DirectX 12-првите игри

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мислам дека имаше некоја тема околу ова претходно и ако ја најдам ќе ја спојам. А се извинувам ако ми промакнале информации во темите за АМД, Нвидиа или Виндовс 10.

Во меѓувреме веќе може да се видат првите чекори од страна на производителите на игри.

Според википедиа игри кои се излезени или во early access фаза а веќе го поддржуваат DirectX 12 се:

Arma 3 - DirectX 12 пач со "Tanoa Expansion"
Ashes of the Singularity - расположива преку Steam и GOG, (Early Access program)
Caffeine - Првата DirectX 12 игра
The Isle - треба да е DX12 но според Steam сеуште е само DirectX 11
Descent: Underground - DirectX 12 се вклучува преку лаунчерот
Squad - расположива преку Steam, (Early Access program).
Just Cause 3 - DirectX 12 пач ќе биде објавен на GDC (2016)
Survarium - DirectX 12 пач ќе биде објавен но не е најавено кога
The Elder Scrolls Online - DirectX 12 пач е во изработка
Rise of the Tomb Raider - Сеуште нема DirectX 12 но како опција ќе биде на располагање преку промена на .exe фајлови

Игри кои се очекуваат наскоро се:

Deus Ex: Mankind Divided
Fable Legends
Gears of War: Ultimate Edition
Hitman
Star Citizen
Ark: Survival Evolved
Quantum Break
W.N.C: Infantry

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_games_with_DirectX_12_support

И се разбира со појавата на првите игри сите се заинтересирани за перформансите како и за сценарио со мулти гпу но овој пат измешани картици т.е. една конфигурација со упарени AMD и Nvidia.

Еве за почеток анализа со Ashes of Singularity:

1.jpg
1080p_Crazy_390X.png

on4V8oXnTpu7.png

итн.

http://www.techspot.com/article/1137-directx-12-multi-gpu-geforce-radeon/

http://arstechnica.com/gaming/2016/...lly-work-together-but-amd-still-has-the-lead/

АМД има предност во моментот ми се чини. Но сепак додека да се распространат игрите доволно најверојатно ќе имаме нови генерации на графички од двата тима кога ќе имаме и пореална слика кој што точно може да понуди.
 

DennyMK

On your way to fame
5 февруари 2009
643
996
тaму
www.twitch.tv
DennyMK's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5950X/ Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
Gigabyte X570 Aorus Ultra
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB + 3TB HP HDD SATA 3 (128MB cache)
PSU
EVGA SuperNOVA 850 P2 80+ PLATINUM 850W
RAM
2 x 32GB G.Skill TridentZ Neo 3200 CL16-18-18-38 @1.35v
Video card
Gigabyte GTX980Ti XTREME
Case
Cooler Master HAF XB II Evo
Mouse
Steel Series Rival 600
Keyboard
Razer Black Widow Ultimate 2016 Edition
Audio
Microphone: Samson C01U Pro USB Studio Condenser Microphone/Audio Card: On-Board/Speakers: Rosewill SP-7260
Monitor
Dell SE2717Hx, Dell P2311HB, Dell P2212H
OS
Windows 10 Pro x64
Следно: Intel и AMD на една матична плоча.
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,800
11,317
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Не знам која игрица да ја пробам. Ashes of Singularity барем проверено функционира. Ама изгледа треба да се плати упола цена за предвремен пристап. Или не сум забележал добро. Не знам дали на поранешни билдови има имоплементација на DX12 но би требало зашто имавме и бенчови од порано:

http://www.gamespot.com/forums/pc-a...testing-amd-vs-nvidia-290x-vs-980ti-32355077/

Ако има некој што пробал некоја игрица и работи добро нека пише.
 

DennyMK

On your way to fame
5 февруари 2009
643
996
тaму
www.twitch.tv
DennyMK's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5950X/ Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
Gigabyte X570 Aorus Ultra
Storage
Samsung 970 Evo Plus 1TB + 3TB HP HDD SATA 3 (128MB cache)
PSU
EVGA SuperNOVA 850 P2 80+ PLATINUM 850W
RAM
2 x 32GB G.Skill TridentZ Neo 3200 CL16-18-18-38 @1.35v
Video card
Gigabyte GTX980Ti XTREME
Case
Cooler Master HAF XB II Evo
Mouse
Steel Series Rival 600
Keyboard
Razer Black Widow Ultimate 2016 Edition
Audio
Microphone: Samson C01U Pro USB Studio Condenser Microphone/Audio Card: On-Board/Speakers: Rosewill SP-7260
Monitor
Dell SE2717Hx, Dell P2311HB, Dell P2212H
OS
Windows 10 Pro x64

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Натемаго натема!

Ајде ајде, се чека нешто финално, со душа чекам да видам DX12 игра па да видам 970кава како ќе се сноси :D за multi gpu, и тоа е уште од малку поодамна многу интересен концепт, ма да сеа за сеа бројкиве се на страна на AMD. 2016 ќе е феноменална година, нови архитектури, нови DX12 игри... едвај чекам април да дојде :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,506
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно