• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Добра интернет заштита која бара помалку меморија?

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.150
30.026
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Каков црн NOD, ај да кажеше Norton, Avira, Mse или Аvast ок, ама ESET одамна не се тоа што беа. Ако ставаш комплетна заштита (Security Suite) моја препорака е да не гледаш на друго место освем Comodo/Norton Internet Security, ако сакаш само антивирус тогаш мој предлог е некој од тие горе што ги набројав. Kaspersky го успорува системот исто како и Bitdefender, но вториов пак од друга страна е исто како NOD далеку од она што беше порано т.е. во случајов 2009/2010.
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
182
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
Не би се сложил со тие што го критикуваат ESET, бидејки веке..неколку години го користам ESET Smart Security во комбинација со Malwarebytes' Anti-Malware и немам никакви проблеми едноставно. Не викам дека не завземаат голем дел од меморијата..но за возврат добиваш МНОГУ посигурен компјутер :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.150
30.026
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Jас не реков дека NOD32 e катастрофален избор, но зашто некој би ставил видно послаба заштита него што може да има за безпари?

Секако дека главната заштита е корисникот но технолгијата што ја користата во моментов Comodo & Norton Security Suite решенијата e доста пред она на ESET.
 

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
182
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
Jас не реков дека NOD32 e катастрофален избор, но зашто некој би ставил видно послаба заштита него што може да има за безпари?

Секако дека главната заштита е корисникот но технолгијата што ја користата во моментов Comodo & Norton Security Suite решенијата e доста пред она на ESET.

Не рече де.. не беше постот за тебе наменет :D
И не ме разубедува никој барем сега за сега..дека Има некој пред ЕСЕТ! :)
 

valvoline

Intern
4 декември 2010
50
1
Najdobro e da si napravis backup na celiot C sistem na drug hdd ili na dvd-r. Ako sakaš da si napraviš backup na hdd najdobar e programot od acronis,ako sakas da snimis na dvd-r so nero 6(so ponovite verzii ne moze). Ako zakacis jak virus ili nesto slično so backup hdd-to ili dvd-to go obnovuvas celiot sistem bez problem.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.150
30.026
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Еве просто објаснување, зашто Comodo e пред сите кога се работи целосна заштита...

Објаснување 1

Објаснување 2

Ете зашто Comodo во моментов е број еден, се надевам дека сега ви е појасно...
 

Dimz

Intern
9 јануари 2011
46
1
Јас ти препорачувам Kaspersky PURE. Троши малце повеќе од сите други, но е најдобриот АВ во светот
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.652
1.329
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
По препорака на psyside, ставив Comodo и морам да кажам дека е подобар од сите предходни антивируси што сум ги користел ( нортон, авг, нод ). :bravo:

btw.. cool е видеото :)
 

B^nDIT

Gaining Experience
6 февруари 2010
1.124
314
ЦЦЦ.... Сигурен компјутер ќе се имало со било кој од антивирусите што ги спомнавте.

Џабе ги испофаливте... Единствено БитДефендер нешто си ја врши работата , ама и тој се пробива... Слободен софтвер и све е како подмачкано. Префрлајте се на GNU/linux :betmen:
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.660
1.402
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
Од бесплатниве Comodo и Avast. Имам послаба конфигурација и авастот ич не зафаќа меморија...
Сега во моментов имам Norton IS 2011 и искрено изненаден сум од новава верзија на нортон. Досега не ми се десило да ми закочи компјутер еднаставно е многу усовршен и подобрен.
untitl1296986953.png
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1.573
745
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Моја препорака при формат на компјутерот DEEP FREEZE ако има нешто посиугрно од ова нека ми се јави.

А во врска со анти вирус, според мене од искуство најдобро е да го менувате вирусот секои 2 дена од причина што повеќе анти-вируси се попаметни од еден xD
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.139
Мислења
894.170
Членови
31.858
Огласи
326
Најнов член
trajcekk92
На врв Дно