренд ако сакаш да оверклокуваш
- Не се надевај на оверклок со ryzen 3000, може да изгубиш повеќе од шо ќе добиеш
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,352
8,394
Скопје
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Flapjack

Gaining Experience
26 август 2017
64
98
- Не е битен чипсетот туку моделот. Asus најтопло препорачувам ко бренд ако сакаш да оверклокуваш
- Не се надевај на оверклок со ryzen 3000, може да изгубиш повеќе од шо ќе добиеш
Знам, гледав дека викаат нема потреба да го оверклокуваш, бидејќи темпот и power drawot што ги добиваш со оверклокање биле многу големи (90-98c water cooled). Не ни знам дали воопшто ке се трудам да го клокам, ама убаво е да ја имам опција на располагање.
 

dejan_str

Unbeatable
8 април 2011
8,183
4,974
OHRID кај ензероно
X570 е тотално непотребна. X470 со просечна vrm секција е повеќе од доволна
Све е до дали гледаш од ентузијастички или практичен аспект. Од практичен аспект која било најевтина плоча на која ке работи процесорот е доволна, од ентузијастички аспект ако веќе имаш звер провесор, транспарентно куќиште за чалам каде се гледа што има во него па ргб светла е во тој случај x570 особено некоја од поскапичките е и те како потребна. Вифи, блитут вградени на плочата па еден куп порти е кул за изглед. Има и практичност тука но сепак x570 се повеке маркетинг за мераклиите на скапи плочи.
Кога сме кај рам 3600мхз се скапи, подобро земи 3400мхз доста поевтин е а само 1% послаби перформанси ке имаш vs 3600жхз. Латенции од cl16 се супер за 3400мхз. Бренд мене небитен ми е поштп рам трае 100 год така да види што има на лагер од 3400мхз со cl16 латенција. 2x8gb се доволни за гејминг.
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,682
Мислења
830,469
Членови
28,684
Најнов член
Doroti
На врв Дно