Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

.dll content reader ?

Статус
Затворена за нови мислења.

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Dali nekoj znae ili koristi nekoja programa, koja moze da procita .dll fajl ??:ermm:
ako e toa vozmozno se razbira...
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
A DLL is a Dynamic Link Library

In a nut shell, a dynamic link library (DLL) is a collection of small programs, which can be called upon when needed by the executable program (EXE) that is running. The DLL lets the executable communicate with a specific device such as a printer or may contain source code to do particular functions.

What is a Windows DLL File?
.dll files се драјвери! :rolleyes:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
A DLL is a Dynamic Link Library
.dll files се драјвери! :rolleyes:

totalno greska... DLL dajlovi ili Dynamic Link Library se fajlovi koi sodrzat proceduri i funkcii koi mozat da bidat upotrebuvani od drugi programi. Eve primer:

Ako nekoj programer saka da napise windows programa toj kje gi koristi funkciite i procedurite sto gi sodrzat windows bibliotekite a nema da pisuva posebno novi
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
totalno greska... DLL dajlovi ili Dynamic Link Library se fajlovi koi sodrzat proceduri i funkcii koi mozat da bidat upotrebuvani od drugi programi. Eve primer:

Ako nekoj programer saka da napise windows programa toj kje gi koristi funkciite i procedurite sto gi sodrzat windows bibliotekite a nema da pisuva posebno noviEdnas trebase jas i eden moj drugar da testirame eden program, koj go izraboti drugarot, progamot imase i .dll datoteka pokraj .exe fajlot, od koi, vo .dll datotekata bea zapisani funkciite na programata, pa da, se soglasuvam so tebe..
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
totalno greska... DLL dajlovi ili Dynamic Link Library se fajlovi koi sodrzat proceduri i funkcii koi mozat da bidat upotrebuvani od drugi programi.

Токму така. dll фајловите им служат на програмите односно софтверот за комуникација со хардверот што е инсталиран во компјутерот. dll фајловите по правило не се отвараат посебно од програмата на која и припаѓаат.
Сепак ако сакаш да пробаш да отвориш dll фајл, тогаш пробај со ResHack.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Сепак ако сакаш да пробаш да отвориш dll фајл, тогаш пробај со ResHack.ResHack go imam, i go koristam veke dolgo vreme....
e sega, toa i go resi mojot problem, bidejki ne mi tekna so toa da probam, fala AMD_fan...
sto se odnesuva do temata, moze da se zatvori..:rolleyes:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Тогаш пробај со XN Resource Editor.
Се надевам дека знаеш што работиш бидејќи ако погрешиш можеш сериозно да го оштетиш Windows-от или другиот софтвер на компјутерот.
Повеќе за dll фајловите тука.
:bye1:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Според моите знаења, .dll фајловите се доста користени во големи апликации со многу процедури и функции. Доколку треба да се промени одреден дел од програмата, тогаш се менува само соодветната .dll датотека која ја содржи таа функција. Многу е полесно да се одржува програма составена од повеќе помали дела отколку еден куп код.
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
kako sto kazav vo mojot pretgoden post, ResHack mi go resi problemot, toa sto sakav da go vidam, go vidov... vo sekoj slucaj, fala CyberLord, no neznam x86...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.671
Мислења
946.981
Членови
34.145
Огласи
2.013
Најнов член
Yadow
На врв Дно