• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Добар бизнис?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Momentalno sum vo USA. Razbrav deka se ukinala carinata za kompjuterski delovi, pa mi treba vase mislenje vo vrska so toa dali e dobar biznis da kupam pc delovi (cpu, graficki itn.) i da gi prodadam vo MK?
(so ogled na toa sto ovde cenite se daleku poniski od onie kaj nas)

Na primer Core2Quad Q6600 e 180$...a vo MK sigurno e daleku poskap.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Kolku sto znam toj procesor kaj nas bese okolu 9000 denari.
A ako se ukunala carinata kaj nas znaci i tuka cenite ke pagjaat(posto ovaa cena sto ti ja kazav ja vidov pred nekoj mesec).
Mislam deka ne ti se isplati da kupuvas ako mislis da go sitkas.
Kako prvo nema da imas nekoj golem kjar od malku parcinja........ama ke imas pogolem kjar ako kupis pogolema kolicina na razni komponenti.
Ama pa niv nema da mozes da gi vneses posto samo firma moze da uvezuva.:)
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Мислам дека нема да ти се исплати заради високите цени на поштарината..

Ако ти е за one time deal би ти препорачал прво да се распрашаш кај другари, дали некому треба нешто.. Во секој случај се зависи од тоа колку муштерии имаш.. За мала количина не ти се исплаќа маката (барем јас така мислам, немам искуство)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
@fiascooo
Точно е дека царината е укината за компјутери и компјутерски делови. Плаќаш само 5% за ДДВ. Но да те потсетам дека еден човек смее да внесе само еден компјутер. Ако носиш 2 и повеќе, тогаш тоа се смета за комерцијален увоз и ако сакаш да внесеш 2 и повеќе компјутери треба да ги пишеш на фактура и само преку фирма можеш да ги внесеш. Како физичко лице не смееш да носиш повеќе од еден лаптоп.

П.С. Зборувам за легалните процедури. :)
 

ever-near

Intern
24 август 2008
40
1
Смееш и како физичко, само ДДВ 5% се плаќа на лице место.
Инаку царината е симболични 0,5% или 0,1%.

Царината и ДДВ се плаќаат за монитори поголеми од 22 инчи, поради тоа што на истите можеш да ги користиш како ТВ, а ТВ не е ослободено од царина.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Смееш и како физичко, само ДДВ 5% се плаќа на лице место.
Инаку царината е симболични 0,5% или 0,1%.
Смее како физичко лице да внесе само еден лаптоп. 2 И повеќе смее само преку фирма.

Царината изнесува 0%. Нема никакви симболични 0,5 или 0,1%.

@ever-near
Колку за информација да ти кажам дека сум дипломиран цариник. :)
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
@fiascooo
незнам колку тоа би ти било исплатлива инвестиција , ок не велам не време се повеке и повеке обичниот човек има потреба од компјутер ...
ама ете имам другар кој има своја фирма за продажба /сервис на компјутери и компјутерска галантерија
1 во. многу тешко му оди наплаќањето , знаеме сите каква е ситоацијата така да покето сакат со кредити , на рати вамте тамте ...
2 ро мислам дека македонскиот пазар е преполн со такви породавници , покрај тоа шо има 3-4 големи фирми шо имаат продавници низ цела мк , има и фирмички како на другар ми шо носат различни делови , одкупуваат некој компјутери на старо , ги средват ќе му појачаат рам графичка ова она и ке го препродаат дупо
ете јас сум од битола.тука има отворено 8 продавници ( кој јас ги знам ) кој се занимаваат со продажба на IT staff
3 то за да продаваш легално ( во твоја продавница ) ти треба фирма , а за фирма ти треба ..... МНОГУ ДОКУМЕНТИ кои верувај тешко се вадат , или пак ке продаваш на црно мислам без данок ова она ... ок и така нека биди ама како ке се рекламираш дека ете ТИ продаваш IT staff ... преку форум :) ?

затоа ти викам сериозно расмисли си , за да не ти пропаднат парите во вода !
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
јас би купил некои добри фото апарати и би ги продал тука, истото може да се направи и со некои лаптопи, само до разумна сума. сепак, ти си знаеш. btw и јас бев во US и наваму донесов 2 лаптопи, од кои едниот беше само за продавање и веднаш му го шитнав на еден пријател:D
 

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Царина - 0%, данок - 5%... ке ти бараат да платиш дури и на твојот личен лаптоп ако не успееш да се извлечеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
@fiascooo
Како физичко лице не смееш да носиш повеќе од еден лаптоп.
Ne me razbravte. Ne sakam da prenesam kompjuteri, tuku kompjuterski delovi (najmnogu procesori). No ako veke tolku se niski cenite kaj nas, ne se isplaka.

3 то за да продаваш легално ( во твоја продавница ) ти треба фирма , а за фирма ти треба ..... МНОГУ ДОКУМЕНТИ кои верувај тешко се вадат
Zosto firma? Pa ne mora legalno da gi prodavam.. ke gi sitnam na nekoi decki...dovolno e da pisam na forumov, sekogas se naoga nekoj.

јас би купил некои добри фото апарати и би ги продал тука, истото може да се направи и со некои лаптопи
Pa moze toa e popametno. Da zemam barem uste eden lap top i da go sitnam vo MK. Ili nekoe aparatce. Ako ima nekoj naracki neka pise pp.

Царина - 0%, данок - 5%... ке ти бараат да платиш дури и на твојот личен лаптоп ако не успееш да се извлечеш.
A od kade ke znae na koja suma da presmeta danok? Jas nema fakturata da ja nosam so lap topot. Plus toa, od kade on ke znae dali jas sum go kupil kompjuterot vo USA ili sum go nosel od MK?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
jas sum go kupil kompjuterot vo USA ili sum go nosel od MK?
доколку е од мк ке ти побараат најверојатно потврда дека е од кај нас

а за цена не му се секирај ке дознаат колку е

бтњ кога планираш да доаѓаш
јас имам намера да купувам лаптоп али не знам точно кога
нити што нити до која цена:)

кажи отприлике кога планираш да доаѓаш па да видам ми одговара ли
позз
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
доколку е од мк ке ти побараат најверојатно потврда дека е од кај нас

а за цена не му се секирај ке дознаат колку е

бтњ кога планираш да доаѓаш
јас имам намера да купувам лаптоп али не знам точно кога
нити што нити до која цена:)

кажи отприлике кога планираш да доаѓаш па да видам ми одговара ли
позз
Ne im davam potvrdi. Ke im kazam deka mi e od MK kupen pred 2-3 god. :D
btw kako sto znam, decki sto se vratile so lap topi od USA, ne im naplatile nikakov danok, rekoa deka za lap top ne se naplaka ni carina ni danok.

Inaku se vrakam na 1 Oktomvri. Ako ti odgovara tajmingot, odberi nekoe masince online ili pa kazi mi sto sakas, da vidam dali moze da se najde tuka.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
E........ slusaj........ ako sakas da semes pogolema kolicina gledaj da bidat razlicni raboti da nemas nisto poveke od edno........na primer poedno parce : procesor, fotoaparat, laptop, MP3/MP4 player ............. ama pak neka kazat i drugite da ne te zaglavime ......:D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
E........ slusaj........ ako sakas da semes pogolema kolicina gledaj da bidat razlicni raboti da nemas nisto poveke od edno........na primer poedno parce : procesor, fotoaparat, laptop, MP3/MP4 player ............. ama pak neka kazat i drugite da ne te zaglavime ......:D
A sto e bitno dali ke zemam eden cpu ili 5? :)
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
E pa ako ne si firma sto uvezuva odnosno ako si fizicko lice ...... da ne ima ogranicuvanje...........ko na primer sto ima za cigari, alkohol i slicno.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
A od kade ke znae na koja suma da presmeta danok? Jas nema fakturata da ja nosam so lap topot. Plus toa, od kade on ke znae dali jas sum go kupil kompjuterot vo USA ili sum go nosel od MK?
Батка, воопшто не ги интересира цариниците колку си го купил лаптопот. :D Ти може си го добил како подарок (без пари), што не значи дека не треба да платиш ДДВ. Кога ќе дојдеш на аердодром во Скопје цариниците доколку немаш фактура (или доколку вредноста во фактурата е нереална), вредноста на лаптопот ќе ја проценат според каталог. Ако е половен се пресметува старост и амортизација и се одредува реалната вредност на која се пресметува 5% ДДВ.
Така да, немаш обврска да носиш сметка или фактура за лаптопот или за било што. За секој производ се одредува цената на чинење според каталог.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
тууу бе

работата е што за тогаш ке имам едно600-700евра
но работата е што сакав да земам појака и мас

ај ке видам ако можам да се снајдам до тогаш
ке ти пишам
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
aко можеш не слетувај у ск, јас слетав у белград и дојдов со автобус и никој ништо не ми кажа на граница, ме прашаа од каде одам, кажав од USA и тоа беше. а во мене носев 2 лаптопа, 2 фотоапарата, мемориски картички и други ситни работи. никој не ни провери што имам.:))
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
aко можеш не слетувај у ск, јас слетав у белград и дојдов со автобус и никој ништо не ми кажа на граница, ме прашаа од каде одам, кажав од USA и тоа беше. а во мене носев 2 лаптопа, 2 фотоапарата, мемориски картички и други ситни работи. никој не ни провери што имам.:))
Да, со автобус е полесно да се провлечеш, бидејќи багажот се проверува по случаен избор и не толку детално. Додека на аеродром секој куфер поминува на рендген и нема бегање. Се се гледа. Останува на цариникот дали ќе реагира за робата или пак ќе се напртави дека не видел ништо. :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
тууу бе

работата е што за тогаш ке имам едно600-700евра
но работата е што сакав да земам појака и мас

ај ке видам ако можам да се снајдам до тогаш
ке ти пишам
Ok, vidi so ke napravis, pa pisi.

aко можеш не слетувај у ск, јас слетав у белград и дојдов со автобус и никој ништо не ми кажа на граница, ме прашаа од каде одам, кажав од USA и тоа беше. а во мене носев 2 лаптопа, 2 фотоапарата, мемориски картички и други ситни работи. никој не ни провери што имам
Znam za toa, no jas imam povratna karta NewYork - Cirih - SK...taka da nemam izbor.
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Ok, vidi so ke napravis, pa pisi.Znam za toa, no jas imam povratna karta NewYork - Cirih - SK...taka da nemam izbor.
Очигледно не е исплатлива работата... Може да се земе денар-два, но пак е многу малку исплатливо, а и ризикуваш да те фати царина па да треба додатно да плаќаш. Не се зафркавај, не купувај ако сакаш да препродаваш тука, туку купувај ако правиш нарачки. Поздрав!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,064
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно