1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дискусија за мауси, совети, препораки

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од NecrotoX, 29 Јануари 2016.

 1. 7n00dle7

  7n00dle7
  Gaining Experience

  560
  347
  26 Февруари 2012
  Машко
 2. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  622
  853
  20 Декември 2014
  Машко
  Добра изработка, малку лесен за мој вкус. Убави клики копчиња, и крцкаво скрол тркалце. Ргб осветлѕвање, не е по сечиј мерак ама па се гаси. Прецизен сензор, јас без маус пед на мат биро го користам и си лизга без проблем. Папучиците му се од тефлон, така да нема оштетување, барем не толки лесно.
   
  На SiPy` и Jovan2389 им се допаѓа ова.
 3. architect

  architect
  Unstoppable

  1,927
  2,278
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Во потрага сум по нов маус до кај 3к +- ( ми рикна скрулот на стариот), од новиот маус барам да биде квалитетна изработка, со облога на кабел, ласерски/оптички и да биде без додатни копчиња од страна. Намена за работа во кад / фотошоп / и други графички програми.
   
  Последна промена: 3 oктомври 2016
 4. architect

  architect
  Unstoppable

  1,927
  2,278
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  http://www.anhoch.com/product/39344/mouse-natec-genesis-gaming-gx75-7200dpi-usb
  http://www.anhoch.com/product/38774/mouse-steelseries-rival-300-optical-black
  http://setec.mk/Computers-IT/PC-acc...olerMaster-Gaming-MizarMizar-Laser-Mouse15744
  http://setec.mk/Computers-IT/PC-acc...-Pad/ASUS-GX860 MOUSE-BK-90XB02C0-BMU00010488

  Друго на пазаров ништо нема, ако има давајте сугестија.
   
  Последна промена: 4 oктомври 2016
 5. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  393
  278
  7 ноември 2012
  Машко
  Најдобар маус на македонскиот пазар е Gigabyte XM300 спрема price/performance. Има подобар сензор и build quality од Rival 300. 2500 во анхоч. Му нема рамен на тој price range.

   
  Последна промена: 4 oктомври 2016
  На Goran27 и architect им се допаѓа ова.
 6. Tegla

  Tegla
  Gaining Experience

  196
  356
  19 Јуни 2014
  Машко
 7. architect

  architect
  Unstoppable

  1,927
  2,278
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  го нема на лагер во анхоч
  дизајн и сензор топ ама кога ќе видам дека нема дополнителна заштита кабелот ми се плаче :)
  Јас се мислам за асус-от :)
  [​IMG]
   
 8. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  393
  278
  7 ноември 2012
  Машко
  @architect да брат знам :/ одма ги зимаат. Иначе асус, само оној модуларни omron switches. Другиве тиња се. Буџет маус земи си X7ца некоја, ако имаш поише за трошење, ѕвони им на анхоч, ќе донесат пратка кај и да е од гигабајт :)
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Mikaxsus

  Mikaxsus
  Gaining Experience

  328
  230
  19 Јануари 2016
  Машко
  Најдобар маус што ми траеше со години, оригиналниот Razer Deathadder, после него се Rival 300, ROG GLADIUS, Logitech G500s и едно чудно створење што го најде другар од пред 10 години, PRO by Acme
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,251
  11,323
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Follow-up за маус падот со гел: Го нарачав истиот ден кога сум пишал тука (9/9) и дури денеска ми стигна (10/11). Без тракинг беше, веќе го прежалив. Но многу ми се допаѓа, тамам е за моите потреби. По еден ден користење, средината на перничето почна да се вдлабнува, не знам дали така треба.

  За тие пари е одличен, не верувам поскапиве од кај нас да се нешто поквалитетни. Цело парче е како картон (се осеќа дека ќе се скрши ако се превитка), но помеко е од картон, можеби и нема. Од долу убаво се лепи за подлога, од горе е како сомот (платно е). Не мрда на (релативно мазна) подлога, иако по долго време го наоѓам подбутнат малку нанапред. Кога стигна, малку мирисаше на хемикалии, сега се губи мирисот (но не се изгуби сосема). Ќе видиме дали ќе ме фати алергија до утре. :hay:

  Зошто го пишувам ова? Затоа што е доста евтин и би била како некоја моја препорака за на кој му треба.

  http://www.ebay.com/itm/162135866279

  Го прешпартав цел е-залив и го одбрав овој затоа што беше за сантим поголем од другите со слична цена (најевтините). Мојот е црн.
   
  Последна промена: 10 ноември 2016
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...