• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Добра графичка картичка

Статус
Затворена за нови мислења.

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2.674
193
www.zeroscience.mk
Овдека можете да напишете за вашите омилени графички картички, конфигурациите, меморијата и разни производители како nVidia, ATI i Matrox

Јас на пример користам nVidia GeForce 4 MX 440 со AGP 8x, со меморија од 64 мегабајти и интегриран (MV) тип на TV енкодер + TV Out...
Мене ми треба Matrox (не Maxtor) за видео продукција на високи резолуции ама се нема париии ;)
Кои се вашите графички картички и кои картички би сакале да користите.
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
јас користам GeForce FX 5500 AGP 8x со 256 меморија претходно имав 5200 и не осетив некое многу големо подобрување и мислам дека џабе ми отидоа парите, а би бил задоволен со една 6200, само глупо ми е што нема и некој голем избор на AGP картички знам дека таа технологија заминува во пензија но сепак мислам дека треба да има поголем избор, ова за Охрид зборувам зошто во Скопје сигурно можат да се најдат повеќе
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Овдека можете да напишете за вашите омилени графички картички, конфигурациите, меморијата и разни производители како nVidia, ATI i Matrox

Јас на пример користам nVidia GeForce 4 MX 440 со AGP 8x, со меморија од 64 мегабајти и интегриран (MV) тип на TV енкодер + TV Out...
Мене ми треба Matrox (не Maxtor) за видео продукција на високи резолуции ама се нема париии ;)
Кои се вашите графички картички и кои картички би сакале да користите.

Imam jas matrox rtx 100 (2 kom) za video editing. Ednata planiram da ja prodavam po povolna cena...ako si za...slobodno kazi. Inace imam 6800GT so 256 MB .. za testovi na igri..
pozdrav
 

pipo

Intern
10 април 2007
104
1
ati radeon 9250se momentalno naj dobra ponuda odnos cena performansi. kosta 50 eu. eve specifikacii niso ekstremno no sosema zadovoluvacko:
AGPx8
256mb ddr
128bit
core clock 241mhz
memory clock 150mhz

ako zimate graficka ja preporacuvam ovaa poso poise pari ne vredi da se frlaat za agp graficka poso veke ne se prizveduvaat maticni so vakvi slotovi
 

Password

Intern
10 април 2007
393
9
За најдобра графичка карта не можеме да зборуваме затоа што скоро секој месец излегуваат нови. :) Така да... Едни од најдобрите производители ATI i nVIDIA.
 

strucnjak

Intern
11 април 2007
32
0
strucnjak

aj da vidam koj ke mi konkurira na mojata Savage 3 graficka karticka so 8MB video memorija. :D Uste malku planiram da ja koristam, pa posle ke ja prodadam... pardon podaram vo nekoj muzej. :)
 

strucnjak

Intern
11 април 2007
32
0
strucnjak

a inaku sakav da napomenam za mojot favorit koj odi vaka "GeForce 8600 GTS so raboten takt na procesorot od 675MHz, a memorijata raboti na 2GHz. pa sea vie videte :)
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Користам Soltek Ati Radeon 9550 128MB RAM, 128bit и сум презадоволен.
Некако жал ми е да ја дадам, ама ќе мора во скоро време да се преминува на PCI Еxpress. Не дека нешто посебно ми треба и дека играм многу игри, ама сакам компјутерот да ми биде во чекор со технологијата...
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.680
4.307
a inaku sakav da napomenam za mojot favorit koj odi vaka "GeForce 8600 GTS so raboten takt na procesorot od 675MHz, a memorijata raboti na 2GHz. pa sea vie videte :)

ми го вадиш од уста ;)

Не,сериозно после 7900гс оваа картичка ја продолжува традицијата на одличен баланс на цена/преформанси.Btw кошта околу 200е али тоа (се надевам и верувам во тато) нема да ме спречи да ја паркирам у новиот (to be) pc,
 

Megatron

Intern
18 април 2007
146
4
Pa nisto nema da vadi kako maxtor ili takvi nekoj profesionalni kartici za video obrabotka, ni prilicno blisku......mi se cini to e nesto ludila :)) ama zato , barem pred nekoja god bese 1500evri :))
 

AlekMKD

Intern
28 април 2007
9
0
јас имам ATI x1650pro и сосема сум задоволен иако се малку поскапи на нашиот пазар
добра картичка, добра графика, добри перформанси
со нетрпение ја чекам новата серија x2???
 
D

DimitarMK

Гостин
ja iam nvidia GeForce 256 32 MB и сум задоволен со оглед на тоа дека ја користам 6 годинки.
 
M

Mr.Alien

Гостин
GIGABYTE RADEON 9600 PRO (со XT чип), 128 МB 128 bit, 398 MHz GPU, 600 MHz Memory.
Но, новиот компјутер, кој имам намера га го склопувам наесен, ќе биде со Core 2 Duo, nVidia (барем) 8600 GT, најмалку 2 GB RAM.
Sweet dreams are made of........
 
14 мај 2007
9
0
Da da. Taa vga e najdobra sudejki spored cena i pridobivki od koristenje. Ako saka nekoj da se isprazne poveke moze da ode na 8800GS 256MB (324-bit).
 

RaizoMugen

Intern
17 април 2007
103
1
GIGABYTE RADEON 9600 PRO (со XT чип), 128 МB 128 bit, 398 MHz GPU, 600 MHz Memory.
Но, новиот компјутер, кој имам намера га го склопувам наесен, ќе биде со Core 2 Duo, nVidia (барем) 8600 GT, најмалку 2 GB RAM.
Sweet dreams are made of........

8600GT neee veke koga sonuvas neka bide 88000 u najmala ruka i toa GTX :D
 

JasSum

Unstoppable
8 мај 2007
1.874
2.028
7600gts , gpu 500mhz, 256 ddr3 1400mhz :)
ne e losha, ama baram kupec za nea, pa ako saka nekoj neka pishe :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.675
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно