• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дивови или табели за слики???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Правам една веб страница и моментално ги изработувам галериите. Ќе бидат 3 галерии по 20-тина слики. Сликите малечки(thumbnails) ќе бидат по 120px и треба под секоја слика да има текст (назив, година...), а кога ќе се кликне на нив ќе се отвора голема повторно со текст под неа.
Прашањето ми е дали страницата (галеријата) каде ќе се малите слики со текстот под нив да ја правам со дивови или со табели.
Како е правилно (има правила за ова?) / подобро?
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
hmmmm
јас барем за такви галери обично преферирам табели

но би ти препорачал кога се клика на слика да оди на нова страна со голема
тоа веќе апсолутно сколо ич не се користи

користи lightbox или нешто слично

има доста изврсни додатоци и алатки за галерии
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
ili ako ne ti se koristi nesto kako lightbox, naredi gi vo edna linija (so horisontalen skrol na primer) da dojdat kako meni, i potoa koga ke se klikne na thumbnail neka se otvara soodvetnata slika vo frame pod "menito" na samata strana
 

Vermilion

Intern
23 јули 2007
92
0
www.ikon-design.net
За thumbnails користи табела.
Како што рече MetalGear, најубаво би било сликите да се отвараат со некоја јава екстензија со ајакс лоадер и слично.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
да може и како што рече starbuck
само немој под никој случај да ти се отвараат сликите во нов таб, попап или нешто слично

исклучиво на иста страна со трикче што ти го предложи starbuck или ајах додатоци

најмногу иритира кога ти се отвара сликата како popup, или нов таб или сл.
уште од првиот момент кога некој го види така
више тој човек не ти доаѓа на сајтов

погледни некои од овие галерии
http://www.e2interactive.com/
интегрирај ја со mootools
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Фала ви на сите, се решив ќе користам табели, а за големи слики користам Slimbox од тука http://www.digitalia.be/software/slimbox

@Metalgear твојот линк е ставен во Bookmarks, па наредна прилика ќе го разгледам добро и сигурно ќе најде некоја примена во некој следен проект.

@StarBuck досега еднаш имам користено фрејмови, т.е. цела страница ја направив да користи фрејмови, навистина добро изгледа ама тоа не е ич SEO friendly и повеќе не користам.

Дилемата разрешена, темата може да се затвори.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Сепак не сум за табели.

Табели се користат за табеларен приказ (на податоци).

За галерија користи lightbox финта. Значи, по логика ти ставаш листа од мали слики (thumbnails).
 

Kupe3

Intern
2 јуни 2008
138
1
табела лесно можеш да симулираш со div tag со float:left и со фиксна ширина и висина. Плус ќе добиеш поголема флексибилност, сами ќе си се редат во зависност од ширина на layout-от.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дилемата е решена, страницата е готова.
Употребив дивови (див во див) и добро испадна.
Едноставно и брзо полнење на галериите со текст и слики.
Фала на сите за предлозите.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,446
1,231
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Го дадов во друга тема.
Еве ја страницата www.geocities.com/adudan1
Има мали проблеми со ИЕ заради рекламите од geocities, лево се позиционира и се јавуваат бели ленти од десната страна на некои страници. Offline и на друг хост супер си работи, само на geocities што ми се мешаат во кодот ми прават проблеми.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,536
Мислења
858,924
Членови
29,941
Најнов член
искра
На врв Дно