1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DLNA стриминг од сервер на телевизор

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Bakimir, 21 Јануари 2016.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Кликни на сликата од renderer-от (телевизорот во твојот случај)
  Ќе се појави диалог прозор, одбираш фајл и кликаш на плеј. Како створено за ремет на домашните
  По пат, ако се на иста мрежа, уредно ќе го собере и мобилниот па меѓусебно ќе бидат brows-абилни (телефонот гледа фајлови на компјутер, компјутерот гледа фајлови на телефонот, телевизорот ќе гледа фајлови од телефонот....)
  Ти го појави UMS во телевизорот? Пази само да не е блокиран во firewall и забавата може да почне. За почеток не ги менувај параметрите за транскодирање
  Транскодирање секогаш има кога се присутни титлови (мора да ги лепи)
  Не мора да уклучуваш GPU за транскодирање. Нема потреба затоа што ако имаш брз процесор (од i3 нагоре) транскодирањето ќе биде завршено за брзо време и филмот ќе го гледаш од RAM
  А тоа е уште една предност на UMS затоа што не ги масира дисковите. Особено SSD

  (Автоматското освежување на фолдерите ќе се случи ако се вратиш фолдер назад/напред)
   
  На STEALTH му/ѝ се допаѓа ова.
 2. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  477
  558
  22 Февруари 2015
  Машко
  Одлични совети... Иам i7 2670QM мислам (асус лаптоп) и 850 про, така да трансот треба да си лизга...
  Него некако многу рендерери ми даваше (од домашната мрежа), нема ли некој начин да се ограничам само на ТВ-то?
   
  Последна промена: 29 Март 2016
 3. tigar

  tigar
  Gaining Experience

  125
  98
  28 Јули 2011
  UMS е океј за филмови до 10тина гига, но пробав со филмови со големина од 25-30ГБ и несака да ги пушта на телевизорот, врти врти и се исклучува сликата, се враќа назад во фолдерот... Дали некој друг има/л сличен проблем ?

  И 3Д исо филмови како што видов не подржува, сеуште мора со PowerDVD да ги гледам преку лаптоп :(
   
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Мислам дека може со едитирање на UMS. conf или едноставно, со бришење на рендерерите од фолдерот ама не ти треба таква компликација.

  @tigar
  Мислам дека мрежата ти прави проблем
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,358
  2,961
  4 Септември 2008
  Го пробав ова universal, фајловите што се no transcoding ги пушта без проблем, кога одам на другите фајлови со различен кодек затоа што сакам да има надворешен превод ми појавува порака на телевизорот дека видео форматот не е поддржан. Дали тоа значи дека телевизорот неможе да ги репродуцира или нешто е до апликацијата и подесувањата со кодеците, да знам дали да се мачам понатаму или да баталам?
   
 6. џонидерп

  џонидерп
  Intern

  26
  12
  16 Јуни 2019
  Машко
  @FLEGMA да не знаеш како да наместам Universal media server да чита екстерни англиски преводи на филм со било какво аудио? Тестирав неколку dlna софтвери овој ми е најдобар од сите посебно што памти каде си застанал со гледање, но еве со преводиве неможам да наместам. Моменталните сетинзи ми се овие:
  [​IMG]
   

Сподели

Вчитување...