Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дискусија за УПС напојување

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
515
684
Упс се употребува 24/7, не само кога ќе снема струја. Уредите имаат поголем бенифит од пеглање на волтажа него тие 30 минути бонус после снемување струја.
И доколку користиш упс логички е да го имаш прочитано упатството и да воочиш на колку циклуси/години треба да мениш батерија. Исто така логички е да ти се запали или експлодира батеријата доколку го немаш прочитано упатството :D .
 
Изменето од модератор:

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Упс се употребува 24/7, не само кога ќе снема струја. Уредите имаат поголем бенифит од пеглање на волтажа него тие 30 минути бонус после снемување струја.
И доколку користиш упс логички е да го имаш прочитано упатството и да воочиш на колку циклуси/години треба да мениш батерија. Исто така логички е да ти се запали или експлодира батеријата доколку го немаш прочитано упатството :D .
Мислењето е автоматски споено:


3800
Се употребува ама како бајпас - ништо не пегла - кое е тоа коло што пегла 220В ? Само директно пропушта 220В до уредот - кога ќе снема струја - вклучува батерија и инвертор на 200В. Кога ќе дојде - си ја полни батеријата - колку филозофија има па да не го користиш правилно ? Се си е автоматизирано - нема ти што да сетираш и упатсва нешо тука :)!
(Во Окта 20КW трифазен инвертор (UPS) со 200 оловни акумулатори сервисиравме па знам дека никакво пеглање на мрежната струја нема - само склопка која префрла) таму баш е критично - не смее да снема струја зошто после кој ќе ги регулира вентилите колку нафта тече - ќе направи хаварија одма..
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.595
Се употребува ама како бајпас - ништо не пегла - кое е тоа коло што пегла 220В ? Само директно пропушта 220В до уредот - кога ќе снема струја - вклучува батерија и инвертор на 200В. Кога ќе дојде - си ја полни батеријата - колку филозофија има па да не го користиш правилно ? Се си е автоматизирано - нема ти што да сетираш !
(Во Окта 20КW трифазен инвертор (UPS) со 200 оловни акумулатори сервисиравме па знам дека никакво пеглање на мрежната струја нема - само склопка која префрла)
Тоа може на евтин третокласен УПС да е така. На посаглам inline УПС, ако ништо друго барем AVR има покрај други моди и финеси.
Дај бе не тресете од ракав работи. Цццц. ИТ форум.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Тоа може на евтин третокласен УПС да е така. На посаглам inline УПС, ако ништо друго барем AVR има покрај други моди и финеси.
Дај бе не тресете од ракав работи. Цццц. ИТ форум.

Sent from my SM-A505FN using Tapatalk
Ејјј пеглање на 220В - Ти Ејпл од најскупите пуњачи да не користиш па мора АВР ? Алексата дома да не ти кркори без АВР ?
Уствари ај објасни по стручно малку - што уствари се „пегла„ ?
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
515
684
Никола, затоа имаме видеа на нет како им се палат упс. Во реното кај мене исто така имам упс :eek:?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Никола, затоа имаме видеа на нет како им се палат упс. Во реното кај мене исто така имам упс :eek:?
Па ако е стара батерија - има шанси да се запали (уште неквалитетна ако е).. Јас само реков за некое фантастично „пеглање„ или филтрација на напон на излезот од УПС-от - НЕМА !
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
515
684
Па ако е стара батерија - има шанси да се запали (уште неквалитетна ако е).. Јас само реков за некое фантастично „пеглање„ или филтрација на напон на излезот од УПС-от - НЕМА !
Тогаш нема никаква потреба од упс... Доволно е само батерија и паметен прекидач ( по модерно свич) ...
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Па ако е стара батерија - има шанси да се запали (уште неквалитетна ако е).. Јас само реков за некое фантастично „пеглање„ или филтрација на напон на излезот од УПС-от - НЕМА !

Има како нема. Јас во рак имам такво што има, немаат сите можда. Ова горе претпоставувам е на бајпас. Немам видено спецификации. Еве од тој тип јас што ги користам. Има филтеринг, има заштити. А има и колку да е излезна волтажа.

1661982123565.png
1661982162015.png
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.595
Ејјј пеглање на 220В - Ти Ејпл од најскупите пуњачи да не користиш па мора АВР ? Алексата дома да не ти кркори без АВР ?
Уствари ај објасни по стручно малку - што уствари се „пегла„ ?
Не користам Ејпл, немам појма.
А се пегла... Кошуља, панкалони, маичка, и слично...
Па ако е стара батерија - има шанси да се запали (уште неквалитетна ако е).. Јас само реков за некое фантастично „пеглање„ или филтрација на напон на излезот од УПС-от - НЕМА !
Нема бе пеглање, кој рече дека има. Па тек фантастично. Само обично регулирање на истиот и други финеси, ама ај што ќе се објаснуваме. Сѐ си знаеш ти.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Има како нема. Јас во рак имам такво што има, немаат сите можда. Ова горе претпоставувам е на бајпас. Немам видено спецификации. Еве од тој тип јас што ги користам. Има филтеринг, има заштити. А има и колку да е излезна волтажа.

Погледнете го атачментот 116257
Погледнете го атачментот 116258

Регулација и пеглање - т.е. филтрација на напонот кој го дава УПС-от додека ја користи батеријата - секако дека има.
Додека уредот ја користи мрежата -нема !
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Регулација и пеглање - т.е. филтрација на напонот кој го дава УПС-от додека ја користи батеријата - секако дека има.
Додека ја користи мрежата -нема !

Има

A double-conversion (online) UPS provides consistent, clean, and near perfect power regardless of the condition of incoming power. This UPS converts incoming AC power to DC, and then back to AC. UPS systems with this technology operate on isolated DC power 100 percent of the time and have a zero transfer time because they never need to switch to DC power. Double-conversion UPS systems are designed to protect mission-critical IT equipment, data center installations, high-end servers, large telecom installations and storage applications, and advanced network equipment from damage caused by a power blackout, voltage sag, voltage surge, over voltage, voltage spike, frequency noise, frequency variation, or harmonic distortion.А нема на Hantol тоа да :(
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Има

A double-conversion (online) UPS provides consistent, clean, and near perfect power regardless of the condition of incoming power. This UPS converts incoming AC power to DC, and then back to AC. UPS systems with this technology operate on isolated DC power 100 percent of the time and have a zero transfer time because they never need to switch to DC power. Double-conversion UPS systems are designed to protect mission-critical IT equipment, data center installations, high-end servers, large telecom installations and storage applications, and advanced network equipment from damage caused by a power blackout, voltage sag, voltage surge, over voltage, voltage spike, frequency noise, frequency variation, or harmonic distortion.

За овој тип на конвертори не зборуваме јас мислам - зборам за тој модел што ми го покажаа.
Овие се за осетливи дата центри - нетворк - телеком....
Сосема друг принцип на работа.

Мислењето е автоматски споено:

ИМА. Ако ништо друго барем AVR (Automatic Voltage Regulation) i SP (Spike Protection) има во сите УПСи кои држат до себе.
Исто тоа има во секој божји уред па и во кинески исправљач од 2е
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
За овој тип на конвертори не зборуваме јас мислам - зборам за тој модел што ми го покажаа.
Овие се за осетливи дата центри - нетворк - телеком....

Секој поквалитетен APC уред го има, за најефтиното не зборам ни јас, стандард УПС можеш и DIY, земи акумулатор за кола, направи едноставно AC-DC-AC конверторче и шибај.

Ама сепак имаат основна заштита пренапонска секција и заштита од гром да речеме. Затоа и некој од најефтините хантоли имаа RJ11 џекови позади, за телефон.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Секој поквалитетен APC уред го има, за најефтиното не зборам ни јас, стандард УПС можеш и DIY, земи акумулатор за кола, направи едноставно AC-DC-AC конверторче и шибај.

Ама сепак имаат основна заштита пренапонска секција и заштита од гром да речеме. Затоа и некој од најефтините хантоли имаа RJ11 џекови позади, за телефон.
Да не измислуваме некакво специјално пеглање на напон кое кај овие послаби уреди - не постои . ( па муабети - подобро ќе работи процесорот - постабилен оверклок ќе има ...) Не е за јас да испаднам во право - туку да нема заблуда и да се купуваат уредите за нешто за што не се..
 
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.595
Исто тоа има во секој божји уред па и во кинески исправљач од 2е
Абе како па да не.
Јасно тоа секој уред го има - само да не измислуваме некакво специјално пеглање на напон кое кај овие послаби уреди - не постои .
Па не баш секој уред. И ти не спомна евтини скупи. Рече НЕМА.

( па муабети - подобро ќе работи процесорот - постабилен оверклок ќе има ...) Не е за јас да испаднам во право - туку да нема заблуда и да се купуваат уредите за нешто за што не се..
А каде тоа некој го тврдеше. Зар стварно има некој кој мисли дека УПС се купуе за постабилен оверклок???
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Абе како па да не.
Спајк има. АВР нема
Па не баш секој уред. И ти не спомна евтини скупи. Рече НЕМА.
Па сега и со две раце жена некаде на светов има ( да не бидам грозен па да речам три)
А каде тоа некој го тврдеше. Зар стварно има некој кој мисли дека УПС се купуе за постабилен оверклок???
Има такви - не се секирај. Затоа пишувам - помалку излажани да има.
Со еден збор - секој уред што се приклучува на мрежа е дизајниран добро да работи . Со исклучоци на евтини кинески производи кои или изоставаат влезни филтри или вградуваат неквалитетни евтини кондензатори кои имаат 100саати работен век ! Нема потреба - а ни ќар од додатно „пеглање„ на напон.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.595
Спајк има. АВР нема

Па сега и со две раце жена негде на светов има ( да не бидам грозен)

Има такви - не се секирај. Затоа пишувам - помалку излажани да има.
Со еден збор - секој уред што се приклучува на мрежа е дизајниран добро да работи . Со исклучоци на евтини кинески производи кои или изоставаат влезни филтри или вградуваат неквалитетни евтини кондензатори кои имаат 100саати работен век ! Нема потреба - а ни ќар од додатно „пеглање„ на напон.
Биди прецизен другпат. Вака тврдењата ти излагаат на почеток смешно неточни.

Нема потреба - а ни ќар од додатно „пеглање„ на напон.
Ако викаш ти така онда мора да е точно.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Биди прецизен другпат. Вака тврдењата ти излагаат на почеток смешно неточни.


Ако викаш ти така онда мора да е точно.
Па логично е за кој уред зборувам - не за УПС за инструменти со прецизни мерења или осетливи уреди..
За тие уреди што ги користиме „по дома„ - точно е!
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.210
4.194
Скопје
hackitfree.github.io
Абе види - може со АВР додатно транзиентите на графичката ќе се намалат :rolleyes:
Купете слободно - никој не ве држи - од најскапите - ќар до гуша ќе бидете !

( по можност од тие за дата центри и телеком - најдобро пеглање на напон имаат - па збрчете ги 24/7 нека влече напон „прљав„ од мрежа - па нека го конвертира во еднонасочен - па после по принцип на синусоидална апроксимација нека претвори пак во наизменичен - мрежен(ама чист!) - И после пеглање - ти реков ми рече - ко ќе видиш еден уреден напон ... Абе дивота :ROFLMAO: )

Пак ќе кажам - УПС служи да ти се најде ако недајбоже снема струја - да не изгубиш податоци - значи 2-10мин да заврши работа да снимиш и ќао !
Дека ќе ја подобри работата или пролонгира животниот век на твојот уред (ПЦ најверојатно) - тоа нема .
 
Последна промена:

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.567
3.105
Неготино
Модератори дај бе мајка му стара не отварајте вакви рандом теми кога немаат ни вовед ни ништо туку се само резултат на оф топик мислења.
Да дојде некој првпат тука да почне да чита теми, кога ќе го види првото мислење ќе помисли дека луѓето врска немаат од теми отварање и врска немаат што да напишат.
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
5.066
4.595
И башка ќе се изначитаат глупости, полукажани и недокажани мислења, и ќе се изнасмеат.
Мислењето е автоматски споено:

Дека ќе ја подобри работата
Нема
пролонгира животниот век на твојот уред (ПЦ најверојатно) - тоа нема .
... сигурно.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.093
Мислења
974.363
Членови
35.399
Најнов член
smartonetech
На врв Дно