1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дискусија за попуст /промоции /купување на игри

Дискусија во форумот 'Игри' започната од stefan_v, 18 Февруари 2012.

 1. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Епа редно беше да се отвори тема за Игри во која ќе може да се кажат попустите, од каде да се купат, кои вредат да се купат, кои веќе ги имате, секако не пиратските, туку оригиналите како тврда копија или онлајн итн.
  Во насловов на темата ставив купување на игри на попуст или промоција(ама и немора само за тие), затоа што сите ја знаеме состојбата во Македонија, а и сите сакаме да добиеме нешто на "гага", колку и да е тоа, а притоа да не е пиратирано. Тешко во Македонија да има некој со “вишка“ пари па да не му е битна цената на играта и да оди на "spending spree" на сите игри што ќе ги види. Едноставно да се каже каде има попуст за да видат и други, може има и друг заинтересиран.
  Некој кој не планира да купува, најдобро е да не коментира беспотреба, затоа што одноставно ќе ја уништи темата.
  Исто така ќе ги замолам админитраторите/модераторите да не морфнат(вметнат) други теми во оваа, кои биле дискутирани, ако ги има. Значи почнуваме “јово, на ново“.
  Најпрво ќе дадам совет за најголемата продавница на игри, според мене, а тоа е Steam. “Проблемот“ за мене кога купувам игра е што за Steam 1$=1€=1£. Еврото е автоматски за сите земји од Европа, вклучуваќи ја и Македонија. Вредноста на валутите не е иста, а тоа значи дека “За некои е Мајка, а некои Маќеа“ т.е. една игра различно чини во САД и Европа. Тоа значи за помалку пари ќе купите иста игра, или со парите кои ќе останат ќе можете да купите други игри. За кога ќе пикирате некоја игра која ви се допаќа одете на http://store.steampowered.com/?cc=us односно на URL-то додадете ?cc=us . Друг пат кога ќе купувате мора повторно да го додадете ова.
  Моментално(за уште неколку часа) има попуст од 75% на Wolfenstein, а претходно беше на Killing Floor од 85%. Моментално бесплатна за играње е Call of Duty: Modern Warfare 3, а ако сакате да ја купите имате 33% попуст. BTW имате можност да купувате со Македонски картички директно, работи без проблем. Секако дека има и други продавници, aма да не кажувам се јас, да оставам место и на вас.
   
  На gego, gokica, ARMac и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  http://www.offgamers.com/

  Од таму купивме со еден другар клучеви за SWO и се е ок. Има ривјуа, како и за секој сајт некои се лоши некои добри.

  Оставам другите да кажат добри проверени сајтови.

  Иначе за финтата со US EU мислам дека не работи веќе. Сега кога ја купив Killing Floor беше 2.2 долари, а на сметка ми искочи скоро 140 денари. А направив checkout со долари. Треба да се провери во секој случај.
   
 3. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  http://cdkeyshere.com/ - Брат ми зема Battlefield од тука од пред некој ден, релативно евтино ја доби за разлика од други места. Внимавајте кога порачувате, ке ви треба сигурносен код кој треба да ви го пратат на SMS, а имаат проблем со T-Mobile. Пратете си го на друг број за да не заглавите.

  Од http://www.offgamers.com/ имам купено кредити за Xbox Live :DDDD
  G
   
 4. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Тукушто добив одговор од Steam зошто не можев да купувам со PayPal(Словенички).
  Пишав на супорот и ми ја “откучија“ paypal сметката(со финтата од Словенија) да купувам од Македонија, барем така ги разбрав. Им реков дека сум на одмор во Македонија и сега не можам да купувам игри а имам верификуван PayPal(ми побараа инфо). А ги прашав и за MoneyBookers зошто нема опција на Плаќање, иако си работи во Македонија(Претпоставувам дека не сме во ЕУ, а Moneybookers работи по ЕУ закони и за граѓаните во земјите во ЕУ помеѓу себе си праќаат пари по многу мали "fee"). Еве абер од нив:
  “Moneybookers is not available in Macedonia. You will need to pay using your Slovenian
  We have removed the lock on your account - you will now be able to complete additional purchases.
  Additionally, you will need to use the following link through either Internet Explorer or Firefox to complete your transaction.
  http://store.steampowered.com/?cc=si
  Please bookmark this link for continued purchasing while you are traveling out of your native country.“
  Финтата со ?cc=si е дека сте божем од таа земја и ќе можете да купувате со Словенечки Пејпал и Секако MoneyBookers. Тие не проверуваат, ама затоа Steam да. Работата е што игрите ќе бидат во евра и се поскапи. Ако можете купувајте со картички од http://store.steampowered.com/?cc=us . Ако морате(Сакате) Paypal или MoneyBookers тогаш одете на Македонија(?cc=mk).
  Ако пак не купувате често игри, не се забавајте и купете во евра од Македонија и готово. Сето друго напишв. Поздрав!
  BTW нешто што забележав...Пр. ако ставите ?cc=qw код на земја која не постои ве враќа во долари. Ова значи дека ги бираат земјите каде ги ставаат еврата(ни имаат така поставено на нас), иако не припаѓаме на еврозоната. Логично би било доколку немаме евра како национална валута, цените да бидат во стандардната. Ова е бесмислено. Ова е само доказ дека полошо ќе ни биде во ЕУ(Ако евентуално влеземе - некогаш).
   
  На gokica и skullmonkey им се допаѓа ова.
 5. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Добар тип од stefan_v
   
  На topic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Неможам да го изменам текстот, но вака треба д абиде овој дел:“Ако можете купувајте со картички од http://store.steampowered.com/?cc=us . Ако морате(Сакате) Paypal или MoneyBookers тогаш одете на Словенија(?cc=si)."
   
 7. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  НАДОПОЛНУВАЊЕ: Изгледа од денес игрите(можно е само некои) да имаат приближна цена во долари и евра. Пр. Кантерот 1.6 во долари е 9,99, а во евра 7,99. Најверојарно цената цената им ја местат рачно да завршува на х,х9(деветка), мислејќи дека кога ќе видиме 9(.99) ќе направи разлика ако играта е 10 долари чисти. Сепак разликата е помала. Ова е направено само на некои попознати(купувани) игри. За другите е исто. Пример Call of Duty: Modern Warfare 3 во Македонија чини 59,99€(3680 денари), додека во Америка чини $59.99(2880 денари). 800 денари чисти одат кај Valve(или со истите пари да земете уште една или повеќе игри).
  Steam акаунтот сега ми вреди 107 долари, а во план сум да го земам и кантерот(за кој е направена конверзија на цената).
   
 8. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  ако ти е скупо, најди човек од USA нека ти ја купи играта што ја сакаш, па после направете трејд преку системот на стим.
   
 9. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
 10. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Само што се подновив со нови 4 игри(не се баш нови, но се класици кои сакав да ги имам, и тоа купено). :)
   
 11. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
 12. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Пролетна Чистка од Amazon.
  http://www.amazon.com/gp/feature.ht...d_t=201&pf_rd_p=1359688582&pf_rd_i=B004S73HS8
  Можат да се купат најновите и најдобрите игри во мометнов, со попуст од 70-80 посто(не сите) како крајсис 2, гта 4, синдикејт, ла ноир итн се за по неколку долари.
  Е сеа незнам дали ќе можат да се купат од Македонија, ама можно е пошто е дигитален довнлоад мислам дека ќе може. :)
   
  На pinky му/ѝ се допаѓа ова.
 13. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ако ја земам од Амазон после можам да ја додадам на origin? Пошто ептен ми стана хаос. Origin, Steam, Blizzard, сами игри па сега и Амазон.
   
 14. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  "Sold by Amazon Digital Services, Inc."
  "Note: After purchase, this item is stored and can be downloaded again from Your Games Library."
  "Enjoy spring savings on over 150 great game downloads. Browse the selection below and find favorites like Warhammer 40,000: Space Marine for $9.99, Saints Row: The Third for $24.99, Metro 2033 for $4.99, and much more. We've also got over 300 casual game downloads for $2.99. The Spring Sale will run from April 5-15, 2012. Amazon reserves the right to change or terminate this promotion at any time."
   
 15. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Ја би за продавница кај нас па да може чоек да отиде и да си купи нешто опипливо...да се знае на што ги ебал парите!
   
 16. Phenomen

  Phenomen
  Баниран/a

  898
  411
  6 Декември 2011
  Машко
  Купи си ја играта од нет, инсталацијата изрежи ја на Princo.. Ете ти опипливо нешто.
   
 17. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,459
  7,444
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер

  Тоа незначи ништо. Дали ти даваат cd-key или не. Пошто сум купувал игри од 300 места па сум ги додавал на стим без проблем. Исто и игри од продавница и други онлајн продавници сум ги додавал на origin.
   
 18. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  На http://www.getgamesgo.com/ има ОГРОМЕН Попуст на:
  Friday 6th April - Saturday 7th April(денес)
  Deus Ex Human Revolution 75% off
  Deus Ex Human Revolution Augmented 75% off
  Deus Ex Human Revolution Missing Link 75% off

  Saturday 7th April - Sunday 8th April(денес-утре)
  Just Cause 2 80% off
  Dirt III 80% off

  Sunday 8th April - Monday 9th April(утре-задутре)
  Red Orchestra 2 50% off


  Некои од игрите се со Retail cd-keys, други се со стим клучеви, а некои и комбинирано.
  Нема за Origin.
   
  На pinky и Fearless им се допаѓа ова.
 19. Fearless

  Fearless
  Gaining Experience

  753
  188
  22 Јули 2009
  Машко
  Супер понуда па уште и за Deus Ex која ја чекам за попуст некое време веќе :)
   
 20. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,156
  3,298
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
  Опиплов фејл :D
   
 21. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Феномен :D
   
  На Phenomen му/ѝ се допаѓа ова.
 22. zorandesign

  zorandesign
  Баниран/a

  1,618
  674
  6 Јуни 2007
  Ако може некој да ми каже колку чини StarCraft 2 со моменталните попусти.
   
 23. stefan_v

  stefan_v
  On your way to fame

  1,422
  601
  3 Мај 2010
  Машко
  Видете: Купуваме игри кои се симнуваат од една проста прилина - На Голем попуст се.
  Некои игри кои не можат да се најдат на попуст се земаат во Пакување, ама од Македонија, а не нарачуваме “опипливи пакети“, моради неможноста воопшто да не стигнат.
  А и кога ќе ја ставите во компјутер ја пипате играта?
  -Не.
  Затоа зависно од случајот така се зема играта.
  П.С. Повеќе за овие попусти на GameZone.
   
 24. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
 25. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,288
  20 Февруари 2011
  Машко
  Koj ke mi kaze od kade mozam da ja zemam battlefield 3 no da e 100% sigurno deka ke mi stigne Seriay Key od igrata dokolku ja plakjam... ??
   

Сподели

Вчитување...