• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Disabled Facebook account

 • Ја почнал/а темата
 • #1

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Не знам дали на некој се случило, ама fb ми напрај disabled account пошо се сомневале дека не се викам така, и сум морал копија од официјален документ да им пратам.

Ок, зацрнив доверливи податоци, атачирав скен од лк, ама на крај ми вика дека неможно е да се направи евалуација поради малиот број на персонал, поради covid19.

Сега ќе чекам?

Не го користам тоа, повеќе сум на твитер, ама голем број контакти, особено групи ми се таму и сега нажалост не можам да знам шо се дешава со луѓето/групите.

Искуство некој? Совет?
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
910
883
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Почекај некој ден. На мајка ми и се случи нешто слично пред една недела,ми се чини им требаа 3-4 дена да и го вратат акаунтот.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Почекај некој ден. На мајка ми и се случи нешто слично пред една недела,ми се чини им требаа 3-4 дена да и го вратат акаунтот.
И стигна тоа дека не можат да праат сега евалуација поради пандемијата?
приложи документ?
 
Почекај некој ден. На мајка ми и се случи нешто слично пред една недела,ми се чини им требаа 3-4 дена да и го вратат акаунтот.
Фала ти, ценам многу за помошта!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Веројатно ова ќе трае, 7 дена поминаа, блокиран ми е се уште.
 

Робсо

Баниран/a
1 септември 2018
88
57
Ова како некоја изнуда на лични податоци ама ако добро разбрав не си ги пратил т.е си ги пречкртал адресата, матичниот, бројот на лк итн... Гони ги у пизду матер и во иднина не се ослонувај на фецесбук, барем не на еден профил ако вече ептен ти треба.
Било кој можи да те пријави и автоматски ти се блокира профилот па после заебавај се. Нема армија шо можи рачно ра ги разгледува глупостите на стотици милиони, 99.999% од техничката поддршка е софтвер.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Ова како некоја изнуда на лични податоци ама ако добро разбрав не си ги пратил т.е си ги пречкртал адресата, матичниот, бројот на лк итн... Гони ги у пизду матер и во иднина не се ослонувај на фецесбук, барем не на еден профил ако вече ептен ти треба.
Било кој можи да те пријави и автоматски ти се блокира профилот па после заебавај се. Нема армија шо можи рачно ра ги разгледува глупостите на стотици милиони, 99.999% од техничката поддршка е софтвер.
Ми падна чудно што постојано бараа мобилен број да внесам последно време.
Упорно бараа телефонски број.
Истото и се деси и на сестра ми пред некое време и таа се откажа целосно од тоа срање фејсбук.
Едино ми треба за некои групи и следење на новости.
Целиот живот на некои луѓе се сведе на фб.
Само не знам, колкумина треба да те пријават за да се стори disabled.
 

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,649
3,534
Нормално е тоа, да се осигураат дека се работи за вистинска личност, а не лажен профил, затоа бараат и телефонски број и ID. Кај нас 90% кога прават профил на фб, ставаат рандом е-маил па после се чудат кога ги блокираат.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Нормално е тоа, да се осигураат дека се работи за вистинска личност, а не лажен профил, затоа бараат и телефонски број и ID. Кај нас 90% кога прават профил на фб, ставаат рандом е-маил па после се чудат кога ги блокираат.
Во ред, ама не им работи тоа за корекција. И сеа да чекам треба, колку, не пишува.
Плус, со години истата сметка е. Што сега баш. Интересно.
 
18 февруари 2016
22
24
Kontradiktorni se od Fejsbuk i toa mnogu. Demek, pandemija, pomalce vraboteni. Pa neli vrabotenite im rabotat od doma sega vo uslovi na pandemija? Od druga strana, korisnickata poddrska sekogas bila katastrofalna. Nema nitu edna opcija nitu nacin kako da se stapi direktno vo kontakt so korisnickata poddrska.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,116
27,381
kalco.ru
Офтопик

@dipetar си паметен момак немој со измами за лајкови тешко проаѓаат. Одземени ти се лајковите а донатор акаунтот баниран.

@CloudConnected прочитај правила и потруди се да пишуваш кирилица.

Поздрав.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Офтопик

си паметен момак немој со измами за лајкови тешко проаѓаат. Одземени ти се лајковите а донатор акаунтот баниран.

Поздрав.
Какви измами? Што зборуваш? Реално тоа се случи, какви измами. Барам совет.

 
Kontradiktorni se od Fejsbuk i toa mnogu. Demek, pandemija, pomalce vraboteni. Pa neli vrabotenite im rabotat od doma sega vo uslovi na pandemija? Od druga strana, korisnickata poddrska sekogas bila katastrofalna. Nema nitu edna opcija nitu nacin kako da se stapi direktno vo kontakt so korisnickata poddrska.
Тоа викам. Можат да направат disabled ама не можат review да направат. И појма што немам што ќе биде и како
 
Последна промена:
18 февруари 2016
22
24
Тоа викам. Можат да направат disabled ама не можат review да направат. И појма што немам што ќе биде и како
И мене ми се случи слична ситуација. Исто за време на пандемијава. Мене не ми побараа личен документ како доказ, туку кратко видео селфи, а причината беше да докажам дека сум вистинска личност, за личен профил кој го користам од 2009. Ме одблокираа за неколку дена, иако не очекував.
Можеш да се обидеш да им пишуваш на е-маилот што им е за деактивирани профили: [email protected]
Јас така правев, им праќав е-маил секој ден од е-маилот со кој ми е регистриран профилот со содржина дека профилот ми датира одамна и дека ми е важен. Е сега, не знам дали и колку сево ова влијаеше да бидам одблокиран, но, мислам дека би можел да се обидеш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
И мене ми се случи слична ситуација. Исто за време на пандемијава. Мене не ми побараа личен документ како доказ, туку кратко видео селфи, а причината беше да докажам дека сум вистинска личност, за личен профил кој го користам од 2009. Ме одблокираа за неколку дена, иако не очекував.
Можеш да се обидеш да им пишуваш на е-маилот што им е за деактивирани профили: [email protected]
Јас така правев, им праќав е-маил секој ден од е-маилот со кој ми е регистриран профилот со содржина дека профилот ми датира одамна и дека ми е важен. Е сега, не знам дали и колку сево ова влијаеше да бидам одблокиран, но, мислам дека би можел да се обидеш.
Пробував цела недела. Пишав и на мејлот.
Ништо. И баталив. Ќе пробам пак следна недела.
Ти излезе тебе тоа како на сликата погоре?
 
18 февруари 2016
22
24
Пробував цела недела. Пишав и на мејлот.
Ништо. И баталив. Ќе пробам пак следна недела.
Ти излезе тебе тоа како на сликата погоре?
Биди упорен, пишувај им почесто. Сега, тоа е што е, барем оние малку опции кои се на располагање да се искористат. Кај мене се појави истото во врска со ковид пандемијата и намалениот број на вработени, но не пишуваше дека не се во можност да го обработат барањето, туку дека барањето ќе биде разгледано. После неколку дена бев одблокиран, само што не ми стигна никаква нотификација или повратен мејл дека профилот ми е повторно достапен. Само влегов, и наместо прозорецот дека ми е заклучен профилот се отвори почетната страница со содржините и потоа се си функционираше како и обично.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #19

dipetar

Gaining Experience
1 мај 2019
231
79
Биди упорен, пишувај им почесто. Сега, тоа е што е, барем оние малку опции кои се на располагање да се искористат. Кај мене се појави истото во врска со ковид пандемијата и намалениот број на вработени, но не пишуваше дека не се во можност да го обработат барањето, туку дека барањето ќе биде разгледано. После неколку дена бев одблокиран, само што не ми стигна никаква нотификација или повратен мејл дека профилот ми е повторно достапен. Само влегов, и наместо прозорецот дека ми е заклучен профилот се отвори почетната страница со содржините и потоа се си функционираше како и обично.
Мене ми вика ко на сликата. Поминаа веќе две недели.
 
Последна промена:

olikomerc

Unstoppable
11 декември 2008
4,649
3,534
Пиши пропало...

Мене ме блокираа точно 3 дена и одбројуваше, т.е. можев да листам, ама друга никаква активност ни лајкови, коментари, пораки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,560
Мислења
820,545
Членови
28,218
Најнов член
macika
На врв Дно