Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

DIY NAS од стар лаптоп

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Q2 Keychron, Durrock браун
Здраво имам постар лаптоп, Core2Duo T5800, 4GB RAM.

Дилемата е дали да иде канта ... бидејки екранот е откачен или да го искористам како NAS сервер, има 1 слот празен за 2.5" сата диск (плус можам DVD драјвот да го извадам).

Од тоа што читав по нетов попознати OS за ваквно нешто се FreeNas и OpenMediaVault.
FreeNas не пропрачуваат лаптоп за било какво NAS решение.

Од дискови WD црвениот е специфично дизајниран за NAS и според ривјуа најдобар за таа намена, кај нас не најдов 2.5".
Мислам дека ќе брка работа и некој "послаб" HD бидејки повремено ќе правам бекап на слики/видеа и ретко ќе се чита од дискот.

Прашањето ми е дали некој има нешто слично направено и какво искуство имал?
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Здраво имам постар лаптоп, Core2Duo T5800, 4GB RAM.

Дилемата е дали да иде канта ... бидејки екранот е откачен или да го искористам како NAS сервер, има 1 слот празен за 2.5" сата диск (плус можам DVD драјвот да го извадам).

Од тоа што читав по нетов попознати OS за ваквно нешто се FreeNas и OpenMediaVault.
FreeNas не пропрачуваат лаптоп за било какво NAS решение.

Од дискови WD црвениот е специфично дизајниран за NAS и според ривјуа најдобар за таа намена, кај нас не најдов 2.5".
Мислам дека ќе брка работа и некој "послаб" HD бидејки повремено ќе правам бекап на слики/видеа и ретко ќе се чита од дискот.

Прашањето ми е дали некој има нешто слично направено и какво искуство имал?
WD RED нема 2.5'' дискови (освен еден модел од само 750ГБ и тоа јас не го рачунам NAS диск веќе).
Планирај барем 2 исти диска, за да напраиш било какво некое редундантно РАИД поле, иначе што ќе ти е НАС. За со еден диск имаш други варијанти кои ќе ти искочат и постабилни, и побрзи и поефтини. Исто така лаптоп 24/7, 365, некако ми е сумљива варијанта.
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Q2 Keychron, Durrock браун
WD RED нема 2.5'' дискови (освен еден модел од само 750ГБ и тоа јас не го рачунам NAS диск веќе).
Планирај барем 2 исти диска, за да напраиш било какво некое редундантно РАИД поле, иначе што ќе ти е НАС. За со еден диск имаш други варијанти кои ќе ти искочат и постабилни, и побрзи и поефтини. Исто така лаптоп 24/7, 365, некако ми е сумљива варијанта.

Фала за советот, можел ли да ми кажеш некоја од тие варијанти :) ... целта ми е да можам да ги качувам сликите/видеата да правам бекап директно од мобилен или ПЦ, дополнителен бонус би бил да може да се гледаат т.е. да има Андроид клиент, нешо као приватен Google Photos (пример: https://owncloud.org).
Медиа сервер не ми треба ... имам LG со WebOS шиба од HDD 4K без проблем.


Некои алтернативи што ги размишљам се:
Anhoch PC Market Online - Zyxel NAS NAS326 2-Bay Personal Cloud Storage
upload_2019-8-14_13-26-59.png

или готово решение на WD со нивни Cloud server/client (најмалце заебанции)

upload_2019-8-14_13-28-8.png
Ако не му најдам намена најверјатно ќе го донирам Лаптопот.

Скапаницата :)
upload_2019-8-14_13-24-40.png
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.628
17.122
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Нема многу поента лаптопот за нас (и за вас и за сите). Има поента ако треба да го искористиш како некое лајт серверче као на пример за камери или нешто слично. Доколку имаш опција да земеш готов НАС уред, али не зиксел, земи синологија, тогаш тоа е правата опција. Ако сепак решиш сам да правиш нас, тогаш и јас ке ти го препорачав оунклауд. Релативно ок, опен сорс решение, имаше и мобилни апликации за него и синк итн итн итн...
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Фала за советот, можел ли да ми кажеш некоја од тие варијанти :) ... целта ми е да можам да ги качувам сликите/видеата да правам бекап директно од мобилен или ПЦ, дополнителен бонус би бил да може да се гледаат т.е. да има Андроид клиент, нешо као приватен Google Photos (пример: https://owncloud.org).
Медиа сервер не ми треба ... имам LG со WebOS шиба од HDD 4K без проблем.


Некои алтернативи што ги размишљам се:
Anhoch PC Market Online - Zyxel NAS NAS326 2-Bay Personal Cloud Storage
Погледнете го атачментот 77587

или готово решение на WD со нивни Cloud server/client (најмалце заебанции)

Погледнете го атачментот 77588
Ако не му најдам намена најверјатно ќе го донирам Лаптопот.

Скапаницата :)
Погледнете го атачментот 77586

Баш на тие мислев, само не Зикселот, имаш исто во Анхоч Synology 218j, види го. Само рачунај плус трошок за дискови.
WD опцијата е исто ОК, ја имам пробано и наместено тука, и си ја однесе другарче у германија и само закачи нет и се ок. Добар интерфејс, има апликации за мобилен, итн.. единствено што е само со еден диск, немаш никаква редундантност ако ти треба.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.628
17.122
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Ја па немам баш најдобро искуство до ЊД НАС, али тоа беше одавна. Од аспект на перформанси беше катастрофа тоа уредот, али ок, можеби сега се подобри, не велам не.
@boban984 сега гледам дека велиш дека не ти треба медиа сервер... ич не е убаво што постојано го отштекуваш и уштекуваш усб дискот во телевизорот. За кратко време ке отиде портата а богами и дискот ако не е од оние со посебно напојување. Затоа земаш синологија, инсталираш торент сервер на него, правиш нат на рутерот за да можеш додека си на работа да си пушташ торенти да се симнуваат, инсталираш медиа сервер и се тоа магично се поврзува со телевизорот, препорачливо преку ЊиФи 5ГХз бидејки лан портата на телевизорот е 100МБпс и автоматски е лимит за големи и убави 4К филмови и си живееш среќно и допираш само даљинско.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.276
12.124
Скопје
androgaming.com
Најди некоја АМ2 плоча со се онборд и некој семпрон, 1-2 гига рам и имаш 4 сата порти. Евентуално додади гигабитна лан ако нема. Многу попрактично ќе ти биде него да го пренаменуваш лаптопот (а и лаптоп некако пфф).

Maticna ploca asus abv-e ram 1gb cpu 3700+

800 den комплет ни куќиште не е обавезно :) напајање делукс од 800 вати.

Сега видов само 2 сата ама и тоа не е проблем има вакви картици

US $8.93 43% OFF|PCI to 4 Internal SATA Port 1.5Gbps Sil3114 Chipset RAID Controller Card Computer Components Practical Good Quality-in Add On Cards from Computer & Office on Aliexpress.com | Alibaba Group
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Јас имав тестирано xpenology на мало лаптопче (идиотче), си работеше без никаков проблем, но, секако доколку си во можност земај Синолоџи.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.628
17.122
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Јас имав тестирано xpenology на мало лаптопче (идиотче), си работеше без никаков проблем, но, секако доколку си во можност земај Синолоџи.

Еј да, и ова е релативно ок идеја. Не сум го пробал, а и не е баш најлегално решение, ама за за заштеда би требало да е ок... али па тогаш, најверојатно би се вратил на оунклауд.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Еј да, и ова е релативно ок идеја. Не сум го пробал, а и не е баш најлегално решение, ама за за заштеда би требало да е ок... али па тогаш, најверојатно би се вратил на оунклауд.
Моментално xpenology го возам на 775 плоча со quad процесор и 8gb рам, работи одлично.
Xpenology си работеше супер и на лаптопчето (Acer Aspire One, идиот од лаптоп), мислам "супер"... работеше, но, беше споро, ако има нерви да чека тогаш океј :)
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.276
12.124
Скопје
androgaming.com
Моментално xpenology го возам на 775 плоча со quad процесор и 8gb рам, работи одлично.
Xpenology си работеше супер и на лаптопчето (Acer Aspire One, идиот од лаптоп), мислам "супер"... работеше, но, беше споро, ако има нерви да чека тогаш океј :)

Сега ме потсети дека и јас имам такво Aspire One во фиока и тоа со 2 гига рам и ссд. Ама мислам дека 100 мегабита порта има моето. Баш да ми текне некој проект со него пошто ни фирефокс неможе да тера више.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.318
810
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
NAS решение без добар PSU не е решение, ни на PC, а камоли на laptop...
ако ти се за да си вежбаш нови знаења јас би ти препорачал opensource NAS на PC со добро напојување
(по можност да го ставиш да ти дига галама и температура во некој подрум или шпајз)

реално долготрајно решение ти е да одвоиш одреден буџет и да купиш Synology...
пошто имаат компактно решение out of the box а и посветуваат време на software...
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Q2 Keychron, Durrock браун
Ја па немам баш најдобро искуство до ЊД НАС, али тоа беше одавна. Од аспект на перформанси беше катастрофа тоа уредот, али ок, можеби сега се подобри, не велам не.
@boban984 сега гледам дека велиш дека не ти треба медиа сервер... ич не е убаво што постојано го отштекуваш и уштекуваш усб дискот во телевизорот. За кратко време ке отиде портата а богами и дискот ако не е од оние со посебно напојување. Затоа земаш синологија, инсталираш торент сервер на него, правиш нат на рутерот за да можеш додека си на работа да си пушташ торенти да се симнуваат, инсталираш медиа сервер и се тоа магично се поврзува со телевизорот, препорачливо преку ЊиФи 5ГХз бидејки лан портата на телевизорот е 100МБпс и автоматски е лимит за големи и убави 4К филмови и си живееш среќно и допираш само даљинско.

Имам WD 2TB мало екстерно, го отшекувам 1-2 у месец коа бришам стари и снимам нови филмчиња, рестото од времето си седи уштекано у ТВ-то ... сеа за сеа тера ок, веќе 2 години.

Секако посекси варијанта ми делува идеата со стримање на фајловите од Synology.
Незнаев дека може да се инсталираат апликации, мислев дека тоа што ти е дадено од Synology и толку.
Сега видов дека има побааѓи апликации: Packages | Synology Inc.

За целава операција со Synology ќе требаат едно 450eur :)
Synology 218j e скоро 2 години стар уред, незнам како "стареат" вакви уреди и дали е попаметно да се земе некоја појака верзија од чудово (кад је бал нек је маскенбал), да потрае барем 3-4 години :)

Фала ви на сите за советите.
Некако се ме влече на "Synology 218j" уредчево, најмалце заебанции и најисполиран софтвер.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3.570
5.466
dominion.mk
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 12400F
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 2TB
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x16gb
Video card
GTX 1660 Super
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@skullmonkey има синолоџи за продавање.
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Q2 Keychron, Durrock браун
NAS решение без добар PSU не е решение, ни на PC, а камоли на laptop...
ако ти се за да си вежбаш нови знаења јас би ти препорачал opensource NAS на PC со добро напојување
(по можност да го ставиш да ти дига галама и температура во некој подрум или шпајз)

реално долготрајно решение ти е да одвоиш одреден буџет и да купиш Synology...
пошто имаат компактно решение out of the box а и посветуваат време на software...

Сакам шо помалце да се ебавам, секако неам баш многу слободно време (со 2 мали деца, работа и други обврски).
Поентата е да спукам нешо за ден два и да не го пипам следниве 3-4 години и да брка работа да биде едноставно за користење.

Глеав нешо so Raspberry Pi 4 :) , но too much хардвер за мене :)
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.628
17.122
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
Synology 218j e скоро 2 години стар уред, незнам како "стареат" вакви уреди и дали е попаметно да се земе некоја појака верзија од чудово (кад је бал нек је маскенбал), да потрае барем 3-4 години :)

218 e модел со 2 диска и генерација 2018та, а ј означува дека е лајт модел :| Јас имам 216ј и немам никакви проблеми, стримам и 4к. Искрено не очекувам дека ке имам потреба да го сменам уште барем неколку години.

Е цената си е таа... си кошта... ама па е елегантно решение. РПи 4 сеуште не е готово производ, имам пишувано доста за него како и за другиве работи.

П.С. Ако дозволува буџеот земи го 218 моделот, тој е фули фичрд, мнооооогу е побрз и пориспонсив и поскап. Околу двојно поскап... ама јас би го земал тој.
 

wolverine

Practice makes perfect
27 јуни 2012
1.261
1.480
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i5-13600K / Arctic Liquid Freezer II 360
Motherboard
Gigabyte Z790 GAMING X AX
Storage
2TB Samsung 980 Pro | 2x Samsung 980 PRO 500GB | 1TB MX500
PSU
NZXT C750
RAM
2x32GB G.Skill TridentZ 6400
Video card
ASUS 7800 XT 16G
Case
Phanteks Eclipse P600s
Mouse
Logitech G502
Keyboard
FL ESPORTS F12 - Kailh Box White Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Unraid и некоја конфигурација од 4-6к со добри дискови да речеме 2xWD Red 4 TB. Вкупен трошок околу 300 евра со се лиценцата али се исплати. Имаш виртуелки, docker контејнери и се тоа. Плус редовни апдејти од нивниот тим и сл. Јас сум презадоволен. Користев синолоџи али многу е ограничено. Ако имаш искуство со линукс, виртуелки и сл не се мисли.
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Сакам шо помалце да се ебавам, секако неам баш многу слободно време (со 2 мали деца, работа и други обврски).
Поентата е да спукам нешо за ден два и да не го пипам следниве 3-4 години и да брка работа да биде едноставно за користење.

Глеав нешо so Raspberry Pi 4 :) , но too much хардвер за мене :)
Онда ако имаш буџет пукај едно 218ј, плус 2 диска да речам 2х3ТБ ВД Ред и за 400 еврејки си покриен за сите потреби. Ако не ти треба РАИД можеш за почеток и со еден диск да почнеш.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
За 218j читав дека не може да се возат премногу апликации, а особено не мн виртуелки, прочитај си по нет убаво пред да го купиш.

Јас имам nas4free конфогурација и Synology 218+. Разликата во UI и генерално во леснотија на користење е ненадмината кај Synology. Је скапо, али вреди секој денар. Апдејти стално, миљон опции ( + серијата имаат дополнителни опции како централен менаџмент на повеќе насови и сл. али тебе не верувам дека ти требаат).
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
За 218j читав дека не може да се возат премногу апликации, а особено не мн виртуелки, прочитај си по нет убаво пред да го купиш.

Јас имам nas4free конфогурација и Synology 218+. Разликата во UI и генерално во леснотија на користење е ненадмината кај Synology. Је скапо, али вреди секој денар. Апдејти стално, миљон опции ( + серијата имаат дополнителни опции како централен менаџмент на повеќе насови и сл. али тебе не верувам дека ти требаат).

Јес. 218ј не е ни наменет за виртуелки и слично. Тоа е домашен НАС. Но за тоа што наброја он, таман си е.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

boban984

On your way to fame
boban984's setup  
Processor & Cooler
Најјаките
Storage
Најбрзиот
RAM
Че
Case
Мејс
Mouse
Џери
Keyboard
Q2 Keychron, Durrock браун
За 218j читав дека не може да се возат премногу апликации, а особено не мн виртуелки, прочитај си по нет убаво пред да го купиш.

Јас имам nas4free конфогурација и Synology 218+. Разликата во UI и генерално во леснотија на користење е ненадмината кај Synology. Је скапо, али вреди секој денар. Апдејти стално, миљон опции ( + серијата имаат дополнителни опции како централен менаџмент на повеќе насови и сл. али тебе не верувам дека ти требаат).
Виртуелку работат на чудово?! Брееиии :)

На лаптопов шо ми е за програмирање иам една линукс виртуелка и цепа ок, ама 12GB рам е лаптопов, во секој случај не би ми требало.

Се продаваат ли во МК појаките верзии од 218кава Synology (или тета од германија да ја барам) :D ?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.821
4.489
Виртуелку работат на чудово?! Брееиии :)

На лаптопов шо ми е за програмирање иам една линукс виртуелка и цепа ок, ама 12GB рам е лаптопов, во секој случај не би ми требало.

Се продаваат ли во МК појаките верзии од 218кава Synology (или тета од германија да ја барам) :D ?

Се продаваат - овде
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Виртуелку работат на чудово?! Брееиии :)

На лаптопов шо ми е за програмирање иам една линукс виртуелка и цепа ок, ама 12GB рам е лаптопов, во секој случај не би ми требало.

Се продаваат ли во МК појаките верзии од 218кава Synology (или тета од германија да ја барам) :D ?
jvsnet.com.mk

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.628
17.122
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
За 218j читав дека не може да се возат премногу апликации, а особено не мн виртуелки, прочитај си по нет убаво пред да го купиш.

Јас имам nas4free конфогурација и Synology 218+. Разликата во UI и генерално во леснотија на користење е ненадмината кај Synology. Је скапо, али вреди секој денар. Апдејти стално, миљон опции ( + серијата имаат дополнителни опции како централен менаџмент на повеќе насови и сл. али тебе не верувам дека ти требаат).

Мислам дека ј моделите не ни може да работат со виртуелки, ако добро паметам, знам дека поради тоа земав + модел кај другарче за да може да подигне redmine затоа што мислам дека е докер имаџ уствари. Ама заборавам веќе, ме стигаат годините. Секако препорачувам 218+ моделче и 4ТБ дискови... и ако бекапираш слики, два диска обавезно. Ова зборувам од искуство, јас почнав со два од по 2ТБ, па едниот го сменив за 3ТБ а остана еден од 2ТБ со тоа што можеш да правиш 2ТБ да ти бидат во мирор е 1ТБ анпротектед, па после земав уште еден од 3 и после ги сменив за два по 4ТБ... се троши просторот кога го имаш, ама па јас и имам многу фотографии, RAW фајлови и JPG ми се накај 1,5ТБ. Идеално, фотографиите би ги бекапирал и на некој облак, јер утре може да ти влезе некој дома и да си го земе синолоџито :| или па да најдеш уште некој со синолоџи и да се бекапираш кај него а он кај тебе, да жртвувате и двајцата по да речеме 500ГБ со тоа што и двајцата имате theft-protection. Има опции и идеи...

Едит: Мислам дека и play моделите не вртат виртуелки, тие се наменски за стримање. У принцип мислам дека само + моделите се Интел базирани и затоа може да работат попаметна работа.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.082
4.620
Unraid и некоја конфигурација од 4-6к со добри дискови да речеме 2xWD Red 4 TB. Вкупен трошок околу 300 евра со се лиценцата али се исплати. Имаш виртуелки, docker контејнери и се тоа. Плус редовни апдејти од нивниот тим и сл. Јас сум презадоволен. Користев синолоџи али многу е ограничено. Ако имаш искуство со линукс, виртуелки и сл не се мисли.
6K конфигурација (мада спорно е што ќе земеш за ова), плус околу 250-60еур дисковите од 4ТБ плус 55еур лиценца е малце поеќе од 300еур. Плус дечкото си рече нема многу време да се заебава со инсталации, ова она. Плус големината на еден НАС и еден ПЦ за по дома, исто е прашање.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.298
Мислења
978.033
Членови
35.584
Најнов член
sataniskov
На врв Дно