• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Дискусија за вредноста на Доларот ( $ -> € )

Дали ве засега вредноста на Доларот?


 • Вкупно гласале
  81

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И сеа вреди или не вреди да се купат долари?

Еве јас си ги чекам да ми го вратат депозитот што ми беше во Еуростандард (во денари), ако ги вратат за месец дена планирам да ги сменам во девизи ама немам појма во што. Моментално сум 40% од депозитите во евра и 60% во денари, али со коронава ми е искрено шубе за денарот и веќе не знам што е паметно.
Денарот е врзан со еврото. Ако се деси девалвација, ќе се одрази на сите валути. Освен на злато. Купи си злато.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #52

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Заради која причина ти го блокираа акаунтот на револут ? Бидеќи имам јас и го користам скоро година време...
И јас го користев скоро две години.
Поминав 3 верификации, макотрпно.
На 4-тата веќе ми се скурчи од нив и нивните процедури и ботови од техничка подршка, така да ги отерав у ПМ.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
153
128
Денарот е врзан со еврото. Ако се деси девалвација, ќе се одрази на сите валути. Освен на злато. Купи си злато.
Не мора да значи, утре ако реши владата да прави девалвација, денарот може да падне на упола од вредноста а еврото нема да има врска со тоа.

Буквално може да се случи истото како со еуростандард банка, елитата ќе знае да си ги смени парите, а преку ноќ ќе направат девалвација.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
132
51
Денарот е врзан со еврото. Ако се деси девалвација, ќе се одрази на сите валути. Освен на злато. Купи си злато.
Од каде?
 
Купи си ојра да не те боли глаа.
Абе демек ме советуваше еден другар економист дека требало да имам различно портфолио :) Планирав да отворам бизнис пред коронава, ама тенка работа во моментов, отиде плимата сега во осека може да ме изедат ајкулите :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #56

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Абе демек ме советуваше еден другар економист дека требало да имам различно портфолио :) :D
Добро те советувал другарот. Уште од Day 1 од короната и lockdown повлеков од банките добра сума во кеш да ја имам. Згора на тоа почнав да размислувам и јас за „различно портфолио“, да не е само кеш и банка, туку и акции, крипто, злато, некретнини...
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
153
128
Добро те советувал другарот. Уште од Day 1 од короната и lockdown повлеков од банките добра сума во кеш да ја имам. Згора на тоа почнав да размислувам и јас за „различно портфолио“, да не е само кеш и банка, туку и акции, крипто, злато, некретнини...
Работава ја направивте како да располагате со милиони евра па како да го минимизираме губитокот и да ја искористиме ситуацијава за да профитираме.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,013
1,544
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Работава ја направивте како да располагате со милиони евра па како да го минимизираме губитокот и да ја искористиме ситуацијава за да профитираме.
не се согласувам со тебе, па и 1000 долари да имаше, 10 проценти да изгубиш се 100 долари кој кај посиромашни нации повеќе значат него ли да речеме кај некој што му се во некој хеџ и вишок.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
153
128
не се согласувам со тебе, па и 1000 долари да имаше, 10 проценти да изгубиш се 100 долари кој кај посиромашни нации повеќе значат него ли да речеме кај некој што му се во некој хеџ и вишок.
Не зборам за падот на доларот, зборам за ДонФрозех што пишал, вадење ќеш од банка, па недвижнини купување, крипто, ова она, што ти знам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #60

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Убаво ти кажаа погоре. Независно од колкава сума имаш, дали 1к, 10к или 100к.
25% си е 25% од било која сума.

И не зборам за профитирање, туку чисто диверсификација на она што го имаш.

Прашајте го сега типот со 7 милиони еура што му пропаднаа у Еуростандард дали не требало и он да го направе истото.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
132
51
Работава ја направивте како да располагате со милиони евра па како да го минимизираме губитокот и да ја искористиме ситуацијава за да профитираме.
Абе не дека имаме кој знае колку, ама еве во ЕУРОСТАНДАРД мене ми остана заштеда која ја спремав за да обновам возен парк, влегувам во таа гаранцијата на НБРМ, ама кога ќе си ги земам...па стресови додека да ти ги дадат, замарање, не е сеедно да ти отиде нешто кое си го тргал од уста секој месец со години.
 

whiterabbit

Gaining Experience
20 мај 2020
153
128
Абе не дека имаме кој знае колку, ама еве во ЕУРОСТАНДАРД мене ми остана заштеда која ја спремав за да обновам возен парк, влегувам во таа гаранцијата на НБРМ, ама кога ќе си ги земам...па стресови додека да ти ги дадат, замарање, не е сеедно да ти отиде нешто кое си го тргал од уста секој месец со години.
Еуростандард е друга приказна, банката пропаѓаше одамна, лани за налце ја спасија, но се знаеше дека не е воопшто стабилна банка. Воедно зошто даваа најголеми камата за штедни влогови, бидејќи им гореше под нозе за пари.

Пак ќе речам, зборот не ми беше за доларот и банки како Еуростандард кои се гледаше дека ќе пропаднат кога тогаш.
 
Убаво ти кажаа погоре. Независно од колкава сума имаш, дали 1к, 10к или 100к.
25% си е 25% од било која сума.

И не зборам за профитирање, туку чисто диверсификација на она што го имаш.

Прашајте го сега типот со 7 милиони еура што му пропаднаа у Еуростандард дали не требало и он да го направе истото.
Не знам кој е типот, ама кога некој чува 7 милиона евра сигурно знае во каква состојба е банката, дали е ликвидна, и он си знае зошто ги чувал во ѕолку нестабилна банка.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
franzi, napoelonki i tn :)
за разлика од накит .. се 22-24 карати, и најблиску до злато на берзантска цена, што нели од мкд не ни може легит баш
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
127
83
Абе интернет бизниси, шо прајте у време кога доларов е послаб, а? Чекате да се качи или ги праќате и у такво стање кога е?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #66

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Абе интернет бизниси, шо прајте у време кога доларов е послаб, а? Чекате да се качи или ги праќате и у такво стање кога е?
Ако ти „гори“ под газ, ќе ги користиш сега доларите и тоа е тоа.
Ако продаваш услуга некоја размисли дали имаш простор за покачување на цената, да се „компензираш“ за ниската вредност на доларот.

Ако можеш да живееш без нив, почекај уште месец дена, да видеме со изборите, халоуин и сличните зае*нции дали ќе се смени нешто во вредноста на доларот.

еве последните 3-4 дена скокна (кон еур) од 0.84 на 0.856, што и не е којзнае што, затоа што варира тука околу оваа цена
 

^^GoRiLLaZ^^

Gaining Experience
7 април 2008
127
83
Ако ти „гори“ под газ, ќе ги користиш сега доларите и тоа е тоа.
Ако продаваш услуга некоја размисли дали имаш простор за покачување на цената, да се „компензираш“ за ниската вредност на доларот.

Ако можеш да живееш без нив, почекај уште месец дена, да видеме со изборите, халоуин и сличните зае*нции дали ќе се смени нешто во вредноста на доларот.

еве последните 3-4 дена скокна (кон еур) од 0.84 на 0.856, што и не е којзнае што, затоа што варира тука околу оваа цена
Можам, затоа и 5 месеци го чекам. Тоа и правам, да завршат избориве па ќе се планира.

И то шо викаш, ко нема и тоа ќе користиш. Иако многу е паднат, беше скоро 57, шо не е малку... на 500ка губиш 3.000 ден у денешново стање.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
890
821
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 6700K @ 4 GHz + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
Gigabyte GA-Z170X-Gaming 3
Storage
Samsung 960 EVO M.2 + HDD 1TB WD EZEX
PSU
EVGA SuperNOVA 750 G3
RAM
32GB G.Skill TridentZ DDR4 @ 3000 MHz
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
DELL UltraSharp U2412M
OS
Ubuntu
Зарем мислиш дека Америка (нај големата светска сила) ќе дозволи да им пати валутата? Не нема тој филм да го гледаме. Они принтаат долари по потреба ко ќе треба така да нема да се деси некој пад јас сум сигурен во тоа.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #70

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,064
1,284
Ништо од шпекулациите и нагаѓањата за појачување на доларот после избори / пред Black Friday... =)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,173
8,383
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ајдеее отеравте у економија. Темава треба да е во offtopic.

Неможеш да принташ пари бог да чува, мора да има економски раст. Поткрепен со златни резерви, расте БДП, расте златната резерва, расте економијата. Во спротивно паќа економија, паќаат златне резерви имаш повеќе хартија која не е покриена = Инфлација

Ви реков дека нема да рипа доларот затоа што на геополитички план точно тука им одговара. Не се работи за Трамп, Бајден или Обама.

Еве ви еден цртан
View: https://www.youtube.com/watch?v=jmmfT0JnvPc
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,074
498
Ајдеее отеравте у економија. Темава треба да е во offtopic.

Неможеш да принташ пари бог да чува, мора да има економски раст. Поткрепен со златни резерви, расте БДП, расте златната резерва, расте економијата. Во спротивно паќа економија, паќаат златне резерви имаш повеќе хартија која не е покриена = Инфлација

Ви реков дека нема да рипа доларот затоа што на геополитички план точно тука им одговара. Не се работи за Трамп, Бајден или Обама.

Еве ви еден цртан
View: https://www.youtube.com/watch?v=jmmfT0JnvPc
Не важи правилото за златни резерви веќе, башка Американците може да принтаат колку сакаат пари. Нив не им менува вредноста на доларот, таму постојано си ја има истата вредност.
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,196
1,295
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Темава се активира секој пат кога ќе падне малце повеќе доларот. Кога зајакнува, штама :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,674
Мислења
830,275
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно