1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Дискусија за мауси, совети, препораки

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од NecrotoX, 29 Јануари 2016.

 1. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Препорачајте некој добар everyday безжичен маус за лаптопов, само да биде нормална големина.
   
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,764
  3,215
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
 3. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  Било кој на лоџитек.

  Знам дека е општ одговоров ама иам искуство со лоџитек ласерски бежични мауси и имаат одличен риспонс и добар тракинг и одличен батери лајф (година дена немав сменето батерии, забораив дека не работи на воздух). Со оглед на тоа дека имаш потреба од маус со нормална големина ќе се намали изборот и рестото паѓа на цена и изглед.
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Mikaxsus

  Mikaxsus
  Gaining Experience

  273
  221
  19 Јануари 2016
  Машко
  Logitech gкое и да било/MX518, Zowie FK2, SteelSeries Rival 300, Razer DeathAdder и круната MSExplorer 3.0 кое шо е многу споро и му требаат модови. А за падови, од анхоч A4 Bloody Armor B-071
   
  На NecrotoX му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Па не изгледа лошо ама нејќам glossy finish.

  Тогаш овој би го земал ама го нема на залиха..

  @Mikaxsus добро што спомна, може да се дискутира и за падови во темава, јас моментално го користам X7 Gaming X7-500MP, ок е, стандарден платнен пад.
   
  На Mikaxsus му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Mikaxsus

  Mikaxsus
  Gaining Experience

  273
  221
  19 Јануари 2016
  Машко
  Го видов и тој, технички истите падови се, само што црвениот е со ткаенина на краевите за да не се одпара и има друга текстура, а 500MP е само падот без додатоци
   
 7. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Епа добра работа е ткаенината зашто мојов почна малце да зеза поготово на долниот раб после една година употреба.

  DSCN4148.JPG
   
 8. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,406
  3,737
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Мала шала и ОТ :D a375_body.jpg
   
  На Војвода му/ѝ се допаѓа ова.
 9. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Redragon маусите се супер а и евтини. Штета само што нема во Македонија. :(
   
 10. bobid1010

  bobid1010
  Intern

  52
  9
  19 Јули 2016
  Машко
  Zowie гиима кај нас или ќе мора преку амазон?

  Sent from my Idol 3 using Tapatalk
   
 11. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,452
  1,031
  8 Декември 2009
 12. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
  Предлог маус жичан до 2000 денари, од нашите продавници.
  Јас се мислам за Rival 100.
   
  На architect му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  299
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,612
  4,550
  23 Јуни 2015
  Машко
 15. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  299
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  Јави се и прашај ке ти кажат , ако е вракано не го земај , пред некој ден маусот го имаше скоро во сите локации , валда брзо се купува :)
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Ако е ова општа тема за мауси, а се дискутира и за падови, јас би прашал општо што мислите за ваквите падови (дали се функционални) и да препорачате некој квалитетен (може и од странство).

  И општите прашања што ме копкаат: Дали мемориската пена помага (во тоа количество што го ставаат) и дали гелот ќе истече и кој е подобар од нив двете или нешто трето... (Во мојот случај не за гејминг, туку за долготрајна употреба, а вие дискутирајте си и за гејминг, ако се користат и за тоа).
   
 17. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  299
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  http://www.anhoch.com/product/32842/mouse-pad-steelseries-qck-320x270x2mm
  многу добар пад , треба да тера долго , го имам скоро година дена воопшто не е изабен , секој маус на него лета :)

  или за уште подолготрајна употреба земи си пад кој е сошиен од страните нешто како razer goliathus control ( нема смрт )
   
  На Metuzalem и AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 18. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Токму тој го имам, но прашувам за Wrist Rest-от дали помага за заморот на раката, затоа што сфатив дека воопшто не ми треба голем пад.

  А еве кога сме кај QCK-от, дали смеам да го перам во машина за перење?
   
 19. Goran27

  Goran27
  Gaining Experience

  299
  318
  5 Јануари 2014
  Машко
  не смееш да го ставаш во машина , но можеш да го забришиш со влажно марамче
  иначе ако сакаш да го периш машински си имаш посебен пад исто од steel , но е доста поскап http://www.anhoch.com/product/37583/mouse-pad-steelseries-dex-gaming-washable-320x270x2mm

  не сум имал искуство со падови кои користат Wrist Rest така да неможам ништо да ти кажам околу тоа
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.
 20. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  15 год користам падови со гел, не можам да замислам рабта на ком без нив
   
  На Harrabed и Metuzalem им се допаѓа ова.
 21. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  692
  674
  22 Април 2013
  Машко
  Дали некој користи/л Rival 100?
   
  На SiPy` му/ѝ се допаѓа ова.
 22. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,386
  11,588
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Па предложи/шитни некој. :innocent:

  По можност најдобриот у свет. :hay:
   
 23. architect

  architect
  Unstoppable

  1,938
  2,317
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  692
  674
  22 Април 2013
  Машко
  Некој збор повеќе ? Што користеше пред него, колку време го користиш дали е квалитетна изработката ме највеќе интересира. Фала унапред
   
 25. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Пред 4-5 год зедов 2 и првиот одеше повеќе од 3г слични како на твојата слика мек гел со црн текстил околу 300 ден од џамбо

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
  На Metuzalem му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...