1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Добар Македонски хостинг ?

Дискусија во форумот 'Веб Хостинг' започната од MartinJack3d, 8 Февруари 2019.

 1. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  107
  82
  21 oктомври 2016
  Машко
  Здраво дечки , не сум запознаен многу со нашиве хостинзи... Дали би знаеле да ми препорачате некој добар хостинг по можност SSD и со SSL активација.

  Ви благодарам однапред
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 3. MartinJack3d

  MartinJack3d
  Gaining Experience

  107
  82
  21 oктомври 2016
  Машко
 4. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Let's encrypt е free останати се плаќаат мислам
   
  На MartinJack3d му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LaLi

  LaLi
  Gaining Experience

  319
  202
  3 Февруари 2010
  Машко
  Web hosting / host.mk

  Бесплатен ссл
  nvmE/ssd
  неограничен трансфер
  цпанел администрација
   
  Последна промена: 9 Февруари 2019
 6. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  uhost.mk + cloudflare во кој имаш и (shared) SSL сметам дека е ок combo.

  Опција 2:
  Letsencrypt како SSL доколку не сакаш да одиш преку Cloudflare.
   
 7. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,222
  1,274
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  На Fatal1ty_ и bxxxn им се допаѓа ова.
 8. stormce

  stormce
  Intern

  44
  21
  8 Февруари 2018
  Машко
  uhost.mk

  mkhost.com.mk

  Sent from my SM-J530F using Tapatalk
   
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,518
  25,595
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Со Uhost во однос на mkhost немораш да продаваш внатрешни органи за да платиш годишно хостинг.
   
  На pipelin и smole им се допаѓа ова.
 10. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Стара слава, како Телеком се со пакетите. И функционира си тераат...

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Oliver!

  Oliver!
  Гостин

  Uhost e поевтин од MkHost само ако имаш 1 или 2 домени.

  Сè над тоа е поскапо и со помалку домени/бендвит и сервер простор од Mkhost...
  Сум хостирал и кај двете опции, еве пак проверив сега...
   
  На pipelin му/ѝ се допаѓа ова.
 12. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,255
  581
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Гледам МК хостинзиве кренале цена машала, изглеа ради поскапувањето на горивата.
   
 13. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,305
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @artweb цел свет ги крена цените само што големите дата центри сеуште се држат добро со новата политика на cPanel. За помали компании новите цени се страшни и некогаш лиценцата доаѓа поскапа од самиот сервер.

  Најдобра варијанта во моментов е cloud + directadmin. Најевтино на долгорочен период, дедицирана IP и целосен пристап до цел сервер.
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 14. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,202
  781
  8 Мај 2010
  Машко
  Ги зголемиле за на Black Friday да дадат попуст кој всушност е реалната цена пред да ја зголемат.
  [​IMG]
   
  На Zippo и artweb им се допаѓа ова.
 15. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,129
  612
  12 Април 2017
  Машко
  Кој ги крена цените? Не сум во тек со Македонските хостинзи

  Зголемени се трошоците, ама па и не толку многу. DA е поевтин, али сите се навикнати на cPanel и ретко кој има користено DA.

  Цената беше 45/месец претходно, а сега е + 20 центи за секој акаунт после 100. Ако хостингот кошта 222 МКД (4 USD), тие би плаќале 11 денари по акаунт. Се разбира, оваа шпекулација е точна ако тие плаќаат по нормални цени, а најверојатно плаќаат по поевтини цени.

  Се дигна доста галама за ова, али не е толку лошо како што беше прикажано по интернет. Исто така има и фиксни цени.

  Да, трошоците скокнаа, но покачување од само 11 денари на месечно ниво би го решоло проблемот.
   
  Последна промена: 6 ноември 2019
 16. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,083
  3,233
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Јас сум на МКХост. Имаат супер поддршка. Неколку пати ми се има случено да ми вратат вечер после 1-2 саат ако сум им пишал.
   

Сподели

Вчитување...