• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Добра графичка картичка

Статус
Затворена за нови мислења.

drown

Master
8 март 2007
1.454
202
Куманово
iwmnetwork.com
Едно прашање. Може некој да ми каже како ги користи/искористува тие 512МБ на графичката?

512+ мб на графичка се потребни при играње на поголеми монитори со поголема резолуција. Поголема резолуција = слика (frame) која тежи повеќе... слика која треба да се сними некаде. На 1024x768 не се приметува разлика измеѓу 512 и 256. Ако веќе играш на 1600x1200+, 512+ е муст хев.
 

NikolaTesla

Intern
27 октомври 2007
12
0
Dali nekoj ima iskustvo so 8600/8700M GT 256Mb?

So 8440 GT 512Mb ram da. Dobri se, no zosto? Ionaka bespotrebni se tolkavi memorii. Za kogo kako, ako rabotite so graficki dizajni ne e loso da zemete 2 kartici povrzani simultano pa ke dobiete poveke frejmovi.

Kako i da e, imam ATI Radeon 9600 SE 128Mb 128Bit, dosega e koska, nemase vklucen kuler na nea, no i vgradiv eden i sega raat sum vo leto od pregrevanje. :))
 
M

Mr.Alien

Гостин
Дали 512-те MB се на картичката (8400) или истите се поддржани преку TurboCache технологијата?
Инаку GeForce 8400 картичките се со 64 bit-ен мемориски интерфејс (има само еден контролер). За игри не се ништо особено - донекаде ги вадат работните тактови (450 MHz на графичкиот процесор и 800 до 900 MHz на DDR2 меморијата). Чуда во игрите, значи, не очекувајте.
Но затоа, тука е DirectX 10, поддршка за HDTV, вграден HDCP чип...мултимедијата, значи, е на високо ниво.
Таргет групата е јасна.
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Ми направи збунка сега... :zbunet3:

збунк!

Абе тоа што го пиша претходно го знаев. Ме интересираше зошто сите сакаат/посакуваат графички со 512МБ рам кога речиси никој од нив не игра на резолуција 1600x1200 и повеќе...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.675
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно