• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

.dll Едитор?

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Знае некој dll едитор, да може dll фајл да се едитира во форма на hex?
Пробав со SciTE и ResHacker, не помогнаа.
TextPad барем ги отвара како hex, но нема дозвола за едитирање.
Anyone? :plachko2:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Го имаш користено? Малку ми е збунувачко...
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
@StarBuck:
колку што разбрав сакаш да ги уредуваш ресурсите (дијалози, икони и сл) на DLL бидејќи спомна ResHack. Најчесто проблемот што со ResHack не можеш да ги уредуваш ресурсите е тоа што .DLL датотеката е пакувана со некој packer/protector.

Провери со PEiD или некоја друга програма за идентификација на packer-и/protector-и дали .DLL датотеката е пакувана.
PEiD -> http://www.peid.info/

Ако е пакувана мора да ја отпакуваш за да ги менуваш ресурсите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
@StarBuck:
колку што разбрав сакаш да ги уредуваш ресурсите (дијалози, икони и сл) на DLL бидејќи спомна ResHack. Најчесто проблемот што со ResHack не можеш да ги уредуваш ресурсите е тоа што .DLL датотеката е пакувана со некој packer/protector.

Провери со PEiD или некоја друга програма за идентификација на packer-и/protector-и дали .DLL датотеката е пакувана.
PEiD -> http://www.peid.info/

Ако е пакувана мора да ја отпакуваш за да ги менуваш ресурсите.
Не не, имам еден plug-in за winamp, на кој што сакам да му сменам една линија на текст.. Пробав со ResHack затоа што за него прочитав дека е софтвер за едитирање .dll но со него не можев ни да го отворам фајлот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,515
Членови
29,480
Најнов член
EnemyUnit
На врв Дно