• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

DIY (направи сам) постоља за монитори/звучници

 • Ја почнал/а темата
 • #1

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Се решив да направам сам, неможам да најдам никаде купечки, или испаѓа многу скапо некои 80 долари.

Најдов еден материјал, нешто како hard foam, тоа ќе биде основата, па планирам врз него уште еден слој од гума, од горната и долната страна.

Проблемот е што незнам каде да најдам гумен материјал, или нешто слично на тоа.....да речеме околу метар квадратен, каде да барам некој да не знае?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,270
14,056
Имаш пример од некаде или ова е твоја замисла? Ако имаш дај да видиме можеби ќе ни светне нешто
Ќе ставаш шилци?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Слично на ова ќе биде...само што ќе биде целосно едно поголемо парче не поделено на два дела, или пак можеби и вака ќе ги направам исти, незнам како би имало подобар ефект, дали ако е едно парче или поделно на два дела?Со една разлика што јас ќе користам, незнам како се вика тој материјал, обично го ставаат за заштита на хардвер/електорника пример под графичките карти...како се вика незнам.

Под материјалот, и над него, планирам да ставам 2 гумени слоја, кои ќе бидат околу 1cm дебели, најдоле скроз, можно е да ставам и од онаа тврда гума, како што се ставаат позади вратите за да не маваат во ѕид.....

Па ако има некој подобри идеи, нека повели.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,614
5,177
Само шилци!
Овие пениве ке го пренесуваат звукот и може да се јават интерференции и вибрации. Затоа најдобра варијанта се шилци со што допирот со основата е сведена на минимум...
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,270
14,056
Шилци а под шилците париња или месингани шајбни за мир во куќата :D

Иначе ако си приметил добрите постоља се комбинација на меко, полутврдо и тврдо (за сите вибрации)
Јас би играл на масивно (мермер) со шилци

[edit]
Кога сме веќе кај пените дали можеби знаете од каде можам да најдам онаква како на сликата?
 

flashgordon007

On your way to fame
15 септември 2012
700
709
Проблемот е што незнам каде да најдам гумен материјал, или нешто слично на тоа.....да речеме околу метар квадратен, каде да барам некој да не знае?
Пробај да побараш во продавницата на Сава во Градски Ѕид во Скопје - ориентирана е на југ - излогот е према Рамстор. Пред некое време имаше гума со дебелина од неколку милиметри до 2цм во ролни.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Фала ви на репликите, планирав 2/3 слојни да ги направам.....а може и шилци под ова све да ставам, па да биде уште подобро...

П.С. Не барам идеално решение, ама сакам да направам нешто што ќе биде подобро од ставање директно на маса....
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,270
14,056
Пробај парче мермер (оникс на пример...или црн) кое ќе биде со обли ивици а горната површина, каде што ќе лежат звучниците, 2-3 милиметри спуштена за да можеш да туриш гума или плута(!)
Плутата е супер. Средно тврда и убаво изгледа

Мермерот 20-25мм со обли ивици (полирано све) а на предната страна „одземен“ за да туриш една метална плочка од месинг изгравирана на CNC каде што ќе пишува Psyside Audio Solutions (мала шала, не замерувај)
Мераци!
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
Пената колку и да е тврда ке има вибрации ако на неа стои звучникот... дури и да има гума над и под пената ...
Тоа со шилците е донекаде добро.. ама има мала површина, кој материјал да се користи можно е да има шетање на звучникот. Обавезно гума на шпицовите.
Наједноставно е само гумена подога.. како мауспад...под секој звучник.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Епа тогаш дефинитивно повеќе слојни ќе бидат, пена>гума>метал?>гума>шилци>гума што викате за оваа комбинација?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,014
15,994
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Провери во Гуматерм кај Зоил.
 

IgorB

Intern
27 октомври 2011
52
22
Ќе имаш загуба на бас ако сместиш било какви звучници врз премек материјал. Покрај тоа гумата ќе смрди.
Она што го користат при продуцирање на музика е за да се изолира звучникот и да нема додатни вибрации на околината и не е како тој материјалот што иде во кутии за графички.

Тебе ти треба нешто што ќе ги крене на ниво на уши. Шилци какви што идат со некои домашни кина на сабвуферот незнам кај може да се купат, но доколку се мали звучниците и ќе ги користиш седејќи на маса можеш:

1. нарачка кај столар постолје само за звучниците или со поголема површина (и за монитор) со профилна форма П
2. вакви можеш да најдеш и на пазарче во различни форми и да ги монтираш заедно со иверица самиот. Си направив за двд плеер и конзоли под телевизорот
3. идеално би било нешто вакво и да го комбинираш со мали гумени дистанчери како на сликата од десно (непотребно за помала тежина)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #14

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Зошто да ја избегнам не разбирам, колку што разбрав истата е само уште еден слој на изолација - повеќе површина за абсорбирање, нели, гледам по странскиве форуми сите DIY решенија во еден слој ја користат пената...па додаваат Sorbothane (незнам како се вика материјалов во превод) па згора на сето тоа гума на крај, или држачи/шпицови.

Иначе нема пената само така да седи, или ќе ја офарбам, или ќе ја истапацирам, тоа не е проблем.

Фала на сите за репликите, имајте во предвид дека мониторите ќе ми стојат на маса, со лимитрана површина, не останува многу место до краевите на масата.

Ногарки не доаѓаат во предвид, мала соба...све ќе биде подобро од директно на маса, се работи за финеси, кои доколку користам 3 слојно решение, или најдоброто можно мислам дека никој не би ја приметил разликата колку и да тестира, (со слушање де) не е идеално но е далеку подобро од звучник - маса.

П.С. Пената е далеку од мека....би рекол едно 20 килограми би издржала без проблем - набивање, звучниците се 10 килограми по единица.
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,037
Скопје
www.rop.mk
Треба целиот бран да излезе од звучникот.. ништо не смее да апсорбира...
Замисли топ на брод, пукаш од топот нагоре.... пола од силата притиска надоле , пола иде во ѓулето.
Ова е пошто бродот е на вода (пената). Ако е топот на цврста подлога, поголем дел од силата ке иде во ѓулето (звукот).
Пошто ги држиш на маса, што и да ставиш ќе имаш пренос на вибрации. Помал пренос значи поголем отпор... многу мали, тенки и многу тврди гумени парчиња на 4 ќошиња од звучник. Ова е доволно голем отпор за вибрациите да го најдат полесниот пат, а тоа е звучникот.

Логиката на пената им е дека ке ги ублажи вибрациите да не прејдат на масата. Стави доволно пена и најскапи звучници и ке добиеш тракатанци.
Не плаќаш звучници за пената да ги апсорбира вибрациите, туку за ти да ги слушаш. Незнам дали е доволно јасно.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #16

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,861
28,805
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Јасно ми е, фала за советите, како и да е битно е дека за која и варијанта да се одлучам ќе биде подобро од директно на маса нели, ќе се распрашам за гумени тврди парчиња, т.е. гумени материјали од линкот на Гојдо, ќе се јавам во фирмата која ги продава.
 

xenon

Guru
15 јануари 2011
3,789
9,193
Erga Gomnes
xenon's setup  
Processor & Cooler
i7 5960X 4300mhz
Motherboard
Asus X99 Deluxe
Storage
intel 750 400gb / 2 x 8tb seagate, 4 x 6TB WD, 3 x SM951 512gb, 4 x 4TB WD
PSU
Antec 1300W
RAM
64GB DDR4 @ 3200mhz
Video card
SLI (2 x Asus 1080Ti Strix)
Case
Coolermater Cosmos II
Mouse
Sentinel III
Keyboard
Coolermaster Master Keys Pro L
Audio
Asus Xonar STX, Adam A7x (2), Adam A3x (2), TC Electronic BMC-2 (DAC)
Monitor
43" Samsung KS7500 4К HDR
OS
W10P
Кај мене tannoy s10 стојат на месинг шилци врз мермерни плочи. Ако купуваш веќе Адам А7Х како што планираше, не барај зезанции и лепенки, сам тешко да ќе изведеш нешто што ќе биде истовремено убаво и нема да наруши хармонски баланс.

На твое место пре би барал соодветна локација за позиционирање на мониторите. Висина на маса/полици/флексибилна рака?/ и сл. да позиционирањето е идеално или пак динамичко во однос на седечката позиција (позиција на глава/уши).

Звучна кутија - шилци - мермер 3-4цм и 30х30цм мин е добро затоа што голема/дебела мермерна плоча нема да дозволи дрвото/иверката/ватеверот на што ќе бидат сместени (идеално е некое масивно дрво од 5-10 цм али тешко некој да прави маси/биро од тоа денес) да резонира со одреден фреквентен опсег.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,140
Мислења
839,292
Членови
29,053
Најнов член
alek296
На врв Дно