• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DNS проблем

 • Ја почнал/а темата
 • #1

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Епа бидејќи гледам има програмери и сигурно има хакери на форумов јас не сум кој знае каков хакер сакам да прашам дали може некој да ми помогне.
Имам проблеми со да кажам интернетов. Не моажам да отворам ни еден меил, пишева логгинг итн ама никако да влезе, еден другар (којсе разбира повеќе од мене) ми предложи да сум го исчистел DNS cash - от ама нити знам како треба тоа да се направи нити знам дали ќе помогне, па ако знае некој решение,нека пише и однапред благодарам.
Патем имам Kaspersky Internet Security - Trial едно време беше ок ама сега пак не чини.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Темата е префрлена во нова...
Инаку има проблем со DNS на целиот интернет така да стрпи се ќе ја биде работата. (проблемот е кај т-home он нет итн.)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Значи затоа кога и да се обидам да направам Repair на мрежата сите процеси ги врши и кога ќе дојде до Clearing DNS Cash - ништо - Could not finish
Инаку користам кабловски интернет од CableTel
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
otvaras cmd pisis: ipconfig /displaydns so ova mozes da vidis sodrzina na dns cash,
pisis ipconfig /flushdns, so ova go cistis cashot na dns.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

James

Intern
8 јули 2008
336
13
otvaras cmd pisis: ipconfig /displaydns so ova mozes da vidis sodrzina na dns cash,
pisis ipconfig /flushdns, so ova go cistis cashot na dns.
Пробав и со ова и видете што се случи:
ipconfig/displaydns - Could not display DNS Resolver Cache
ipconfig/flushdns - Could not flush the DNS Resolver Cache: Function failed during execution.

Сега?????????
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
James, да видеш нешто касперскито да не ти го попречува пристапот о интернетот ? Порт 25 треба да е отворен за меил. Пробај со други ДНС сервери а кешот при секој рестарт се чисте така да негледам што би можел тој да биде проблемот. Истотака провери да не имаш вируси и такви други злобни гремлини

позз
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Абе баш денес пак ми правеше проблеми и си реков ништо ќе оставам така бидејќи рекоа дека е на глобално ниво ама некој саат подоцна Kaspersky си направи Update побара рестарт го рестартирам се е ок.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
до пред некое време on net имаше проблеми со отварање на .edu.mk сајтови сеа гледам се поправило
испробуваат нешто или некој зае**л работа па не можат да се оправат:rolleyes:
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Се извинувам за офф топик, но морам нешто да прашам..

@James
Каква врска има DNS со хакери жити се ? :))
Или само хакерите знаат да чистат DNS cash ? :chudenje:

Би ве замолил во иднина да не го употребувате поимот „хакер„ во се и сешто поврзано со ИТ .. Едноставно не личи..
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
сигурно мисли на информатичар кој знае "се" :)
*се ми е во наводници бидејки никој не знае се само така се вели
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

James

Intern
8 јули 2008
336
13
Се извинувам за офф топик, но морам нешто да прашам..

@James
Каква врска има DNS со хакери жити се ? :))
Или само хакерите знаат да чистат DNS cash ? :chudenje:

Би ве замолил во иднина да не го употребувате поимот „хакер„ во се и сешто поврзано со ИТ .. Едноставно не личи..
Извини брат ако под хакер се подразбира човек кој има големи познавања од областа на информатичките технологии и го злоупотребува тоа за своја лична корист, нема веќе да го користам тој израз (моја грешка :ua:), го напишав тоа така бидејќи на кого и да спомнеш дека хоби ти се компјутери веднаш ти вели хакер а?
Јас не сум ниту хакер ниту информатичар (барем така сметам јас, иако сум определен за таа професија) па затоа побарав совет и помош од некој кој е информатичар. (ХАКЕР - no more) :D
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
894
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
Извини брат ако под хакер се подразбира човек кој има големи познавања од областа на информатичките технологии и го злоупотребува тоа за своја лична корист
Сега јас оффтопик, но нема врска треба да има се разјасне на некои што е хакер, а што кракер. Хакер е да ги користи своите познавања за добри цели, а кракер е тоа што го кажува James да ги користи за свои лични цели.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
...и да спомнеш дека хоби ти се компјутери веднаш ти вели хакер а?.... (ХАКЕР - no more) :D
на ниеден хакер, кракер.... компјутери не му се хоби
тие му се ...

Сега јас оффтопик, но нема врска треба да има се разјасне на некои што е хакер, а што кракер. Хакер е да ги користи своите познавања за добри цели, а кракер е тоа што го кажува James да ги користи за свои лични цели.
токmу така само што голем дел тоа не го сваќаат и ги мешаат
прашај некого што е кракер null-ер.... нема си везе:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,018
Мислења
854,670
Членови
29,639
Најнов член
Ivica_regan
На врв Дно