• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

До сите средношколци 3г. на информатичката струка

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Значи, прашањево е само за 3-та година средношколци кои се на струката Електротехничар за комјутерска техника и автоматика.

Ме интересира по автоматика по кој учебник учете, дали воопшто имате учебник ?
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Е вака да ти кажам, трета бев пред три години и имавме учебник. А од кој, не памтам, а и никогаш не ме интересирало. Беше мал, а професорката ни го направи кошмар.
Значи имавме учебник, а по кој не знам. :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Може ли да прашаш ако не те мрзе кој бил ? Оти ние немаме и секој час пишуваме реферати:ha:
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Ќе се распрашам, не е проблем. Друг е проблемот.:))

Професорот ваш најверојатно и знае дека има книга, ама подобро му е да ви диктира реферати отколку да ви предава.
Таков беше случајот и кај мене, иако имавме книга, пишувавме толку детални планови, цел час, што ми се чинеше дека цела лекција ја препишав.
Истото се случуваше и по барем половина од предметите.

Така да не се труди да ја најдеш книгата, џабе ти е.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
Може со 100% сигурност да кажам дека професорот не ни е таков. Тоа е факт кај нас за тој професор и тој дури ми рече од книга трипати подобро ќе е.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Можно е, иако не би можел да поверувам. Ако толку се интересирал ќе ја најдел.

Туку, нема врска, ај ќе прегледам јас, можи и по дома да ми е некаде книгата.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Кај нес нема учебник, ама нешто фотокопираме за секоја тема, така да не пишуваме многу на часови.
 

ivotopansko

Intern
14 јануари 2008
36
0
лани бев трета година и немафме книга автоматика туку пишувавме како луди.башка предметот е лесен.
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Kaj nas profesorkata ni kaza deka nemalo ucebnik po avtomatika za treta godina i sega diktirame referati po cel cas pisuvame.
Sega neznam dali navistina nema ili taka i odgovara na profesorkata.
i drugo nesto:
ne e samo ucebnikot po avtomatika problem,
Ucebnik po programiranje nemame ima samo profesorot edna zbirka srpska so zadaci mislam deka bese ,, Metodicka zbirka" od Cebarkapa taka nesto bese
A isto taka i po izboren programiranje ucime C i nemame nisto.
Pozdrav.
:bravo:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
а добро кога веќе професорката ви диктира значи она има некаде запишано

зошто не ви даде да направите на тоа copy/paste:)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
За програмирање е друго, ние најдовме материјали, автоматиката останува проблем, некои велеа дека по СК имало некој книга преведено од хрватска ... па незнам колку е тоа точно
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
а добро кога веќе професорката ви диктира значи она има некаде запишано

зошто не ви даде да направите на тоа copy/paste:)
Значи пак се потврдува моето дека со диктирање повеќе им одговара на професорите. Наместо да предаваат цел час, подобро ќе диктираат.:))
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
mozebi profesorkata ja preveduva lekcijata od nekoja druga kniga taa mislam deka ni kaza deka imalo nekoja hrvatska ili srpska ne se sekavam bas kako bese.
TAa ne moze da kaze deka ke ucime deka ke ucime po nekoja srpska kniga toa ne e zakonski knigata treba da bide na makedonski
poz:))
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Kaj nas profesorkata ni kaza deka nemalo ucebnik po avtomatika za treta godina i sega diktirame referati po cel cas pisuvame.
Sega neznam dali navistina nema ili taka i odgovara na profesorkata.
i drugo nesto:
ne e samo ucebnikot po avtomatika problem,
Ucebnik po programiranje nemame ima samo profesorot edna zbirka srpska so zadaci mislam deka bese ,, Metodicka zbirka" od Cebarkapa taka nesto bese
A isto taka i po izboren programiranje ucime C i nemame nisto.
Pozdrav.
:bravo:

Тотално исто е и кај нас само што за програмирање најдовме некое книжуле.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
3.021
1.737
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
дваес-факинг-први век ... не ми се верува ова што го зборите

нема книги за предмети од средно школо ?!?!?
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
дваес-факинг-први век ... не ми се верува ова што го зборите

нема книги за предмети од средно школо ?!?!?

Траги комедија......Ако не диктираат не знаат како да предаваат.
[strike]Компјутер[/strike].........диктат за секое дете :glavaodzd:
 

kuzman0v

Gaining Experience
14 декември 2008
598
77
Скопје
3а трета како што ни кажуваше професорката ќе нема учебник, све ќе ни диктира. А сега сум втора и имаме еден никаков учебник тука, што исто пак мора се да пишуваш на часот и да слушаш, бидејќи нема ништо објаснето во него.
 
1 октомври 2008
278
9
за автоматика ние учевме од хрватски учебник кој ги имаше сите лекции што ни требаат, но не ми текнува кој беше
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
за автоматика ние учевме од хрватски учебник кој ги имаше сите лекции што ни требаат, но не ми текнува кој беше

И ние од таа хрватската учиме затоа што македонската програма за овој предмет изгледа е препишана од тој учебник.
 

samir

Intern
16 јануари 2009
18
0
i nie vo gv od hrvatskata kniga ucevme nasive nemale kniga zaa avtomatika pa nasiot prof ja poraca od hrvatska i od nea ucevme vo 3 ke vidam koj bese avtor i ke vi pisam
 

kamikaza333

Gaining Experience
3 јануари 2009
320
58
Кочани
Книгата за трета година е на српски или хрватски, а кај нас професорката ни ги преведува. Прави скрипти и ги печати и ние си копираме долу во книжарницата. Се познава дека е нејзин превод а сликите се Copy Paste односно на српски/хрватски.:bravo:
 

wack0

Intern
15 септември 2009
84
0
hehe
ne mi gu spominjajte tuj avtomatiku
jutre treba da prepisjuju lekcije od njuma
u novu tetratku
nema knjiga a profesor ni diktira od nekoi skripte li shto znam
a + ni gi ima prateno tija lekcije na mail ako saka nekoj da mu gi preprati na pp neka pishe xD
 

maci

On your way to fame
2 април 2008
3.077
746
професорката треба да седне и да напише во ворд се што има да ви издикрира и да ви го прати на маил.кој сака да испечати кој сака да чита од екран негова работа.
како се вика професорката,за во етуц михајло пупин зборите?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.227
Членови
31.504
Огласи
34
Најнов член
formula-1
На врв Дно