1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

DLNA стриминг од сервер на телевизор

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од Bakimir, 21 Јануари 2016.

 1. Bakimir

  Bakimir
  Intern

  6
  2
  8 Февруари 2010
  Здраво на сите,

  Ме интересира, дали некој има искуство со некој Media Server преку кој што би можел да направам Stream програма која ќе можам преку DLNA да ја испраќам на Smart TV закачен во мрежа.
  Пример, потребно ми е од 8 до 12 часот да се прикажува само една иста слика, а од 12 часот до 4 часот да се вртат разни видеа од претходно направена плеј листа.

  Однапред благодарам.

  Поздрав.
   
 2. Глупав

  Глупав
  Gaining Experience

  398
  186
  20 Април 2008
  Машко
  ( додека чекаш поточна информација )
  едно време MyCloud користеше twonky сервер за таа намена,
  сега мислам дека за таа намена се користи Plex.
  (не ме фаќај за збор)
   
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
 4. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,139
  26 Април 2013
  Машко
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,298
  3,676
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Зет ми се фали од http://www.ps3mediaserver.org/ иако е скоро три години стар... Пробај.

  Инаку ја лично би ти препорачал да го проработиш http://kodi.tv ( http://kodi.wiki/view/UPnP/Server ) зашто тоа време што ќе го потрошиш на учење на Коди е добро поминато време и ќе ти користи за сите можни уреди на кои што функционира.
   
  На Bakimir му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Bakimir

  Bakimir
  Intern

  6
  2
  8 Февруари 2010
  Ви благодарам на сите, пробував со доста, вклучувајќи го и Plex, но безуспешно. Kodi e нешто што прв пат го среќавам, моментално го симнувам да го прочепкам, па ќе ве известам ако излезе нешто добро.
   
 7. Speedy

  Speedy
  Gaining Experience

  596
  206
  21 Август 2010
  Машко
 8. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,614
  3,528
  11 Декември 2008
  Машко
  Или нешто лошо ти е подесено, или имаш проблем со ТВ-то, мрежата или незнам што.

  Нема шанси да не ти работат Plex и PS3.
   
  На kirev и goran_oh им се допаѓа ова.
 9. darkoj

  darkoj
  Intern

  3
  5
  1 Декември 2015
  Машко
  Пробај со исклучен firewall и антивирус - некои антивируси имаат вграден firewall кој блокира DLNA
   
  На Викса му/ѝ се допаѓа ова.
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  Јас имам, иако нескромно звучи, прилично големо искуство со DLNA сервери. Најдобар и убедливо најкомплициран сервер е Wild Media Server кој не постои нешто што не може. Еднаш исправно подесен причинува прилично големо задоволство при користење ама за несреќа не е бесплатен. Има една пиратска верзија која се мота по торенти ама таа е од првите верзии кои не се баш user friendly.

  PS3 Media Server долго време беше устав и преамбула за DLNA но го згаснаа па среќа во несреќа е што развојот продолжи под ново име како Universal Media Server кој моментално има верзија 6.0 и е одличен.
  Програмот е cross platform кој во „јадрото“ е Java, подржува напредни подесувања но има и wizard за подесувања кои даваат задоволителни резултати.
  Подржани се титловите кои се рак-рана за остатокот на DLNA сервери кои шараат по нет.

  Plex е DLNA сервер кој ми задал најмногу главоболки и не е комплетно бесплатен. Во бесплатната верзија си го пика носот каде што не му го збира преку снифање на навиките и е прилично ограничен.

  btw
  Со инсталирање на DLNA сервер нем потреба да ги „праќаш“ филмовите кон телевизор. Во телевизорот ќе ти се појави серверот како икона/фолдер/лого и понатаму си ги отвараш фолдерите како да си на компјутер.
  Единствено треба да пазиш по некој случај да не биде запрен од firewall-от кој го користиш.
   
  На Bakimir и xenon им се допаѓа ова.
 11. goran_oh

  goran_oh
  Practice makes perfect

  1,352
  1,139
  26 Април 2013
  Машко
  Јaс гo кoристaм веке 3 гoдини Plex нa лг,прoблем никaкoв дo сегa,рaбoти перфектнo.
   
 12. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,264
  25 ноември 2014
 13. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  342
  19 Април 2010
  Машко
  Дечки мислам дека погрешно го насочувате членот, според тоа што бара.. Сака вид на стрим, на кој ќе се прикажуваат слики и видеа? Ако правилно разбрав, најлесен начин би било еден PC, со хдми до телевизорот и плејлиста на датотеките што сака да се прикажуваат. Не знам напреден софтвер што можи да ги искомбинира сликите и видеата но, slideshow од сликите во кој било image viewer, и после 12 WMP плејлиста со видеата. :)

  edit:
  ако се работи за истата слика, и истите видеа, еден проект во premiere те дели од тоа што го бараш..
   
  На Bakimir и Isak Keyten им се допаѓа ова.
 14. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,264
  25 ноември 2014
  Поентата на длна е хостот да не е во близина.
  А уште полесно е да пушти слика на самиот телевизор од усб, па да ја смени со далечинско да му врти видеото на рипит.

  Он праша за ДЛНА - добива сугестии за ДЛНА.
  Не значи дека нема други опции ама претпоставуваме дека знае што бара и сака.
   
 15. NERD.

  NERD.
  Gaining Experience

  1,377
  342
  19 Април 2010
  Машко
  Во право си и ти..
  Ама претпоставуваме.. ако е како што мислам, има опции..
  Ако не е, барајте чаре, не се разбирам од медиа сервери :)
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 16. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  Со UMS (Universal Media Server) може и да се стрима. Може да се одбери фајл и да кажеш Play to..
  Ама не е поентата во тоа (со DLNA)

  Со DLNA имаш комплетна слобода и користиш само едно далечинско. Згора на се UMS памти каде застанал, може да се подеси да направи "чаптери" на секои X минути, автоматско препознавање на кодната страна на титлот па нема потреба да медтиш CP1250 или CP1251, со два три клика имаш podcasts, квалитетот на транскодирање може да се менува директно од телевизор, адаптирано транскодирање за wifi, preview thumbnails.. како што гледате опции ко во приказна.
  И, на задоволство на обата табори, поддржува GPU assist transcoding за корисниците со слаб процесор.

  Оние пак со јак процесор ќе гледаат стрим директно од RAM за кратко време. Со јак мислам на Ivy, Sandy, Haswell.. било која варијанта.
  Најбитна работа на која треба да се внимава при подесување на секој DLNA сервер е одбирањето на Temp folder за транскодирање ако имате SSD.
  И тука Universal Media Server е брилијантен - транскодирањето се врши во RAM
   
 17. Bakimir

  Bakimir
  Intern

  6
  2
  8 Февруари 2010
  Си работи Plex, само не можам да го направам посакуваното сценарио.
   
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  Посакуваното сценарио ќе го имаш само со Universal Media Server кој подржува скрипти и напредни функции и најбитно m3u и pls плеј листи.

  Ама ко не го слушате Flegma шо да ви правам...
   
  На Bakimir и goran_oh им се допаѓа ова.
 19. Bakimir

  Bakimir
  Intern

  6
  2
  8 Февруари 2010
  Дечки,
  Не е проблем да опишам подетално, значи станува збор за сценарио со два телевизори на кои треба да се испраќаат дневни извештаи (статични, во форма на слики) за одредена активност во рамките на една компанија во период од 8 до 12 часот. Телевизорите се монтирани на приземје, а особите кои треба да ги испрааќаат извештаите се на различни катови, меѓутоа меѓусебно поврзани во мрежа. Поради ова, моја лична препорака беше да се набават смарт телевизори за да се избегне делот на дополнително каблирање, бушење итн. Од 12 часот до 4 часот треба да се вртат компаниски видеа и затоа споменав дали може да се направи некој вид на програма каде што ќе назначам од толку до толку саат да се пуштаат извештаи (презмени од мрежен фолдер како .јпг слики), а од толку до толку видеата. Моето познавање е дека функционалноста е можна со DLNA, но може и грешам, слободно препорачајте нешто друго. Значи идејата е да не се прави ништо од страната кај што се поставени телевизорите, освен нивно вклучување наутро.

  Однапред би благодарам.
   
  На kirev и olikomerc им се допаѓа ова.
 20. Bakimir

  Bakimir
  Intern

  6
  2
  8 Февруари 2010
  Ќе го проверам дефинитивно :), не е ништо пишано залудно ;)
   
 21. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Знае ли некој дали на глупиов Плекс се тргаат тие категориите/фолдерите кои ги дава на тв-то (unwatched, by genre и сл.)?

  Како што читав нема таква опција.

  До денес ја користев основната LG Smartshare, али имаше некои багови и пробував баш пред малку Плекс и Сервиио.

  На Сервиио ме нервира што нема да направиш play директно на ТВ да ти го пушта и станува зезнато ако мораш да скролаш низ волкав фолдер со песни на тв-то.
  Али добро е што работи МНОГУ поедноставно од Плекс (кој е wannabe Kodi) и имаш да си бираш кои фолдери/категории да ти ги дава на тв.

  Плексор го избришав баш ради прашањето погоре. Зошто толку категории на фолдери без опција да ги тргнеш, сакам кога ќе влезам во Видео фолдерот да ми ги дава филмовите директно, а не милион фолдери за категоризација.
   
  Изменето од модератор: 28 Март 2016
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  И сега се појави Flegma и ти препорача да го користиш Universal Media Server кој не е убав како погорните ама е ракета со еден куп опции. Ракета која не прави проблем со ништо. Особено брзо листа фолдери кои се може, нормално, да се подесат кои да се прикажуваат а кои не.
   
  На Kajsibebraat и STEALTH им се допаѓа ова.
 23. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Сега ќе го пробам.

  Го спуштив и оној Mezzmo, не е лош, али е trial...
   
 24. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,087
  2 Август 2012
  Машко
  Ништо освен UMS не ти треба. Евентуална мана е што зависи од Java ама..не е мана.
  Ги имам пробано сите DLNA сервери и ниеден не му е ни до коленици на овој. Овој е наследник на Play Station Media Server
  Најдобар, и најкомплициран е Wild Media Server ама UMS може што и тој на многу полесен и поедноставен начин. Take look no more..
   
  На kirev и omegaRED им се допаѓа ова.
 25. STEALTH

  STEALTH
  Баниран/a

  474
  557
  22 Февруари 2015
  Машко
  Не можам да најдам каде се опциите за автоматско освежување на зададените фолдери (ако ставаш нов фајл во меѓувреме) и опцијата Play to (да одберам јас видео фајл и да го пуштам од pc)
   

Сподели

Вчитување...