1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Displayport to DVI-D dual link (Active) adapter

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од airdustcan, 21 oктомври 2019.

 1. airdustcan

  airdustcan
  Intern

  2
  0
  21 oктомври 2019
  Здраво,

  Имам BenQ 2411 (144hz refresh rate) монитор кој е купен пред неколку месеци. Но нема Displayport.
  Дали некој има искуство со Displayport to DVI-D dual link кабел/адаптер кој што дава реални 144hz?

  Видов дека Логинг имаат ваков кабел (адаптер), но не сум сигурен.
   
 2. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,986
  4,694
  8 Април 2011
  Машко
  Обично и преку хдми работат 144хз барем кај мене е така, си пробал со хдми?
   
 3. Steam.

  Steam.
  On your way to fame

  712
  643
  31 Мај 2011
  и да не работи, имаш 2 недели да им го вратиш ако не ти одговара.
   
  На airdustcan и dejan_str им се допаѓа ова.
 4. airdustcan

  airdustcan
  Intern

  2
  0
  21 oктомври 2019
  Те молам прати ми линк од HDMI кабелот што го имаш или каде да го најдам.
  Инаку имам пробано, но не работи. Лимитот му е на 60hz.
   
 5. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,986
  4,694
  8 Април 2011
  Машко
  Не е до кабелот до мониторот е. Можеш ма официјалната страна на msi mag241cr во специкации да прочиташ, пишува 144hz and free sync work via dp or hdmi ports. На постарата серија монитори знам дека за фрее сајнк и 144хз мораше дп но на мојот пишува така.Имап две недели да го вратиш и имаш во амхоч мси mag241c за 12.5к то е бадијала за 144хз фрее сајнк башка va wide gamut панел 115% sRGB.
   
  Последна промена: 29 oктомври 2019
  На steelseries му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  7,986
  4,694
  8 Април 2011
  Машко
  Еве и доказ пошто не можам да го едитирам постот
  Screenshot_20191029-184002.png
   
Слични теми
 1. Alexandar
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  797
 2. cogscape
  Одговори:
  23
  Прегледи:
  1,667
 3. stranger777
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  383
 4. Garfield'
  Одговори:
  66
  Прегледи:
  1,735
 5. Roxas
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  4,277
Вчитување...

Сподели

Вчитување...