Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дискусија за лаптоп екрани

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Прво да напоменам дека не сум експерт за бои, графики и слично. Не ги ни гледам боите како треба.

Проблемов ми беше посочен од колеги кои се бават со тоа.

Имено Dell почнувајќи некаде од 2017 година, во 90% од лаптопите (дури и оние наменети за графички дизајн) става инфериорни 6 битни панели од AU Optronics.
Прво ми беше чудно зошто на некои преливи на бои (gradient) гледам бендинг, ама не обраќав внимание.

После ми беше чудно зошто на сите дел лаптопи во Windows 10/11 јавува 6 bit color depth.

1663234042012.png


На крај налетав на топик на интел форумите каде што се посочува овој проблем, што испадна дека е „патка“ и џабе гуглав понатаму на таа тема. Можда тоа бил случај во некој стар драјвер, поправиле - не е тоа.

Како што ми кажаа, нормално е да биде панел 6bit+FRC, но секако во Windows треба и таков панел да стои како 8-bit. Плус најважно е што се гледа страшен бендинг на градиенти.

1663234600780.png

Незнам дали линиите ќе се пренесат од страните.

Како и да е. Еве да речеме прв лаптоп, што наводно треба да биде Graphics Workstation, има 17.3 инчи IPS Full HD дисплеј. (Dell Precision Workstation 7720 + Quadro P5000)

1663234707239.png

Истиот тој лаптоп со нормален монитор закачен на Display Port:

1663234782088.png

До сега пробав 4 различни модели и сите се со истиов проблем. На интернет има шокантно малце информации во врска со ова.

Ако сум грешка, нека ме поправи некој. Алатката ја има како атачмент, freeware е, дури и да е само бројка во прашање 6/8, на овие 6 битни дисплеи преливите на gradient се ужасно изразени.
 

Атачменти

 • monitorinfoview.zip
  46,5 KB · Прегледи: 6
 • mi_setup.zip
  685,7 KB · Прегледи: 6
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com

Latitude 7480 (2017) - i5 7th gen​


1663236013905.png
Мислењето е автоматски споено:

Latitude 5531 (2022) i7 12th gen + Iris XE + GeForce MX550​


1663268645283.png

Innolux N156HCA-EAB?​


Ќе ги постирам сите што ми се при рака.
Мислењето е автоматски споено:

Latitude e5540 (2014) i7 4th gen + IntelHD (За референца)​


1663237582203.png
1663237713606.png
Мислењето е автоматски споено:

@Fatal1ty_ @Taurus

Ве молам сменете го името на темата во Лаптоп екрани спецификации
или Лаптоп панели - спецификации

или нешто поинвентивно.

Би сакал темава да ја користиме и за други лаптопи со помош на алатката од првиот пост. Срамота е да потроши некој 1500 евра и да добие ваква бљувотина.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com

Latitude 7430 (2022) i5-1235u + IntelHD​


7430-i5-1235u.jpg


Precision 5560 (2022) i7-11800h-Nvidia A2000​


Конечно еден Dell со добар панел. Овој е 16:10 и одлично изгледа. А лаптопот кошта
1663262972888.png
measly 2634 евра без док и монитор. Со нив 3200 еурича мислам стварно.....

5560-i711800h-A2000.jpg


Ако заприметите сите лаптопи на Dell од 2022 латитуди, што не постоеле предходно се со панели произведени 2020 година. Значи имаат залиха и ги бутаат во све живо освен кај што апла го преплаќаш лаптопот.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
DELL G5 15 5511
Доколку ви врши работа во истражувањето
 

Атачменти

 • display.png
  display.png
  29,1 KB · Прегледи: 38

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
DELL G5 15 5511
Доколку ви врши работа во истражувањето

Па вака не ама ако го симнеш програмчето би било добро. Да видиме кој панел е. И година налаптопот, графичка која односно процесор ако е интегрираната.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
493
981
Па вака не ама ако го симнеш програмчето би било добро. Да видиме кој панел е. И година налаптопот, графичка која односно процесор ако е интегрираната.
Procesor i7 11800h
GPU 3050ti
Година 2022 купен, можно е да е произведен 2021.
Многу ретко го користам мониторот од лаптопот, најчесто е приклучен на екстерен Dell 2721DGFA
 

Атачменти

 • monitor asset 01.png
  monitor asset 01.png
  78,4 KB · Прегледи: 30
 • monitor asset 02.png
  monitor asset 02.png
  87,1 KB · Прегледи: 30
 • monitor asset 03.png
  monitor asset 03.png
  73,4 KB · Прегледи: 25
 • monitor asset 04.png
  monitor asset 04.png
  47,1 KB · Прегледи: 30

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Procesor i7 11800h
GPU 3050ti
Година 2022 купен, можно е да е произведен 2021.
Многу ретко го користам мониторот од лаптопот, најчесто е приклучен на екстерен Dell 2721DGFA

Ова е 144Хз екран, несмеат да се заебаваат кај гејмери ќе приметат :) бизниз лаптопите турааај...

 

damil

Practice makes perfect
2 јануари 2015
1.058
1.343
Ау каква темаааа @damil тазе муабет правен. Кај ти спомнав дека Латитудот од 80.000 денари има панел од половен лаптоп кој кога бил нов се продавал за 17.990... Точни спецификации на лаптопи
Го читам насловот и си помислив дека ти си ја отворил, само што го зборевме.

Баш споредувавме Latitude со ефтин јапански лаптоп, разлика небо-земја е екранот. Во корист на јапанецот секако.

DELL се станати тешка мизерија во поглед на екраните, а и во поглед на дизајн на бизниз лаптопи. 90% им се лоша пластика, не баш лоша како ефтин Асус, ама очајно за цената.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.478
12.864
Супер информативна е темава. Се согласувам дека панелите на премиум лаптоп во 2022 година треба да имаат подобри спецификации.

6 Bit Plus FRC не треба да има видлив бендинг. Јас веќе трета година работам на HP Zbook со квадро картица и 6 битен монитор но немам видливи проблеми дури ни при обработка на фотографии.

Пробајте да ажурирате драјвери. Или проверете на нет за проблеми. Имаше некои глупости со интел интегрираните графички. Но не можам сега точно да се сетам. Генерираа само 6 битна боја па имаше некој фикс.

Денес FRC е усовршена и не би требало да има забележливи нус појави. Посебно не на толку мали екрани од 15 или 17 инчи. Легендарниот Dell U2412m беше 6 битен.

Многу поважно е да е покриен просторот на бои. 72% NTSC е во превод 100% sRGB што е одлично. Исто така значаен е контрастот и просечното максимално осветлување. Се што е 300 или повеќе нити макс е супер.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Супер информативна е темава. Се согласувам дека панелите на премиум лаптоп во 2022 година треба да имаат подобри спецификации.

6 Bit Plus FRC не треба да има видлив бендинг. Јас веќе трета година работам на HP Zbook со квадро картица и 6 битен монитор но немам видливи проблеми дури ни при обработка на фотографии.

Пробајте да ажурирате драјвери. Или проверете на нет за проблеми. Имаше некои глупости со интел интегрираните графички. Но не можам сега точно да се сетам. Генерираа само 6 битна боја па имаше некој фикс.

Денес FRC е усовршена и не би требало да има забележливи нус појави. Посебно не на толку мали екрани од 15 или 17 инчи. Легендарниот Dell U2412m беше 6 битен.

Многу поважно е да е покриен просторот на бои. 72% NTSC е во превод 100% sRGB што е одлично. Исто така значаен е контрастот и просечното максимално осветлување. Се што е 300 или повеќе нити макс е супер.

Така е, и панел што е 6 bit+FRC во виндовс сум видел дека стои 8 бит. На тие што сум видел.
Додека овие панели што ги проверив се 6 битни не се +FRC

Скриншотот делува го гледам бендингот и на 10бит HDR, додека отворен intel command center го нема.

Еве на интернет гуглам веќе неколку дена, не се збори за ова. Чудно, или сум јас во некоја тешка заблуда. Па да видиме некој графички специјалец што ќе каже.

Она што го гледам е дека овие панели се жути ко дуња. Ако работам само на тој лаптоп некое време, ок не се приметува ама еве ме седам десктоп, лаптопот до него и еве... Позади не дека е некој квалитет.... BenQ IPS FHD 60Hz, лево е TN панел, рака на срце Dell E2213H со color profile калибриран, ама сепак TN. Тој е накај плав. Тој позади според мој вид ми е нај неутрален.

IMG_20220916_022513.jpg
 
Последна промена:

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Супер информативна е темава. Се согласувам дека панелите на премиум лаптоп во 2022 година треба да имаат подобри спецификации.

6 Bit Plus FRC не треба да има видлив бендинг. Јас веќе трета година работам на HP Zbook со квадро картица и 6 битен монитор но немам видливи проблеми дури ни при обработка на фотографии.

Пробајте да ажурирате драјвери. Или проверете на нет за проблеми. Имаше некои глупости со интел интегрираните графички. Но не можам сега точно да се сетам. Генерираа само 6 битна боја па имаше некој фикс.

Денес FRC е усовршена и не би требало да има забележливи нус појави. Посебно не на толку мали екрани од 15 или 17 инчи. Легендарниот Dell U2412m беше 6 битен.

Многу поважно е да е покриен просторот на бои. 72% NTSC е во превод 100% sRGB што е одлично. Исто така значаен е контрастот и просечното максимално осветлување. Се што е 300 или повеќе нити макс е супер.
Може малку надвор од тема, но зашто е битно осветлување од 300+ нити?

Јасно ми е дека треба да биде во просек исто, но во затворена просотрија мониторот ми е секогаш на макс 50% осветленост.

За лаптоп/мобилен и хдр е друг муабет
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.834
5.744
Може малку надвор од тема, но зашто е битно осветлување од 300+ нити?

Јасно ми е дека треба да биде во просек исто, но во затворена просотрија мониторот ми е секогаш на макс 50% осветленост.

За лаптоп/мобилен и хдр е друг муабет
Не можам да знам за што зборуваш, ама испод 300nits јас не можам да гледам преку ден. Екранот ми е 300 нитс и ми е до крај кога сум внатре во светла просторија преку ден и кога работам. Како и да е, кога сум надвор и тоа ми е малку. Се гледа, ама едвај со 300 нитс. 600 нитс би било таман за да може ем да се гледа надвор ем на 50% да може внатре да се гледа.

Има врска и видот на самиот човек, а и самиот тип на работа.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
Може малку надвор од тема, но зашто е битно осветлување од 300+ нити?

Јасно ми е дека треба да биде во просек исто, но во затворена просотрија мониторот ми е секогаш на макс 50% осветленост.

За лаптоп/мобилен и хдр е друг муабет

Затворена просторија - ако мислиш дома, мене ми одговара околу 250nits.

Во канцеларија и 400 се малце. Претеруваат со овие. Со неонки подобро беше.

1663316193752.png
 

stefan_mkd

On your way to fame
18 март 2015
769
584
Затворена просторија - ако мислиш дома, мене ми одговара околу 250nits.

Во канцеларија и 400 се малце. Претеруваат со овие. Со неонки подобро беше.

Погледнете го атачментот 116729
Tочно да, дома :) Во канцлерија и јас ставам на 80-100%

Дома, со добро насочено светло, немам проблем на 50%, освен кога ќе огрее директ сонце
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
9.478
12.864
Така е, и панел што е 6 bit+FRC во виндовс сум видел дека стои 8 бит. На тие што сум видел.
Додека овие панели што ги проверив се 6 битни не се +FRC

Скриншотот делува го гледам бендингот и на 10бит HDR, додека отворен intel command center го нема.

Еве на интернет гуглам веќе неколку дена, не се збори за ова. Чудно, или сум јас во некоја тешка заблуда. Па да видиме некој графички специјалец што ќе каже.

Она што го гледам е дека овие панели се жути ко дуња. Ако работам само на тој лаптоп некое време, ок не се приметува ама еве ме седам десктоп, лаптопот до него и еве... Позади не дека е некој квалитет.... BenQ IPS FHD 60Hz, лево е TN панел, рака на срце Dell E2213H со color profile калибриран, ама сепак TN. Тој е накај плав. Тој позади според мој вид ми е нај неутрален.

Погледнете го атачментот 116719

За првиот панел што го имаш постирано вика 16.2 милиони бои:


Тоа значи има FRC. Верувам дека сите постирани имаат. Само драјверите нешто зезаат:Дали и во твојот случај е ова не можам да знам.

.Тој што е позади од трите вака изгледа најкоректен. Жолтиот панел пати од лоша калибрација, осветлување итн. Пробај земи QuickGamma програмче и мислам дека одокативно ќе можеш да го утаначиш. Можеш да споредуваш со овие панели или со Lagom.nl.

Може малку надвор од тема, но зашто е битно осветлување од 300+ нити?

Јасно ми е дека треба да биде во просек исто, но во затворена просотрија мониторот ми е секогаш на макс 50% осветленост.

За лаптоп/мобилен и хдр е друг муабет

300 nits се гаранција за подобар квалитет на осветлувањето. Ќе трае подолго и е поконзистентно. 220 нити од фабрика на пример најчесто е колку да работи. Но говори за лош квалитет на имплементацијата.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.215
4.198
Скопје
hackitfree.github.io
Тоа значи има FRC. Верувам дека сите постирани имаат. Само драјверите нешто зезаат:
Точно,
6bit+FRC vs 8bit не би требало да има видлива разлика
Извор

ТЛДР
We don't make any distinction between 8-bit+FRC and native 10-bit since score according to how smooth the gradients look.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.261
12.098
Скопје
androgaming.com
За првиот панел што го имаш постирано вика 16.2 милиони бои:


Тоа значи има FRC. Верувам дека сите постирани имаат. Само драјверите нешто зезаат:Дали и во твојот случај е ова не можам да знам.

.Тој што е позади од трите вака изгледа најкоректен. Жолтиот панел пати од лоша калибрација, осветлување итн. Пробај земи QuickGamma програмче и мислам дека одокативно ќе можеш да го утаначиш. Можеш да споредуваш со овие панели или со Lagom.nl.300 nits се гаранција за подобар квалитет на осветлувањето. Ќе трае подолго и е поконзистентно. 220 нити од фабрика на пример најчесто е колку да работи. Но говори за лош квалитет на имплементацијата.

Постирав за тоа погоре. Не може на 20+ лаптопи само јас да го имам тој проблем. Башка различни модели. Стар е постот од 2018, пробано со сите драјвери и на интел и на делл. Windows 10, Windows 11.

Споредувам на монитор и на лаптоп ист градиент, сите овие лаптопи имаат изразени линии кај што има преливање, монитор 8 битен нема.

Нешто сум во гуѓва после ќе сликнам да видите за што збора,
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.834
5.744
Затворена просторија - ако мислиш дома, мене ми одговара околу 250nits.

Во канцеларија и 400 се малце. Претеруваат со овие. Со неонки подобро беше.

Погледнете го атачментот 116729
Во канцеларија кога може да е изгасено светлото е најубаво за мене. И да влегува светли само од прозори. И филозофите стално прашуваат "зошто изгасено". Сега барем има топ изговор, еколошки штедам струја. (Бркај работа, зошто.) Инаку ми е многу подобро без светло, отсекогаш. Никогаш не сфатив осветлување како за на хирургија во канцеларија. Кај неонките убаво е што можеш да одвртиш 2 или 4 во секој панел, за да не се осеќаш како да ќе те оперира некој.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.074
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно