• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Добар софтвер за Parental Control?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Nikola.S

Intern
28 април 2011
10
0
Здраво на сите. Се извинувам ако темава не е на соодветното место, ако сум згрешил преместете ја. Дали знаете некој добар софтвер за parental control, јас моментално користам COMODO Internet Security Premium, но колку што гледам нема вградено такво нешто. До пред некое време користев Norton Online Family и не сум задоволен од него, дури и оваа страна ја детектираше како "pornography". Кога користев Kaspersky Internet Security бев колку-толку задоволен од неговиот parental control, и покрај тоа што ако памтам добро имаше доста false positives. (Но можеби јас згрешив некаде бидејќи секоја опција за која знам на што се однесува ја местам на највисоко ниво на заштита, иаку тоа како што пишува може да доведе до почести false positives) но сега ме интересира дали знаете за некој посебен добар софтвер за parental control, кој не е дел од некој антивирус, дека не би сакал да го менувам, но, ако е доволно добар, би го сменал. Поздрав и фала однапред.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,477
1,098
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Здраво Nikola.S, ти предлагам да го користиш Нортон DNS како нортон корисник лично сум многу задоволен, како прво имаш категории за подесување од кои тука спаѓа и порнографијата.
Покрај категориите можеш да блокираш и страници одделно во делот Advanced Settings види слика како е кај мене. А можеш и да одбереш од филтерот за која годишна возраст. И како што кажа во постот најчесто пријавува македонски страни како порнографски па затоа ќе ги додадеш во белата листа и во иднина нема да има проблеми, тоа се случува само на одредени сајтови.
Norton Online Family не сум го пробал и незнам како работи.
Мислам дека днс е доволно само да се блокира интернет пристапот до одредени страни.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,023
29,023
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Здраво Nikola.S, ти предлагам да го користиш Нортон DNS како нортон корисник лично сум многу задоволен, како прво имаш категории за подесување од кои тука спаѓа и порнографијата.
Покрај категориите можеш да блокираш и страници одделно во делот Advanced Settings види слика како е кај мене. А можеш и да одбереш од филтерот за која годишна возраст. И како што кажа во постот најчесто пријавува македонски страни како порнографски па затоа ќе ги додадеш во белата листа и во иднина нема да има проблеми, тоа се случува само на одредени сајтови.
Norton Online Family не сум го пробал и незнам како работи.
Мислам дека днс е доволно само да се блокира интернет пристапот до одредени страни.
/Thread.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,925
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно