1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Џамп Стар ауто батерија кај нас

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од ARMac, 15 Април 2020.

 1. Ts011

  Ts011
  Gaining Experience

  158
  67
  31 Март 2020
  Машко
  Druze togas pod 600a akumulator ne ni gledaj, moja preporaka tie Topla 66ah/620ampei i Tpla top crniot66ah e 640a(ko ima mesto moze i 75ka ako e diesel voziloto) jas sum koristel sekakvi od najevtini do najskapi so toplata i do 5god,teraa bez maka.. ako imas multimetar izmeri polnejne na verglajne na kolata ako pajga pod9v ne go biva baraj si nov treba da polni okolu14v ako e ok alternetorot/reglerot/
   
 2. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Хмм, тогаш имаш некој проблем ако е тазе бактеријата. Грејачи да провериш или евентуално да ја sирне некој.
   
 3. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Спомнав погоре имам Топла црвен 75AH, се мислам за 100-ка следен да биде.

  Ами што мислеш 22 години никој не ја ѕиркал :) Сменети делови на релето од реглерот, наштелуван алтернатор, се е тип топ - ама ова е 3 месеци откако го купив така да можда овој сум го оштетил веќе.

  Јас имам Iskra од времето со трансформатор голем внатре. Не е некоја филозофија да наполниш (ако ти е зг дури и со пуњач од лаптоп имам пунето само мнооогу мноооооооогу претпазливо), проблемот е да го полниш правилно да не деградира. Мојот пуњач не е современ, беше препорачан за застава 101, па не верувам дека има заштити како модернито од пренапунување, кратки споеви итн.

  Ми го препорачаа овој.

  Полнач за акумулатори, со 9степени, со микропроцесор, 12/6 V, 4A, EXTOL PREMIUM
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ако се решиш за нов акумулатор, топло би ти препорачал Exide, последниве 3 години користам и сум презадоволен. Исто, кај рампа, до казиното има еден шо соработува со нив, па можеш да им го однесиш стариот и да ти дадат попуст на нов - околу 10% некаде е попустот,а можат и да ти го монтираат на лице место
   
  На Speedster и Banjifiko им се допаѓа ова.
 5. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  3,090
  4,390
  28 oктомври 2008
  Дејо, цар е типчето. :)
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,903
  3,359
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Да, тој е, арно ме потсети :) за две различни коли од таму имав земено exide, презадоволен сум, како и од дејо, така и од акумулаторите :)
   
 7. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Да сум зимал од кај дејо. Топ е.
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  @ARMac
  Си зимал од него, ама не си зимуел Exide. :)
  И јас имам позитивно искуство со Exide.
   
 9. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Дејо не знам кој е ама давам +1 за Exide
   
  На stefan_off му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Еве глупост.

  Како што кажував до сега проверувана е колата од паразитски потрошувачи. И од мене и од мајстори. На изгасена кола, затворени врати влече 14mA што е во ред (саатчето на табла изгледа), но ни на мене ни на мајсторите не ни текнало да видиме колку цицаат алармот и централното (сензори исто) и испадна дека кога ќе ја заклучам колата рипа на ~550mAh што е горе-доле таман трошење за околу една недела да рикне тоталка.

  Е сега тој аларм е местен 2001-ва година не ми ни текнува каде. Не е фабрички и неможам да најдам каде е приклучен во системот. Не е на осигурач 100%, сите ги проверив. Знае некој мајсторче што би се нафатил да рчка?
   
  На stefan_off и G4M3R им се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е глупост, там`н си е работата.
  Можеби подобро е нов аларм да ставеш. :)
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 12. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  609
  26 Јуни 2012
  Машко
  Скроз истото ми се имаше случено со аларм на моторот. Незнам ни што очекував со аларм купен од ebay.

  Не ли го возев 2 дена отиде акумулаторот, па ајде качувај дома полни, враќај, штрафи, пи**е материне да ти се одмили, фрлиш и кацига и сФе... Ииии ми текна да земам мултиметарот да измерам, кога е изгасен трошеше 8мА но кога е армиран 150мА :D. А акумулаторче од 6А, за два дена капут.
   
  На ARMac му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,327
  724
  9 Мај 2012
  Машко
  Можно е до алармот или до авторадиото е тие цицаат при заклучена кола


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
 14. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  401
  408
  1 Јануари 2016
  Машко
  +1 за Exide

  Ставено на сите коли од работа и дома . Комбиња и коли .
  Претходно користено варта силвер и не беше ништо посебно , ама затоа exide за сите пари .
   
 15. stefan_off

  stefan_off
  Gaining Experience

  376
  315
  29 oктомври 2009
  Фотограф
  Еве ти нешто од огласи за пониска цена...
  1 2 3 4
  Јас имам сличен како првиот 12в 6А и ми врши работа исто го земав од оглас. Тој Extol Premium можда е ок ама е х2 цена...

  Еве една добра споредба на повеке Jump Starters чисто за инфо да знаете што од прилика да очекувате.
   
  На Gucci му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Sukhoi
  Одговори:
  51
  Прегледи:
  2,425
 2. alberto81
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,501
 3. smurfy
  Одговори:
  46
  Прегледи:
  3,502
 4. AleksandarCaki
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  874
 5. bxxxn
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  342
Вчитување...

Сподели

Вчитување...